- •Методична консультація Що таке переказ?
- •Які види переказів використовують у роботі з дошкільниками?
- •Яку роль відіграє переказ у розвиткові та вихованні дітей?
- •Які основні завдання щодо навчання дітей переказу в різних вікових групах визначені в чинній програмі розвитку дитини «я у Світі»?
- •Яка робота з навчання дітей переказу має здійснюватися в різні вікові періоди?
- •Які вимоги висуваються до самостійних переказів дітей?
- •Які прийоми навчання переказу є найбільш ефективними?
- •Які вимоги висуваються до текстів художніх творів для переказу?
- •Якою є структура заняття з навчання дітей переказу в різних вікових групах?
- •Практика роботи з навчання переказу Ранній вік
- •Молодший дошкільний вік
- •Заняття – розповідання казки «Колобок».
- •Заняття-бесіда за казкою «Колобок».
- •Заняття – розповідання казки «Рукавичка»
- •Заняття-бесіда за казкою «Рукавичка».
- •Середній дошкільний вік
- •Конспекти занять
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу української народної казки «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу оповідання с. Брусиленка «Хропунчик»
- •Заняття з переказу оповідання а Потапової «Миколчин городець»
- •Заняття з переказу оповідання н. Калініної «Про сніговий колобок»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Коза-дереза»
- •Заняття з переказу української народної казки «Коза-дереза»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з переказу української народної казки «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу української народної казки «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Про двох цапків»
- •Про двох цапків
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Дві кізочки»
- •Дві кізочки
- •Старший дошкільний вік
- •Заняття з ознайомлення дітей з
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Івасик-телесик»
- •Заняття з переказу української народної казки «Івасик-телесик»
- •Заняття з ознайомлення дітей зі словацькою народною казкою «у сонечка на гостинах»
- •Інтегроване заняття з малювання і переказу словацької народної казки «у сонечка на гостинах»
- •Заняття з ознайомлення дітей з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з творчого переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Хто дужче любить»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Зелене сонце»
- •Заняття з читання і переказу оповідання м. Стеценка «Новий велосипед»
- •Заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
- •Заняття з переказу казки в. Біанкі “Перше полювання”
- •У всіх героїв казок свій голосок
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя “Зелене сонце”
- •Малюнки до заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
Заняття з ознайомлення дітей з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат»
Мета: ознайомити дітей з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат», розвивати увагу, уяву, образне мислення та діалогічне мовлення, вчити порівнювати казки із схожим сюжетом, збагачувати словник дітей, виховувати товариські стосунки.
Словник: надокучило, принишкли, пильнують, вибоїни, ритвини, зненацька, угинався, ласий, роззявити, гущавина, галас, розпачливий, репетувати, добрячий, тупцяти.
Обладнання: моделі та ілюстрація до казки «Дві білки і лисиця», ілюстрація до казки «Двоє жадібних ведмежат».
Хід заняття
І. Вступна бесіда.
- Діти, давайте заглянемо до нашої казкової скриньки. (Вихователь виймає зі скриньки ілюстрацію до казки «Дві білки і лисиця»). Пригадайте, до якої казки ця ілюстрація. Про що розповідається в цій казці? Якими в казці були білки? Якою була лисиця?
Колективний переказ казки «Дві білки і лисиця» з використанням прийому моделювання.
- Ми з вами пригадали українську народну казку. А сьогодні ви познайомитесь з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат».
ІІ. Розповідання (або читання) казки.
ДВОЄ ЖАДІБНИХ ВЕДМЕЖАТ
{Угорська казка)
Переклад Я. Васько
Далеко-далеко за синіми горами ріс густий дрімучий ліс. У тому лісі жила ведмежа сім'я: батько — старий ведмідь, мати-ведмедиця і двоє маленьких ведмежат. Коли батьки ходили на полювання, ведмежата самі зоставалися вдома і гралися біля барлогу.
Одного разу надокучило (набридло) їм гратися, вирішили вони подивитися, що робиться в лісі. Ідуть-ідуть і раптом бачать — дорога, а на ній повно возів та людей.
Ведмежата принишкли (затаїлися) в кущах і пильнують (стежать) за дорогою. А вона вся у вибоїнах, ямах та ритвинах, і вози так трясе та підкидає, що люди ледве сидять на них. Це дуже розвеселило ведмежат і насмішило до сліз.
Зненацька (раптом) почулося пронизливе рипіння — то їхав величезний віз. Він аж угинався від усякого добра. Ведмежата зацікавлено стежили, що ж буде далі.
А далі сталося те, чого вони й не ждали. Одне колесо воза вскочило в яму, а з воза впало ніби велике колесо чи круглий камінь і покотилося в кущі.
