- •Методична консультація Що таке переказ?
- •Які види переказів використовують у роботі з дошкільниками?
- •Яку роль відіграє переказ у розвиткові та вихованні дітей?
- •Які основні завдання щодо навчання дітей переказу в різних вікових групах визначені в чинній програмі розвитку дитини «я у Світі»?
- •Яка робота з навчання дітей переказу має здійснюватися в різні вікові періоди?
- •Які вимоги висуваються до самостійних переказів дітей?
- •Які прийоми навчання переказу є найбільш ефективними?
- •Які вимоги висуваються до текстів художніх творів для переказу?
- •Якою є структура заняття з навчання дітей переказу в різних вікових групах?
- •Практика роботи з навчання переказу Ранній вік
- •Молодший дошкільний вік
- •Заняття – розповідання казки «Колобок».
- •Заняття-бесіда за казкою «Колобок».
- •Заняття – розповідання казки «Рукавичка»
- •Заняття-бесіда за казкою «Рукавичка».
- •Середній дошкільний вік
- •Конспекти занять
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу української народної казки «Дві білки і лисиця»
- •Заняття з переказу оповідання с. Брусиленка «Хропунчик»
- •Заняття з переказу оповідання а Потапової «Миколчин городець»
- •Заняття з переказу оповідання н. Калініної «Про сніговий колобок»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Коза-дереза»
- •Заняття з переказу української народної казки «Коза-дереза»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з переказу української народної казки «Півник і двоє мишенят»
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу української народної казки «Курочка та півник»
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Про двох цапків»
- •Про двох цапків
- •Заняття з переказу казки м.Коцюбинського «Дві кізочки»
- •Дві кізочки
- •Старший дошкільний вік
- •Заняття з ознайомлення дітей з
- •Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Івасик-телесик»
- •Заняття з переказу української народної казки «Івасик-телесик»
- •Заняття з ознайомлення дітей зі словацькою народною казкою «у сонечка на гостинах»
- •Інтегроване заняття з малювання і переказу словацької народної казки «у сонечка на гостинах»
- •Заняття з ознайомлення дітей з угорською народною казкою «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з творчого переказу угорської народної казки «Двоє жадібних ведмежат»
- •Заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Хто дужче любить»
- •Заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя «Зелене сонце»
- •Заняття з читання і переказу оповідання м. Стеценка «Новий велосипед»
- •Заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
- •Заняття з переказу казки в. Біанкі “Перше полювання”
- •У всіх героїв казок свій голосок
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання г.Демченко «Кружечок ковбаси»
- •Малюнки до заняття з читання і переказу оповідання о. Буценя “Зелене сонце”
- •Малюнки до заняття з ознайомлення з казкою в. Біанкі “Перше полювання”
Заняття з ознайомлення дітей з українською народною казкою «Коза-дереза»
Мета: ознайомити дітей з українською народною казкою «Коза-дереза», розвивати увагу, уяву, образне мислення та діалогічне мовлення, збагачувати словник дітей, виховувати сміливість, товариські стосунки.
Словник: дереза (коза задерикувата), ярмарок, стояти на воротях у червоних чоботях, гребелька, крапелька, худоба, коваль, висталити, три копи, півбока луплена, рак-неборак, клешні.
Обладнання: динамічна картинка із зображенням сільського подвір’я, домашніх тварин (коза, корова, кінь), воза; ілюстрації до казки «Коза-дереза».
Хід заняття
І. Вступна бесіда.
- Діти, сьогодні ми вирушимо з вами в подорож до села. На чому будемо подорожувати? (Відповіді дітей). А я пропоную вам поїхати на возі (демонстрація малюнка). На таких возах їздили в давнину. Запряжемо у воза волів і поїдемо. Гей! Гей! - поганяємо волів. А ось і село. Заїжджаємо на подвір’я. Кого ми тут бачимо? (Вихователь по черзі виставляє малюнки домашніх тварин і пропонує їх назвати).
- А зараз я про одну із цих тварин прочитаю загадку. А ви слухайте уважно, думайте і відгадуйте. Відповідати буде той, хто першим підніме руку.
Має дуже прудкі ніжки,
Наставляє грізно ріжки
На великого собаку
Той сховався з переляку.
А дасте ви їй водиці –
Молочком вас пригостить.
Хто вона? А ну скажіть!
