Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
урок.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.01 Mб
Скачать

РОЗРОБКА МАЙСТЕР – КЛАСУ « Я РОБЛЮ ТАК ЦЕ»

Тема: Сучасний урок як ефективний шлях до формування креативної

компетентності учнів та гуманістичних цінностей.

Мета: Поширити та передати педагогічний досвід шляхом показу інноваційних методів та прийомів роботи власної системи викладання; спільно опрацювати запропоновану тему та в процесі співпраці знайти творче вирішення проблеми, поставленої перед учасниками.

Форма проведення: заняття – подорож у формі тренінгу.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, дидактичний матеріал.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

І. Установчо -мотиваційна частина.

Вступне слово вчителя - майстра:

Доброго дня, шановні колеги! Я, Цьомко Маріна Олегівна, вчитель української мови та літератури Чечельницької ЗОШ І – ІІ ступенів.

У 2014 році закінчила факультет української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, де й отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Українська мова та література» та здобула кваліфікацію філолога, вчителя української мови і літератури та світової літератури, редактора освітніх видань.

У Чечельницькій ЗОШ І – ІІ ступенів я працюю вже третій рік, в якій викладаю українську мову і літературу, зарубіжну літературу та російську мову.

Моє педагогічне кредо: « Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом». Робота вчителя мені дуже подобається, адже найбільша насолода у житті – це спілкування з дітьми, а діти – наше майбутнє. Саме від нас, учителів, залежить яким воно буде, тому що уроки словесності формують та розвивають у дитячій свідомості цінності гуманізму, вказують на життєві істини, потрібні для кожної людини.

Сьогодні до вашої уваги пропоную майстер–клас: «Сучасний урок як ефективний шлях до формування креативної компетентності учнів та гуманістичних цінностей».

Під час даного майстер–класу я хочу продемонструвати свій педагогічний досвід з проблеми «Використання інноваційних технологій навчання на уроках української мови та літератури» , а також розкрити різні види навчальної діяльності , інноваційні методи та прийоми, які я використовую у власній педагогічній практиці.

Тему свого педагогічного досвіду я вважаю актуальною.

Формування творчої компетентності та гуманістичних цінностей в учнів є одним із головних завдань сучасного педагога. Саме зараз у нашому суспільстві виникла потреба у творчих, діяльних і обдарованих, інтелектуально й духовно розвинених громадянах. Тому я хочу і вас, шановні колеги, залучити до співпраці з метою обміном досвіду та пошуку шляхів реалізації даної методичної проблеми.

ІІ. Організація діяльності учасників майстер – класу.

  1. Знайомство. Вправа «Мій портрет у промінні сонця». ( Ця вправа розвиває креативність, сприяє самоусвідомленню і підвищенню самооцінки. )

Я з вами бажаю познайомитися, дізнатися про ваші найкращі риси характеру, дізнатися про ваші захоплення, тому проведу вправу «Мій портрет у промінні сонця». Запишіть свої імена у середині сонця, у промінчиках напишіть слова, які будуть починатися з кожної літери вашого імені і будуть характеризувати вас з кращого боку. Також у середині сонечка намалюйте предмет , який би характеризував ваше хобі.

Н

Миролюбна

априклад:

М

МАРІНА

Читання книг

АРІНА: М — миролюбна А – артистична Р —рішуча І – ініціативна  Н— наполеглива А— активна

Давайте з вами ближче познайомимося. Я – Маріна: миролюбна, артистична, рішуча, ініціативна , наполеглива, активна. Люблю читати книги.

  1. Поділ на групи.

Шановні вчителі, наш майстер–клас я хочу провести у вигляді подорожі, а подорожувати ми будемо потягом під назвою «Сучасний урок - 2017». Я пропоную вам обрати свій вагончик за кольором квитка. Витягніть, будь ласка, з чарівного капелюха свій квиток.

( Поділ учасників майстер – класу на групи)

На ваших столах є предмети, які будуть необхідні під час нашої подорожі для вашої плідної праці.

ІІІ. Проведення імітаційної гри з коментарями вчителя – майстра.

  1. Зупинка « Асоціативна».

Ось перша наша зупинка « Асоціативна».

Асоціативний кущ до поняття « Креативний учень»

Мета вправи: дати поняття за рахунок розширення його змістового поля.

Шановні колеги, пропоную вам скласти асоціативний кущ до поняття «Креативний учень». Який же він? Що вміє? Що може? Ви поміркуйте і свої пропозиції озвучте, а я буду формувати кущ на дошці.

( Створення асоціативного куща учасниками майстер-класу.)

Всі ваші вислови точно відтворюють якості креативного учня. З допомогою яких форм та методів сучасний педагог може сформувати у дитини креативну компетентність , ми і з’ясуємо під час нашої віртуальної подорожі.

  1. Зупинка « Мудра». Ознайомлення з притчею ( Вчитель – майстер читає притчу)

Учитель повинен створити психологічну атмосферу на отримання нової інформації, зацікавити учнів, розбудити почуття, спонукати використовувати отриману інформацію, тому наступна наша зупинка має назву «Мудра».