Ведмежата вирішили подивитися, що то таке. Підбігають, розсувають гілля і бачать великий круг жирного і дуже ласого (смачного) сиру. Вони від подиву аж роти пороззявляли (розкрили).
— Ми його з'їмо! — вигукнули ведмежата в один голос.
Взяли вони той сир і віднесли в гущавину, щоб там порівну розділити. Але як це зробити? Кожне хотіло ділити саме, та боялося, що більший шматок може дістатися другому. Ведмежата почали сперечатися, гарчати одне на одного і зняли такий галас, що чутно їх стало дуже далеко.
А саме на ту годину неподалік бігла лисичка. Почула вона розпачливі (сердиті) голоси ведмежат, підійшла та й питає:
— Чого це ви сперечаєтеся, ведмежата?
Ведмежата розповіли їй про свою біду й попросили допомогти.
Хіба ж це біда? — здивувалася лисичка.— Зараз я поділю між вами сир. Це зовсім не важко.
От добре! — зраділи ведмежата.
І хитра лисичка почала ділити той сир. Вона розламала його надвоє, але в око одразу впало, що шматки нерівні.
— Цей більший! — зарепетували (закричали) вмить ведмежата. Лисиця їх заспокоїла:
Цитьте! Зараз усе буде гаразд.— І відкусила добрячий (великий) шматок від більшої частини та й проковтнула. Тепер більшою стала друга частина.
Знову нерівно! — занепокоїлися ведмежата.
Годі вам вже,— сказала лисиця.— Я добре знаю, що роблю.— І знову відкусила від більшого шматка. Ледве повертаючи язиком, бо в роті в неї повно смачного сиру, додала: — Ще трохи, і буде порівну.
Лисиця ділила сир далі, а ведмежата тільки тупцяли волохатими лапами та водили чорними носиками від меншого шматка до більшого, від більшого до меншого.
Так лисиця ділила сир, поки наїлася досхочу. Нарешті шматочки стали однакові, а ведмежатам майже нічого не залишилося.
— Ну що ж, — сказала лисиця, — хоч шматочки і маленькі, зате однакові. Смачного вам, ведмежата! — і, майнувши хвостом, зникла у лісі.
Ведмежата подивилися на рештки сиру й дуже зажурилися.
— Ось бачиш, — сказало одне,— якби ми були довірливіші й не такі жадібні, то самі ласували б смачним сиром.
Так завжди буває з тими, хто жадібний.
ІІІ. Емоційно-оцінна бесіда.
- Сподобалась вам казка?
- Чи шкода вам було ведмежат? Поясніть чому.
ІV. Бесіда за змістом прочитаного з елементами аналізу. Словникова робота.
- Де жили ведмежата?
- Як вони потрапили на дорогу?
- Що впало з воза? Чому це сталося?
- Як ви розумієте вислів «віз угинався від усякого добра»?
- Куди ведмежата віднесли сир? (У гущавину – подалі від дороги, у густу частину лісу).
- Що вони вирішили зробити з сиром?
- Чому ведмежата не змогли поділити сир і зняли галас (розкричалися)?
- Тож якими були ведмежата? (жадібними, вони не довіряли один одному).
- Кого попросили ведмежата про допомогу?
- Як ділила сир лисичка? (Розламала надвоє, але в око одразу впало, що шматки нерівні – було добре видно, що шматки нерівні).
- Як поводили себе ведмежата, коли лисиця ділила сир? (Вони репетували – голосно кричали, непокоїлися – хвилювалися, тупцяли – переступали з місця на місце, водили чорними носиками від одного шматка до іншого).
- Як довго лисиця ділила сир?
- Що залишила лисиця ведмежатам?
- Чи зрозуміли ведмежата свою помилку? Який висновок зробили?
- Чого навчає ця казка?
V. Узагальнююча бесіда.
- Чи схожі між собою українська народна казка «Дві білки і лисиця» та угорська народна казка «Двоє жадібних ведмежат»?
- Про кого розповідається в цих казках? (Вихователь демонструє ілюстрації до казок).
- Хто в казках був жадібним? А хто хитрим?
- Що не змогли поділити герої казок?
- З чим залишилися білки, а з чим ведмежата?
- Чому білки і ведмежата залишилися голодними?
VІ. Підсумок заняття.
- З якою казкою ми познайомилися сьогодні? Який народ її склав?
- Про що дізналися? (Що в різних народів є схожі казки).
Рекомендація: на занятті з образотворчої діяльності варто намалювати ілюстрацію до казки «Двоє жадібних ведмежат» або виліпити з пластиліну героїв цієї казки.