Це кізочка. А може це корівка? У неї теж є ріжки, і вона теж дає молоко. А чим же кізочка відрізняється від корови? Послухайте ще раз загадку.
У кізочки прудкі ніжки. Вона легко скаче, а корівка повільно йде. Ви бачили коли-небудь козу? Яка вона? (Розгляд малюнка). Гарна козуня, але бýцатися любить. Сьогодні я вам розповім казку про задерúкувату козу. Задерикувата – це та, яка задирається, лякає, свариться. Її ще можна назвати коза-дереза. Сідайте зручно і слухайте українську народну казку «Коза-дереза».
ІІ. Розповідання казки.
КОЗА-ДЕРЕЗА
(Українська народна казка)
Були собі дід та баба. Поїхав дід на ярмарок та й купив собі козу. Привіз її додому, а рано на другий день посилає дід старшого сина ту козу пасти. Пас, пас хлопець її аж до вечора та й став гнати додому. Тільки до воріт став доганяти, а дід став на воротях у червоних чоботях та й питає:
Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?
Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку — тільки й пила, тільки й їла!
От дід розсердився на сина, що він погано худоби доглядає, та й прогнав його.
На другий день посилає другого сина — меншого. Пас, пас хлопець козу аж до вечора та й став гнати додому. Тільки став до воріт доганяти, а дід стоїть на воротях у червоних чоботях та й питає:
— Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?
— Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку — тільки й пила, тільки й їла!
От дід і того сина прогнав.
На третій день посилає вже жінку. От вона погнала козу, пасла весь день; ввечері стала гнати до двору, а дід уже стоїть на воротях у червоних чоботях та й питає:
— Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?
— Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку — тільки й пила, тільки й їла!
От дід прогнав і бабу.
На четвертий день погнав він уже сам козу, пас увесь день, а ввечері погнав додому і тільки надігнав на дорогу, а сам навпростець пішов; став на воротях у червоних чоботях та й питає:
— Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?
— Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку, — тільки й пила, тільки й їла!
От тоді дід розсердився, нагострив ніж, став козу різати, а вона вирвалася та й утекла в ліс. У лісі бачить коза зайчикову хатку — вона туди вбігла та й заховалася на печі.
От прибігає зайчик, коли чує — хтось є у хатці. Зайчик питає:
— А хто, хто в моїй хатці?
А коза сидить на печі та й каже:
— Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
Зайчик злякався, вибіг з хатки, сів під дубком. Сидить та плаче. Коли йде ведмідь та й питає:
— Чого ти, зайчику-побігайчику, плачеш?
— Як же мені, ведмедику, не плакати, коли в моїй хатці звір страшний сидить?
А ведмідь:
От я його вижену!
Побіг до хатки:
Хто, хто в зайчиковій хатці?
А коза з печі:
— Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
Ведмідь злякався.
— Ні,— каже,— зайчику-побігайчику, не вижену — боюсь.
От знову пішов зайчик, сів під дубком та й плаче. Коли йде вовк і питає:
А чого це ти, зайчику-побігайчику, плачеш?
Як же мені, вовчику-братику, не плакати, коли в моїй хатці звір страшний сидить?
А вовк:
От я його вижену.
Та де тобі вигнати! Тут і ведмідь гнав, та не вигнав.
Отже, вижену.
Побіг вовк до хатки та й питає:
— А хто, хто в зайчиковій хатці?
А коза з печі:
— Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
Вовк злякався.
— Ні, — каже, — зайчику-побігайчику, не вижену — боюсь.
Зайчик знов пішов, сів під дубком та й плаче. Коли біжить лисичка, побачила зайчика та й питає:
— А чого ти, зайчику-побігайчику, плачеш?
— Як же мені, лисичко-сестричко, не плакати, коли в моїй хатці страшний звір сидить?
А лисичка:
От я його вижену!
Де тобі, лисичко, його вигнати! Тут і ведмідь гнав — не вигнав, і вовк гнав, та не вигнав, а то ти!
Отже, вижену!
Побігла лисичка до хати та питає:
— Хто, хто в зайчиковій хатці? А коза з печі:
Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
От лисичка теж злякалась.
Ні, — каже, — зайчику-побігайчику, не вижену — боюсь.
