Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
NAVChAYeMO_DOShKIL_NIKIV_PEREKAZUVATI_23.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
484.35 Кб
Скачать

Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Хто дужче любить»

Мета: удосконалювати навички переказу, розвивати мислення, зв'язне мовлення, спостережливість, уяву, виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Словник: комора, ганчір'я.

Хід заняття

І. Початок заняття.

Вступна бесіда.

- Діти, чи були ви в лісі? Що ви там бачили? Які тварини живуть у лісі?

- Уявіть собі, що ви прийшли до лісу. Збираєте квіти. Нахилилися до кущика, а там — гніздечко. А в ньому маленьке безпомічне пташеня. Воно злякано дивиться своїми чорненькими оченятами і тремтить. Що ви зробите в такій ситуації? (Відповіді дітей).

- Отже, ваші думки розділилися. Хтось вважає, що краще забрати пташеня додому, доглядати за ним, а коли підросте — відпустити на волю. Хтось вважає, що краще залишити пташеня в гніздечку. Так хто ж із вас правий? Допоможе нам у цьому розібратися оповідання Олега Буценя “Хто дужче любить”.

ІІ. Читання оповідання.

Олег Буцень

ХТО ДУЖЧЕ ЛЮБИТЬ

Були якось Петько з Миколою в лісі. Суниць вони назбирали мало, зате двох їжаків зловили. Трапились вони на дорозі — ну як їх не взяти?

Понесли хлопці їжаків додому, кожний до себе.

Минуло ще кілька днів. Знову зустрілися хлопчики і засперечались, хто з них більше любить свого їжака. Петько хвалиться, що годує їжака молоком, всякого ганчір'я намостив у кутку комори, щоб добре було спати йому, мало не голки йому чистить...

— А ти що зробив для свого їжака? — питає Миколу.

— Нічого, — похмуро відповів хлопчик.

— От бачиш, — сказав Петько, — не любиш ти свого їжака.

— Ні, люблю, — заперечив Микола, — я його оце до лісу відніс, випустив на волю.

Так чи не так?

ІІІ. Бесіда за змістом прочитаного. Словникова робота.

- Хто ходив до лісу?

- Кого знайшли хлопчики?

- Що для свого їжака робив Петько? (Годував молоком, ганчір'я настелив у кутку комори).

Ганчір'я — шматки старої тканини.

Комора — маленьке приміщення в квартирі, де зберігаються різні речі (рос. кладовка).

- Що для свого їжака зробив Миколка?

- Чому Миколка відпустив свого їжака? Як ви думаєте, він любив його чи ні?

- Де краще жити їжачкові: у лісі чи у квартирі?

- А тепер пригадайте наше пташеня. Де йому буде краще? Що треба зробити, коли в лісі знайшли пташине гніздечко? Чому не можна пташенят брати в руки?

ІV. Установка на переказ. Повторне читання оповідання.

- Якщо ви будете в лісі разом зі своїм другом, який захоче забрати якусь тваринку додому, перекажіть йому оповідання О.Буценя “Хто дужче любить”. Щоб добре розповісти, треба тренуватися. Послухайте оповідання ще раз і будемо його переказувати.

      1. Перекази дітей.

      2. Підсумок заняття.

  • З яким оповіданням познайомилися?

  • Про що дізналися?

  • Який важливий висновок зробили?

Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Зелене сонце»

Мета: удосконалювати навички переказу, вчити співвідносити слово-характеристику з образом героя; розвивати мислення, зв'язне мовлення, творчі здібності, уяву; виховувати товариські стосунки.

Обладнання: малюнок, виконаний зеленим олівцем.

Хід заняття

І. Початок заняття.

Вихователь демонструє дітям малюнок, виконаний лише зеленим олівцем.

  • Діти, подивіться на цей малюнок. Що на ньому зображено? Чи подобається вам цей малюнок? Чому?

  • Як ви думаєте, чому на ньому все намальовано зеленим олівцем? (Відповіді дітей).

