- •Методична консультація Що таке переказ?
- •Які види переказів використовують у роботі з дошкільниками?
- •Яку роль відіграє переказ у розвиткові та вихованні дітей?
- •Які основні завдання щодо навчання дітей переказу в різних вікових групах визначені в чинній програмі розвитку дитини «я у Світі»?
- •Яка робота з навчання дітей переказу має здійснюватися в різні вікові періоди?
- •Які вимоги висуваються до самостійних переказів дітей?
- •Які прийоми навчання переказу є найбільш ефективними?
- •Які вимоги висуваються до текстів художніх творів для переказу?
- •Якою є структура заняття з навчання дітей переказу в різних вікових групах?
- •Практика роботи з навчання переказу Ранній вік
- •Молодший дошкільний вік
- •Заняття – розповідання казки «Колобок».
- •Заняття-бесіда за казкою «Колобок».
- •Заняття – розповідання казки «Рукавичка»
- •Заняття-бесіда за казкою «Рукавичка».
- •Середній дошкільний вік
- •Конспекти занять
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу української народної казки «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу оповідання с. Брусиленка «Хропунчик»
- •Заняття з переказу оповідання а Потапової «Миколчин городець»
- •Заняття з переказу оповідання н. Калініної «Про сніговий колобок»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Коза-дереза»
- •Заняття з переказу української народної казки «Коза-дереза»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з переказу української народної казки «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу української народної казки «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Про двох цапків»
- •Про двох цапків
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Дві кізочки»
- •Дві кізочки
- •Старший дошкільний вік
- •Заняття з ознайомлення дітей з
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Івасик-телесик»
- •Заняття з переказу української народної казки «Івасик-телесик»
- •Заняття з ознайомлення дітей зі словацькою народною казкою «у сонечка на гостинах»
- •Інтегроване заняття з малювання і переказу словацької народної казки «у сонечка на гостинах»
- •Заняття з ознайомлення дітей з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з творчого переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Хто дужче любить»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Зелене сонце»
- •Заняття з читання і переказу оповідання м. Стеценка «Новий велосипед»
- •Заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
- •Заняття з переказу казки в. Біанкі “Перше полювання”
- •У всіх героїв казок свій голосок
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя “Зелене сонце”
- •Малюнки до заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
Заняття з переказу казки в. Біанкі “Перше полювання”
Мета: удосконалювати навички переказу за опорними малюнками, навички творчого переказу зі зміною особи; розвивати зв'язне мовлення, уяву, творчі здібності; виховувати інтерес до науково-пізнавальних творів.
Обладнання: іграшка “цуценя”, клаптик кольорової тканини, малюнки із зображенням бугая, одуда, крутиголівки, ящірки, гусениць, метеликів, коників, жука-бомбардира, озера з очеретом, пагорба, дерева з дуплом, змії, каменя, хвоста ящірки, галявини, трави, гілочки, дерева, струминки.
Хід заняття
І. Початок заняття.
Діти, ми з вами читали казку Віталія Біанкі “Перше полювання”. Пригадайте, про кого в ньому розповідається. Під час першого полювання з ним трапилося багато пригод. Яка тварина з казки вам найбільше запам'яталася? Чим вона вас здивувала?
Щоб пригадати усі пригоди цуценятка, прочитаємо ще раз казку і складемо карту подорожі.
ІІ. Читання казки і складання карти подорожі.
Вихователь читає казку за епізодами, визначеними на першому занятті.
ІІІ. Творчий переказ казки зі зміною особи.
Діти, перетворимося з вами на веселих, маленьких цуценят. Пригадайте, яку чарівну фразу нам треба промовити?
Раз, два, три —
цуценя і я, і ти!
Усі перетворилися на цуценят? Тож розпочнемо нашу подорож. Я почну розповідати, а ви продовжите.
Вихователь бере в руки іграшку “цуценя” і починає розповідь:
Набридло мені ганяти курей на подвір'ї. Піду я краще на звірів полювати. Шмигнув я в підворіття і побіг на луг. Добіг до озера. Дивлюся, а там стоїть на одній нозі пташка. У неї довгий ніс і довгі ноги. Та це ж бугай. Вирішив я його упіймати. А він мене обдурив. Бугай зробив крок в очерет і зник. Шумить очерет, а бугая не видно.
Вихователь передає іграшку “цуценя” комусь із дітей і пропонує продовжити розповідь.
- Куди далі побігло цуценя? Подивись на карту і розповідай.
Діти продовжують переказувати казку за епізодами.
ІV. Гра “Відгадай за описом”.
Вихователь розкладає на столі зворотньою стороною зображення тварин, про яких розповідається в казці В. Біанкі, і пропонує дітям по черзі підійти до столу і вибрати одну картинку. Дитина розглядає картинку і описує тварину, не називаючи її. Інші діти слухають і відгадують її назву. Та дитина, яка відгадає першою, отримує фант. Переможець визначається за кількістю фантів.
V. Підсумок заняття.
Яку подорож ми з вами сьогодні здійснили?
У яку гру грали?
Про яких тварин складали загадки?
- Піди до ополонки, встроми хвоста в ополонку і сиди тихенько та й приказуй: «Ловися, рибко, велика й маленька!» То вона й наловиться...
2
- Я з ним прийду, але ви поховайтесь, бо він вас розірве.
Прибіг зайчик назад та хвалиться:
- Ховайтесь, казала лисичка, бо він як прийде, то розірве нас!
Вони й почали ховатися: ведмідь лізе на дерево, вовк сідає за кущем, кабан заривається у хмиз, а зайчик лізе в кущ…
3
Тут уже вовки злякались; стали вони думати-гадати, як звідси втікати: «Бо це, - кажуть, такі молодці, що з ними й голови збудешся, - бач, одну по одній вовчі голови тягають!»…
- Коли ти смолою засмолений, - каже вовк, - то дай і мені смоли засмолити бік, а то капосні собаки обідрали.
- Бери!
Вовк зараз до боку, хотів смоли віддерти. Драв, драв та й зубами зав’яз, що ніяк уже й не віддере…
5
А журавель наварив такої-то смачної страви: узяв і м’яса, й картопельки, й бурячків – усього-всього, покришив дрібненько, склав у глечик з вузькою шийкою та й каже:
- Призволяйся, люба приятелько, не соромся!..
6
От замісив півник тісто, приніс дрова та й розпалив у печі. А як у печі нагоріло, посадив пиріжки…