Пішов зайчик, сів під дубком та й знову плаче. Коли це лізе рак-неборак та й питає:
Чого ти, зайчику-побігайчику, плачеш?
Як же мені не плакати, коли в моїй хатці страшний звір сидить?
А рак:
От я його вижену!
Та де тобі його вигнати! Тут ведмідь гнав, та не вигнав, і вовк гнав — не вигнав, і лисиця гнала — не вигнала, а то ти!
Отже, вижену!
От поліз рак у хатку та й питає:
— А хто, хто в зайчиковій хатці? А коза з печі:
Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
А рак усе лізе та лізе, виліз на піч та каже:
— А я рак-неборак,
Як ущипну — буде знак!
Та як ущипне козу клешнями!.. Коза як замекає, та з печі, та з хати — побігла, тільки видно! От тоді зайчик радий прийшов у хатку і так вже ракові дякує. Та й став жити в своїй хатці.
ІІІ. Емоційно-оцінна бесіда.
- Сподобалась казка? Хто вам сподобався найбільше? А хто не сподобався? Чому?
ІV. Бесіда за змістом прочитаного з показом ілюстративного матеріалу. Словникова робота.
- Як починається казка?
- Куди поїхав дід?
Ярмарок – це місце, де щось продають і купують, базар.
- Кого дід послав пасти козу?
- Що зробив дід, щоб дізнатися, як паслася коза?
- Повторіть усі разом: «Став дід на воротях у червоних чоботях».
- Що питав дід у кози?
- Що коза на це відповіла?
- Повторіть усі разом: «Я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку — тільки й пила, тільки й їла!»
Гребелька (гребля) — це насип, який перегороджує річку для затримки води.
Крапелька – крапля води.
- Чи правду говорила коза? То, яка в нас коза? (Брехлива)
- Як ви гадаєте, яким голосом вона відповідала дідові? (Жалісливим, тоненьким голоском). Зразок вихователя. Індивідуальне повторення дітьми слів кози.
- Що після цього зробив дід? (Дід вигнав сина за те, що не вміє худобу пасти. Худоба – це свійські тварини (корова, коза, кінь, вівця, свиня)).
- Хто на другий день пас козу?
- Що відбулося увечері цього дня? Що розповіла коза дідові? (Хорове повторення дітьми слів кози). (Вихователю слід ще раз звернути увагу дітей на інтонацію).
- Хто на третій день пас козу?
- Що відбулося увечері цього дня? Що розповіла коза дідові? (Хорове повторення дітьми слів кози).
- Хто на четвертий день пас козу?
- Що відбулося увечері цього дня? Що розповіла коза дідові? (Хорове повторення дітьми слів кози).
- Що зробив дід?
- Куди побігла коза? Де заховалася?
- Що запитав зайчик, коли повернувся до своєї хатки?
- Що відповіла коза? Вихователь промовляє слова кози і звертає увагу дітей на особливості інтонації.
Півбока луплена – з обідраним боком.
- Давайте усі разом повторимо слова кози.
V. Фізкультхвилинка.
Повторення слів кози у супроводі рухів.
-
— Я коза-дереза,
За три копи куплена.
Півбока луплена,
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету —
Тут тобі й смерть.
Вказівні пальці приставити до голови.
Показ трьох пальців.
Поплескування себе по боці.
Тупотіння ногами.
Вказівні пальці приставити до голови.
Тупотіння ногами.
Рухи рукою – імітація рухів хвоста.
Руки в боки. Тупнути однією ногою.
VІ. Бесіда за змістом прочитаного з показом ілюстративного матеріалу. Словникова робота.
- Злякався зайчик. Сидить під дубком та й плаче.
- Хто побачив зайчика і спробував допомогти йому? (Ведмідь).
- Якими словами налякала його коза-дереза? Повторення пісеньки кози з рухами.
- Які ще звірі хотіли допомогти зайчикові, але злякалися кози? (Вовчик-братик, лисичка-сестричка).
- Хто не злякався кози? Яку пісеньку він їй заспівав?
- Чим ущипнув рак козу? Демонстрація на малюнку клешні рака.
- Чим закінчилася казка?
VІІ. Малювання кози.
Етапи малювання кози
|
|
|
|
|
|
VІІІ. Підсумок заняття.
- Яку казку слухали? Кого намалювали?
- Який герой казки сподобався найбільше? Чому?
