Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
NAVChAYeMO_DOShKIL_NIKIV_PEREKAZUVATI_23.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
484.35 Кб
Скачать

Заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”

Мета: вчити дітей слухати і розуміти науково-пізнавальний твір, виділяти інформацію про особливості життя тварин; розвивати уяву, образне мислення, навички аналізу; виховувати інтерес до живої природи.

Словник: бугай, одуд, крутиголівка, жук-бомбардир, зіп'ялося.

Обладнання: іграшка “цуценя”, клаптик кольорової тканини, малюнки із зображенням бугая, одуда, крутиголівки, ящірки, гусениць, метеликів, коників, жука-бомбардира, озера з очеретом, пагорба, дерева з дуплом, змії, каменя, хвоста ящірки, галявини, трави, гілочки, дерева, струминки.

Хід заняття

І. Початок заняття.

- Діти, сьогодні до нас завітав незвичайний гість. Він ходить на чотирьох лапах. У нього є хвіст. Він живе у буді. Він стереже дім. Здогадалися, хто це? (Демонстрація іграшки “цуценя”).

- Діти, опишіть нашого гостя. Скажіть, як його звати, який він.

- Послухайте, яка незвичайна пригода трапилася з цим маленьким цуценям. Про це нам розповів письменник Віталій Біанкі.

ІІ. Читання казки вихователем з одночасним показом ілюстративного матеріалу.

Віталій Біанкі

ПЕРШЕ ПОЛЮВАННЯ

(переклад з російської Б. Чайковського)

Набридло щеняті ганяти курей на подвір’ї. (Вихователь виставляє іграшку “цуценя”).

«Піду-но, – думає, – полювати на диких звірів і птахів».

Шмигнуло в підворіття й побігло лугом.

Побачили його дикі звірі, птахи й комахи і думають кожне про себе.

Бугай думає: «Я його обдурю!»

Одуд думає: «Я його здивую!»

Крутиголовка думає: «Я його налякаю!»

Ящірка думає: «Я від нього вивернусь!»

Гусениці, метелики, коники думають: «Ми від нього заховаємось!»

«А я його прожену!» думає Жук-Бомбардир.

«Ми всі за себе постояти вміємо, кожний по-своєму!» думають вони про себе.

А Щеня вже побігло до озерця й бачить: стоїть біля очерету Бугай на одній нозі по коліно у воді. (Вихователь виставляє малюнок бугая).

«Ось я його зараз зловлю!» думає Щеня і зовсім уже приготувалося стрибнути йому на спину.

А Бугай глянув на нього і ступнув у очерет.

Вітер озером біжить, очерет колише. Очерет колишеться

вперед-назад,

вперед-назад.

У Щеняти перед очима жовті й коричневі смуги коливаються

вперед-назад,

вперед-назад.

А Бугай стоїть в очереті, витягнувся – тонкий-тонкий, і весь у жовті й коричневі смуги розмальований.

Стоїть, колишеться

вперед-назад,

вперед-назад.

Щеня очі витріщило, дивилося, дивилося – не бачить Бугая в очереті.

«Ну, – думає, – обдурив мене Бугай. Не стрибати ж мені в пустий очерет! Піду іншу пташку зловлю».

Вибігло на пагорбок, дивиться: сидить на землі Одуд, чубом грається, – то розгорне, то складе. (Вихователь виставляє малюнок одуда).

«Ось я на нього зараз з пагорбка стрибну!» думає Щеня.

А Одуд припав до землі, крила розстелив, хвіст розкрив, дзьоб угору підвів. Дивиться Щеня: немає птаха, а лежить на землі рябий клапоть, і стирчить з нього крива голка.

Здивувалося Щеня: куди ж Одуд подівся? «Невже ця ряба ганчірка здавалася мені Одудом? Піду швидше маленьку пташку зловлю».

Підбігло до дерева, бачить: сидить на гілці маленька пташка Крутиголовка. (Вихователь виставляє малюнок крутиголовки).

Кинулося до неї, а Крутиголовка шурх в дупло.

«Ага – думає Щеня. – Попалась!»

Зіп’ялося (піднялося) на задні лапи, заглянуло в дупло, а в чорному дуплі чорна змія в’юниться і страшно сичить.

Відхитнулося Щеня, шерсть настовбурчило – і навтікача.

А Крутиголовка шипить йому навздогін із дупла, головою крутить, по спині в неї змійкою в’юниться смужка чорного пір’я.

