- •Реферат
- •1 Виробничий план технологічного процесу обробки деталі
- •2 Службове призначення, характеристика та аналіз якості деталі
- •2.3 Вимоги до точності розмірів, форми, взаємного розташування поверхонь та до точності геометричних і фізичних якостей поверхневого шару
- •3 Аналіз способів обробки поверхонь
- •4 Розрахунки, вибір та аналіз припусків на обробку поверхонь
- •4.2 Вибір припусків та допусків на обробку інших поверхонь
- •5 Розробка теоретичних схем базування
- •6 Аналіз та розрахунки похибок обробки на окремих операціях
- •6.1 Загальний аналіз факторів, які впливають на точність розмірів, форми, взаємного розташування поверхонь та якість поверхневого шару
- •6.2 Розрахунок та вибір окремих похибок обробки
- •6.3 Розрахунки сумарних похибок та визначення коефіцієнтів запасу точності
- •7 Розмірний аналіз виробничого технологічного процесу виготовлення деталі
- •7.1 Постановка задачі
- •7.2 Кодування розмірів, поверхонь та побудова графів
- •7.3 Виявлення розмірних ланцюгів
- •7.4 Розрахунок розмірних ланцюгів
- •Список літератури
4 Розрахунки, вибір та аналіз припусків на обробку поверхонь
4.1 Розрахунок припуску та допусків для самої точної поверхні деталі
Визначення допусків і розрахунок припусків вала.
Визначення оптимальних припусків на обробку тісно пов’язане з встановленням проміжних і початкових розмірів заготовки. Ці розміри необхідні для конструювання штампів, прес-форм, моделей, стержневих ящиків, пристроїв, спеціального різального та вимірювального інструменту, а також для настроювання металорізальних верстатів та іншого технологічного обладнання. На основі визначених припусків можна обґрунтовано визначити масу початкових заготовок, режимів різання, а також норми часу на виконання операцій механічної обробки.
В машинобудуванні застосовують дослідно-статистичні та розрахунково-аналітичні методи встановлення припусків на обробку.
Розрахунок припусків проводимо розрахунково–аналітичним методом.
Розрахунок мінімальних припусків розраховуємо за формулою:
2Zimin=2(Rzi-1+hi-1+
), (4.1)
де Rzi-1 висота нерівностей профілю на попередньому переході;
hi-1 глибина дефектного слою попередньому переході
сумарне
відхилення розташування поверхні, або
відхилення форми поверхні.
Визначимо припуск на обробку для самої
точної поверхні № 14
Rа 0,63.
Для вказаної поверхні МОП:
Чорнове точіння;
Чистове точіння;
Тонке точіння;
Шліфування.
Визначимо припуск на чорнове точіння за формулами:
;
(4.2)
Для заготовки із сортового прокату вагою 29.01 кг визначимо:
Rz заготов. = 160 мкм , h заг.= 250 мкм, точність прокату звичайна.
Похибку форми заг визначимо виходячи з кривизни к сортового прокату; к=2мкммм, заг=к=к·Lвала=2800=1600мкм; Допуск на виготовлення сортового прокату Тd = 740 мкм.
Для установки заготовки в трикулачковий патрон: черн=20 мкм:
2ZМчорн. min = 2[(160+250)+
]= 4020 мкм;
Допуск на чорнове точіння сортового прокату заготівель по 12 dчорн=300 мкм;
Якість поверхні після чорнової обробки: Rzчорн=63мкм; hчорн= 60 мкм.
Визначимо мінімальний припуск на чистове точіння за формулою:
2ZМчист.
min =
2[(Rz чорн
+h
чорн)+
]; (4.3)
Похибка форми і розташування поверхні приймаємо в межах 0,5Td чорн чорн = 0,5300 =150 мкм;
Приймаємо що тонке точіння проводиться після чистового, не розкріплюючи заготовку, тоді: тонк=0.
