Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
NAVChAYeMO_DOShKIL_NIKIV_PEREKAZUVATI_23.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
484.35 Кб
Скачать

Заняття з переказу української народної казки «Півник і двоє мишенят»

Мета: вчити дітей переказувати українську народну казку «Півник і двоє мишенят», розвивати увагу, уяву, образне мислення та діалогічне мовлення, удосконалювати виразність мовлення, виховувати працьовитість, товариські стосунки.

Обладнання: ілюстрації до казки.

Хід заняття

І. Вступна бесіда.

- Діти, пригадайте, яка відома нам казка дозволяє зрозуміти таке прислів’я: «Хто не працює – той не їсть!».

Вихователь пропонує дітям розглянути ілюстрації до казки «Півник і двоє мишенят», розташовані в довільному порядку.

- Діти, учора до нашого куточка книги завітали Круть і Верть, вони розглядали ілюстрації до казки «Півник і двоє мишенят». А потім, як завжди, загралися і забули їх поскладати. Тож, давайте ми з вами розставимо ілюстрації в правильному порядку і пригадаємо казку.

- Яка ілюстрація має бути першою? Що на ній зображено? Давайте придумаємо назву до цього малюнка. (Півник знайшов колосок).

Подібним чином проводиться робота з іншими ілюстраціями. Її результатом є складання картинного плану:

1. Півник знайшов колосок.

2. Півник обмолотив колосок.

3. Півник намолов борошна.

4. Півник напік пиріжків.

5. Мишенята за столом.

6. Засмучені мишенята.

ІІ. Переказ казки дітьми за частинами.

Вихователь викликає дітей по черзі та пропонує кожному переказати певний епізод казки, спираючись на малюнок і пункт плану.

ІІІ. Підсумок заняття.

- Яку казку ми переказували на занятті?

- Що нам допомагало під час переказу?

На наступному занятті варто залучити дітей до гри-драматизації за змістом казки «Півник і двоє мишенят».

Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Курочка та півник»

Мета: ознайомити дітей з українською народною казкою «Курочка та півник», розвивати увагу, уяву, образне мислення та діалогічне мовлення, збагачувати словник дітей, виховувати сміливість, товариські стосунки.

Словник: біб, вдавився, врятувати, змастити, косарі, сколотити масло, пекарня, пекар.

Обладнання: малюнок півника

Хід заняття.

І. Вступна бесіда.

- Діти, послухайте і відгадайте загадку.

Хто гучніш за всіх співає,

Кольоровий одяг має,

Ще й червоний гребінець?

Хто найперший молодець?

- Чому ви вважаєте, що це півник? Які слова допомогли відгадати загадку? (Повторне читання вихователем загадки. Виділення опорних слів. Демонстрація малюнка півника).

- Діти, які ви знаєте казки про півника? (українські народні казки: «Півник і двоє мишенят», «Про котика, півника і хитру лисичку». Російська народна казка «Лисиця та заєць» або «Заюшкина избушка»).

- Пригадайте, яким був півник у казці «Про котика, півника і хитру лисичку». Чому він потрапив у біду? (Був довірливим, неслухняним, нерозумним). А яким був півник у казці «Півник і двоє мишенят»? (Працьовитим, справедливим).

- Сьогодні ми з вами познайомимося ще з одним півником.

ІІ. Розповідання казки.

КУРОЧКА ТА ПІВНИК

{Українська народна казка)

Жили собі курочка з півником. Курочка яєчка несла, а півник зернятка збирав та курочку годував.

От якось знайшов він великий біб.

— Ну,— подумав півник,— його курочка не проковтне, з'їм його сам.

Дзьобнув і вдавився. Упав півник, не дихає. Побачила курочка, підбігла, злякалася й питає:

  • Що з тобою, півнику?

  • Ой,— застогнав півник,— бобом удавився...

  • Як же тебе врятувати, півнику?

  • Треба масла дістати, горлечко змастити,— ледве вимовив півник.

  • А де ж його дістати?

  • У корови попроси.

Побігла курочка до корови.

  • Корівонько-матінко, дай масла!

  • Навіщо тобі масло?

  • Півник бобом удавився, треба йому горло маслом змастити.

  • Добре,— відповідає корова,— дам тобі масла, тільки піди спочатку до косарів, попроси в них сіна.

Прибігла курочка до косарів:

  • Косарі, косарі, дайте мені сіна!

  • А навіщо тобі сіно?

  • Корову нагодувати. Вона молока дасть. З молока масло сколотимо. Воно півникові потрібне — горло змастити. Півник не дихає — бобом удавився.

Косарі відповідають:

— Побіжи-но до пекарні, попроси пирогів: ми їх поїмо і сіна накосимо.

Побігла курочка до пекарні.

  • Пекарю, пекарю, дай пирогів!

  • Навіщо тобі пироги?

  • Косарів нагодувати. Вони сіна для корови накосять. Корова мені молока дасть. Я масла сколочу для півника. Півник не дихає — бобом удавився.

Пекар каже:

— Побіжи-но в ліс, принеси дров, щоб було чим піч натопити.

Побігла курочка в ліс, принесла дров. Пекар напік пирогів. Принесла курочка пироги косарям. Косарі наїлися, сили набралися і сіна накосили багато-багато! Корова сіно поїла і молока дала. З молока курочка масла сколотила. Півник змастив маслом горлечко і легко проковтнув біб. Проковтнув і весело заспівав:

— Ку-ку-рі-ку! Курочка молодець!

Тут і казці кінець.

ІІІ. Бесіда за змістом прочитаного. Словникова робота.

- Про кого розповідається в казці?

- Що робила курочка? А що - півник?

- Що знайшов півник? (Демонстрація боба або великої квасолини). Чому півник не дав його курочці?

- Що сталося з півником? (Удавився – біб застряг у горлі та заважає дихати, а півник не може його проковтнути).

- Як же можна врятувати півника? (Врятувати – допомогти. Треба змастити його горлечко маслом. Змастити - змазати).

- До кого звернулася курочка, щоб дістати масла? (Демонстрація малюнка)

- Яка розмова відбулася між курочкою і коровою?

- У кого попросила курочка сіна? (Косарі – люди, які косять сіно. Демонстрація малюнка).

- Яка розмова відбулася між курочкою і косарями? (Сколотити масло – швидко збовтувати молоко доки воно не перетвориться на масло).

- Для чого курочка побігла до пекарні? (Пекарня – місце, де печуть хліб. Пекар - людина, яка випікає хліб). (Демонстрація малюнка пекар у пекарні).

- Яка розмова відбулася між курочкою і пекарем?

- Що відбулося після того, як курочка принесла дров пекарю?

- Що сказав про курочку півник?

- Вам сподобалася курочка? Чому?

ІV. Гра «Казку пригадаю – картинки в пари об’єднаю».

Вихователь пропонує дітям розглянути картинки і об’єднати їх в пари, відповідаючи на запитання «Хто що просив?»: півник і масло, корова і сіно, косарі та пиріжки, пекар і дрова.

V. Підсумок заняття.

- З якою казкою познайомилися на занятті?

- Який у цій казці півник? (Турботливий. Він турбувався про курочку - годував її зернятками).

- Якою була в казці курочка? (Добра, уважна, турботлива, працьовита).

- Чого навчає українська народна казка «Курочка та півник»?

- Подумайте, чи відповідають змістові казки такі українські народні прислів’я: «Якби один другому не допомагав, то світ би пропав», «Вірний приятель – то найбільший скарб».

Хорове повторення одного з прислів’їв.

Робота над казкою може бути продовжена на наступному занятті, під час якого діти ліпитимуть з пластиліну героїв твору.