«Ух! Злякався як! Ледве ноги виніс. Більше не полюватиму на птахів. Піду краще Ящірку зловлю».

Ящірка сиділа на камені, очі заплющила, грілась на сонечку. (Вихователь виставляє малюнок ящірки)

Тихенько до неї підкралося Щеня – стриб! – і схопило за хвіст.

А Ящірка вивернулася, хвіст в зубах у нього залишила, сама під камінь!

Хвіст в зубах у Щеняти звивається.

Пирхнуло Щеня, кинуло хвіст – і за нею. Та де там! Ящірка давно під каменем сидить, новий хвіст собі відрощує.

«Ну, - думає Щеня, - коли вже Ящірка й та від мене вивернулась, то я хоч комах наловлю».

Подивилося навколо, а по землі жуки бігають, в траві коники стрибають, по гілках гусениці повзають, у повітрі метелики літають. (Вихователь виставляє малюнки із зображенням жуків, коників, гусениць, метеликів).

Кинулося Щеня ловити їх, і раптом – стало навкруги, як на загадковій картинці: всі тут, а нікого не видно. Поховалися всі.

Зелені коники в зеленій траві причаїлись.

Гусениці на гілочках витяглись і завмерли: їх від сучків не відрізниш.

Метелики сіли на дерева, крила склали – не розбереш, де кора, де листя, де метелики.

Тільки малюсінький Жук-Бомбардир іде собі по землі, нікуди не ховається. (Вихователь виставляє малюнок жука-бомбардира).

Наздогнало його Щеня, хотіло схопити, а Жук-Бомбардир зупинився та як пальне в нього летючою їдкою струминкою – прямо в ніс попав.

Завищало Щеня, хвоста підібгало, повернулося – та підворіття. Забилося в будку і носа виткнути боїться.

А звірі, пташки й комахи – всі знову до своїх справ взялися.

ІІІ. Бесіда.

  • Діти, подивіться уважно на малюнки і пригадайте, з ким зустрілося цуценя під час свого першого полювання. Знайдіть серед них звірів, птахів, комах.

- Чи вдалим було перше полювання маленького цуценяти? Чому?

ІV. Повторне читання казки за епізодами з елементами аналізу.

1-ий епізод: від початку до слів “Ми всі за себе постояти вміємо, кожний по-своєму!” - думають вони про себе”.

  • Чому цуценя вирушило на полювання?

  • Чи злякалися тварини цуценя? Про що вони думали? Дивіться на малюнки і розповідайте про кожного.

2- ий епізод: зустріч з Бугаєм.

  • Де побачило цуценя Бугая?(Вихователь біля малюнка з бугаєм виставляє зображення озера з очеретом).

  • Як Бугай обдурив цуценя?

  • Що дозволило Бугаєві обдурити цуценя?

3- ій епізод: зустріч з Одудом.

  • Де зустріло цуценя Одуда? (Вихователь біля малюнка з одудом виставляє зображення пагорбка).

  • Що робив Одуд?

  • Що допомогло Одуду здивувати цуценя? (Вихователь прикріплює клаптик кольорової тканини).

4- ий епізод: зустріч з Крутиголівкою.

  • Де зустріло цуценя Крутиголівку? (Вихователь біля малюнка з крутиголівкою виставляє зображення дерева з дуплом).

  • Як Крутиголівка налякала цуценя? (Вихователь виставляє зображення змії).

5- ий епізод: зустріч з Ящіркою.

  • Де цуценя побачило Ящірку? (Вихователь біля малюнка з ящіркою виставляє зображення каменя).

  • Як Ящірка вивернулася від цуценяти? (Вихователь виставляє зображення хвоста ящірки).

6- ий епізод: зустріч з комахами.

  • Де цуценя побачило комах? (Вихователь біля малюнка з комахами виставляє зображення лісової галявинки).

  • Чи вдалося комахам сховатися від цуценя? (Вихователь виставляє зображення трави, гілочок, дерева).

7- ий епізод: зустріч із Жуком-Бомбардиром.

- Яка комаха не ховалася від цуценяти?

  • Чи зміг Жук-Бомбардир прогнати цуценя? Що йому в цьому допомогло? (Вихователь виставляє зображення струминки).

V. Підсумок заняття.

  • Яку казку ми з вами сьогодні прочитали?

  • З якими тваринами познайомилися?

  • Яка тварина вас здивувала найбільше? Розкажіть про неї вдома батькам.