  • А тепер послухайте, як на це запитання відповів Олег Буцень в оповіданні “Зелене сонце”.

ІІ. Читання оповідання.

О. Буцень

ЗЕЛЕНЕ СОНЦЕ

Якось після полудня Марія Петрівна сказала дітям:

— Сідайте всі за столи, будемо малювати.

Кожному дала по аркушику паперу і поклала на стіл кольорові олівці.

— А що можна малювати? — спитали діти.

— Що схочете. А потім ці малюнки покажете батькам. Хай вони подивляться, як ви малюєте.

І діти почали малювати. Юрась — корабель на морі, Петрик — літака, Вова — велику автомашину, а Дмитрик — трактора. Він недавно їздив у село і бачив там, як трактор працює в полі.

Потім Дмитрик тим же коричневим олівцем намалював шлях, синім — небо, а поле... Він пошукав зеленого олівця на столі — і не знайшов.

— У кого зелений олівець? — спитав Дмитрик. Ніхто з дітей не відповів. Він ще раз спитав.

— У мене нема, — сказала Женя.

— Я жовтим малюю, — сказав Юрась.

— А я червоним, — сказав Тимко.

Тоді Дмитрик побачив, що зелений олівець у Галі.

— Дай мені зеленого олівця, — звернувся він до неї.

— А я дерево малюю, — відповіла Галя.

Зачекав трохи Дмитрик. Бачить, що Галя вже намалювала дерево, та й знову просить.

Не хоче Галя віддавати йому зеленого олівця. Вона сьогодні на нього образилась: прийшла з двору, а руки брудні-брудні. Дмитрик був черговий і не пустив її в кімнату обідати. Як не сперечалась з ним Галя, а все ж довелось помити руки. І на обід через це вона спізнилась.

— Мені ще квіти малювати треба,— каже Галя Дмитрикові.

А потім сказала, що й дах малюватиме. А коли вже не було чого малювати зеленим, вона й вікна в будинку зеленими зробила, і навіть сонце зеленим намалювала, аби тільки не дати Дмитрикові олівця. Увечері прийшли батьки забирати дітей додому. Всі діти показували їм свої малюнки. Показала й Галя свій малюнок мамі. Подивилась на нього мама та й каже:

— Добре намалювала. Тільки чому в тебе сонце зелене?

Стоїть Галя, насупилась, мовчить. Що їй відповісти мамі?

ІІІ. Бесіда.

  • Чому в Галі сонце було зеленим?

  • Послухайте ще раз оповідання і подумайте, чому Галя не захотіла поділитися олівцем з Дмитриком.

ІV. Повторне читання оповідання.

V. Морально-оцінна бесіда.

  • Чому Галя не захотіла поділитися олівцем з Дмитриком?

  • Чому Галя була ображена на Дмитрика? Чи варто їй було ображатися?

  • Якою була Галя? Пограємо в гру “Добери слово”.

VІ. Гра “Добери слово”.

Вихователь пропонує дітям послухати слова і визначити серед них ті, якими можна схарактеризувати дівчинку. Діти слухають слова і плескають у долоні тоді, коли почують потрібне.

Жадібна, ввічлива, турботлива, охайна, ображена, товариська, подільчива, бруднуля, добра, невихована

Після проведення гри діти пригадують усі слова, що характеризують Галю.

- Діти, як треба поводитися, щоб не бути схожим на Галю?

VІІ. Установка на переказ. Повторне читання оповідання.

VІІІ. Переказ оповідання дітьми.

ІХ. Підсумок заняття.

  • Яке оповідання ми сьогодні переказували?

  • Чого воно нас навчило?

- Діти, ви хочете домогти Галі виправитися? Зараз ми з вами візьмемо аркуші паперу, кольорові олівці та зробимо Галин малюнок кольоровим. Будемо малювати, ділитися олівцями, говорити один одному ввічливі слова.