2ZМчист. min = 2[(63+60)+
= 546
мкм;
Допуск на чистове точіння 0 dчист=120 мкм, Rz чист.=20 мкм; h=30мкм;
Визначимо мінімальний припуск на тонке точіння за формулою:
2ZМтонк. min = 2[(Rz чист. +h чист.)+
]; (4.4)
Похибка форми і розташування поверхні приймаємо в межах 0,5Tdчист. тонк= 0,5120 = 60 мкм;
Приймаємо що тонке точіння проводиться після чистового, не розкріплюючи заготовку, тоді: тонк=0.
2ZМтонк. min = 2[(20+30)+
= 220
мкм;
Допуск на тонке точіння 8 dтонк=46 мкм, Rz тонк.=6,3 мкм; hтонк=3,2 мкм;
Визначимо мінімальний припуск на шліфування за формулою:
2ZМшлиф. min = 2[(Rz тонк. +h тонк.)+
]; (4.5)
Похибка форми і розташування поверхні приймаємо в межах 0,5Tdтонк. шлиф.= 0,546= 23 мкм;
Для установки заготовки в центра па повідковий патрон: шліф=0 мкм, тоді
2ZМшлиф. min = 2[(6,3+3,2)+
= 65
мкм;
Допуск на шліфування 6 dшлиф=19 мкм, Rа= 1,25 мкм.
Максимальні розміри припусків:
2ZВчерн = 2Zмчерн + Тdзаг – Тdчерн = 4020 + 740 – 300 = 4460 мкм
2ZВчист = 2Zмчист + Тdчерн – Тdчист = 546 + 300 – 120 = 726 мкм
2ZВтонк = 2Zмтонк + Тdчист – Тdтонк = 220 + 120 – 46 = 294 мкм
2ZВшлиф = 2Zмшлиф + Тdтонк – Тdшлиф = 65 + 46 – 19 = 92 мкм
Сумарні припуски:
4020 + 546 + 220 + 65 = 4851 мкм
4460+726+294+92 = 5572 мкм
Перевірка:
Тdзаг – Тdдет = 2Zbо – 2ZМо
740 – 19 = 5572-4851 = 721 мкм
dМдет = dМшлиф = 60 + 0,0023 = 60,002 мм
dВдет = dВшлиф = dМшлиф + Тdдет = 60,0023 + 0,019 = 60,021 мм
dМтонк = dМдет + 2ZМшлиф = 60,002 + 0,065 = 60,067 мм
dВтонк = dВтонк + Тd тонк. = 60,067 + 0,046 = 60,113 мм
dМ чист = dМтонк + 2Zмтонк = 60,067 + 0,22 = 60,333 мм
dВ чист = dМ чист. + Тd чист = 60,333 + 0,12 = 60,453 мм
dМчерн = dМ чист. + 2ZМчист = 60,333 + 0,546 = 60,879 мм
dВчерн = dМчерн + Тdчерн = 60,879 + 0,3 = 61,179 мм
dМ заг. = dМчерн + 2ZМчерн = 60,879 + 4,02 = 64,899 мм
dВзаг = dМзаг + Тdзаг = 64,899 + 0,74 = 65,639 мм
Визначити міжопераційні припуски та допуски
Прийняті розміри по переходах:
після чорнового розточування 61,179-0,3
після чистового розточування 60,453-0,12
після тонкого розточування 60,113-0,046
після шліфування .
Проведені розрахунки зводимо до табл. 4.1
Таблиця 4.1 – Таблиця граничних розмірів та припусків поверхні
№ пов-нi |
Маршрут обробки |
Допуск TD, мкм |
Граничні розміри, мм |
Припуски, мм |
||
Max |
Min |
2Zmax |
2Zmin |
|||
30 |
Заготовка |
740 |
65,639 |
64,899 |
- |
- |
Точіння чорнове |
300 |
61,179 |
60,879 |
4,46 |
4,02 |
|
Точіння чистове |
120 |
60,453 |
60,333 |
0,726 |
0,546 |
|
Точіння тонке |
46 |
60,113 |
60,067 |
0,294 |
0,22 |
|
Шліфування |
19 |
60,021 |
60,0023 |
0,092 |
0,065 |
|
Будуємо схему розташування полів допусків і припусків для обробки поверхні вала , яка представлена на рис. 4.1
Рисунок 4.1 – Схема розташування полів допусків і припусків для обробки поверхні