Для актуалізації застосовую вправи. Досить цікавою є вправа «Амфора мудрості».

Вправа«Амфора мудрості»

Дуже часто ми розпочинаємо урок з мудрих висловів, притч. Дітям пропонуємо висловити враження, думки від почутого, а в кінці уроку узагальнюємо з позиції отриманого досвіду на уроці.

Можна розпочати урок з притчі «Секрет успіху».

Секрет успіху

- Сер, у чому секрет вашого успіху? - запитав журналіст успішного підприємця. - Я розумію, що це довга розмова, але якщо коротко?

- Можна і коротко ... Я можу відповісти двома словами.

- Всього два слова? І які?

- Правильні рішення.

- А як же ви приймаєте правильні рішення?

- Тут вистачить одного слова.

- Так? І що це за слово?

- Досвід!

- А ... як ви отримуєте цей самий досвід?

Розсміявшись, підприємець сказав:

- Всього два слова.

- І які ж?

- Неправильні рішення ...

Ми з вами є вчителями нових поглядів та ідей , працюємо із задоволенням, використовуючи інноваційні педагогічні технології, намагаємося, щоб навчання приносило не тільки користь , але і радість нашим учням.

  1. Зупинка « Презентаційна».

Презентація власного педагогічного досвіду з проблеми «Інноваційні технології навчання на уроках української мови та літератури»

У своїй роботі намагаюсь застосовувати оптимальні інтерактивні технології, які б проектували креативні якості особистості учня: фантазію, натхнення, ініціативу, нестандартність, наявність власної точки зору. З цією метою поєдную різні види завдань , не подаю готових істин, а спонукаю мислити, самостійно розв’язувати різні проблеми.

Ретельно готуюсь до кожного уроку, продумуючи хід заняття, добираю такі вправи, які б викликали бажання виконати їх, давали можливість осмислено засвоїти нову інформацію. Допомагають у цьому сучасні технології.

На етапі мотивації навчальної діяльності постійно використовую : роботу в парах ( інтерв’ю, вирішення проблемних запитань), літературні диктанти, вікторини, розгадування кросвордів з ключовим словом, гра.

Новий матеріал з мови я намагаюся подавати дітям у вигляді блок-схем, таблиць, малюнків тощо. Потім в парах, в групах чи фронтально обговорюємо, аналізуємо навчальний матеріал. Основні поняття з теми фіксуємо в опорних конспектах, а потім засвоюємо шляхом неодноразового повторення, добираємо приклади.

Для стимулювання інтересу учнів до нових знань на уроках української літератури застосовую метод проектів (частіше це творчі проекти). Завдяки проекту учні усвідомлюють велику відповідальність, тому що самостійно готують матеріал. В 5-6 класах учні складали власні казки, ілюстрували їх та оформлювали у вигляді електронних презентацій, а старшокласники найчастіше готують презентації , спрямовані на висвітлення творчого та життєвого шляху поета чи письменника.

Я часто використовую на різних етапах уроку фільми та відеоролики, що урізноманітнює викладання предмета та приваблює своєю новизною та свіжістю школярів. До того ж, часто використовую власні мультимедійні презентації на уроках мови та літератури. Це викликає живий інтерес в учнів, покращує процес засвоєння матеріалу, унаочнює пізнання, сприяє розвитку творчих здібностей.

Під час закріплення нового матеріалу використовую різні інтерактивні стратегії:

« Мозковий штурм»,

«Коло ідей»,

« Ланцюжок»,

« Ти – мені , я - тобі»,

« Літературний турнір»,

« Займи позицію»,

«Рольова гра» ,

«Гронування»,

«Вільне письмо»,

що дає можливість поглибити аналіз конкретного твору або проблеми. Ось, наприклад, учні 6 класу складали характеристику Федька, головного героя оповідання В.Винниченка «Федько–халамидник» у вигляді гронування. А учні у 8 класі писали «вільне письмо» до уроку « І.Карпенко – Карий « Сто тисяч». Це дає можливість оцінити рівень знань на даному етапі.

Для підведення підсумків використовую такі прийоми : «Мікрофон», « Незакінчені речення». Саме вони дають можливість учням самостійно зробити висновки з вивченого. На уроках української літератури часто підсумовую інформацію за допомогою міні - стратегії «Сенкан» . Цей прийом допомагає учням висловити складні ідеї, відчуття й уявлення в декількох словах.

Працюючи над проблемою, залучаю учнів до творчих видів роботи: написання творів – мініатюр, складання власних казок чи складання продовження певного твору, творів - перевтілень у людські почуття та пристрасті, явища природи, образи – персонажі. Заохочую учнів до створення власних поезій чи прозових творів під впливом вивчення творів українських письменників.

Під час складання порівняльної характеристики образів персонажів певного твору або зіставлення цілих творів мені допомагають такі інтерактивні прийоми: робота в групах, асоціативний кущ, навчання на протилежностях, коло Вена.

Я впевнена, що лише вдала інтеграція сучасних педагогічних технологій інтерактивного, особистісно орієнтованого, проектного навчання дасть змогу розвивати творчі здібності та гуманістичний світогляд, а значить, і формувати творчу особистість учня.