Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матаматика.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
62.71 Кб
Скачать

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

•• Усний рахунок. Гра «Дешифрувальник».

1. Розташуйте числа у порядку зростання і відгадайте слово.

Ь Н Р С В Е І Н Т І

99 9 25 64 39 19 27 40 73 53

(Нерівність).

2. Пропишіть каліграфічно всі числа. Підкресліть найменше і найбільше число цього числового ряду.

9 1 9 2 5 2 7 3 9 4 0 5 3 6 4 7 3 99

•• Розв’язування прикладів. (Робота на індивідуальних картках).

Обчисліть тільки ті приклади, що записані у многокутниках з числом сторін, меншим від 5.

70 + 20 – 10 10 + 40 + 5

50 – 20 15 + 5 + 20 60 – 40 – 40

90 + 10

•• Математичний диктант.

1. Яке число при лічбі йде за числом 39, 70, 99?

2. Яке число при лічбі передує числу 20, 45, 61?

3. Яке число знаходиться між числами 34 і 36?

4. Запишіть «сусідів» числа: 40, 75, 99 (40; 71; 100; 19; 44; 60; 35; 39; 41; 74; 76; 98; 100)

ІІІ. Робота над темою уроку.

•• Робота за підручником (с. 109).

Вправа 2

Запишіть п’ять одноцифрових і п’ять двоцифрових чисел.

(Варіанти можуть бути різні: 9, 1, 4, 2, 6; 12, 25, 50, 63, 99).

Вправа 3

23; 41; 77.

Вправа 4 (усно)

Скільки десятків і одиниць у кожному з чисел: 18, 81, 80, 19, 46, 55, 94, 69, 37, 29, 33.

•• Фізкульхвилинка.

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

ІV. Розвиток математичних знань.

•• Робота за нумераційною таблицею.

• Прочитайте числа в таблиці.

• На що вказує цифра 7; 2; 0; 3?

• Яке число найбільше? А яке найменше?

• Порівняйте числа. Запишіть кілька нерівностей.

72 > 27; 20 < 27; 33 > 20;

20 < 72

Десятки Одиниці

7 2

2 7

2 0

3 3

Задача 6

На полі — 20 років, це на 50 років <, ніж

У горах — ?

20 + 50 = 70 (р.)

•• «Цікаві віконечка».

Вставити потрібні знаки дій: «+», «–».

14 □ 4 □ 6 = 16 12 □ 2 □ 6 = 16

18 □ 8 □ 5 = 5 7 □ 3 □ 10 = 0

12 □ 8 □ 4 = 24 20 □ 1 □ 9 = 10

V. Підсумок уроку.

1. Як ви вважаєте, чи вдалим був наш урок?

2. Якими новими знаннями поповнили свій математичний багаж?

3. Які завдання хотіли б виконати ще?

Тема. Читання і запис чисел в нумераційній таблиці. Розв’язування задач. Складання

оберненої задачі

Мета: закріпити вміння учнів читати числа в нумераційній таблиці, виконувати різні завдання, опираючись на таблицю, розв’язувати задачі, складати обернені, вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення.

Обладнання: нумераційна таблиця, лічильні палички, задачі-вірші, геометричний матеріал, картки для самостійної роботи.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

•• Усні обчислення.

1. Знайти суму чисел 10 і 9; 20 і 5; 16 і 3; 11 і 5.

2. Знайти різницю чисел 19 і 2; 20 і 1;50 і 40; 90 і 20.

•• Гра «Футбол».

На дошці — малюнок воріт із числами, між ними запис прикладів.

50 10 + 9 10 + 1 10

16 40 + 40 16 + 3 80

11 90 – 80 12 + 4 19

20 – 4 30 + 20

10 + 40 15 – 5

За сигналом учителя двоє учнів одночасно починають

розв’язувати стовпчики прикладів. Результати знаходять в одних

чи других воротах і проводять стрілку до відповідних прикладів.

Хто швидше «заб’є всі голи», той і виграє.

•• Задачі-вірші.

Над селом летіли птахи:

Голуб, шпак, дві черепахи,

Три ворони, чиж-невдаха.

Скільки ж то летіло птахів? (6).

Три великі галки

Додому йшли з рибалки.

Кожна з сумкою ішла,

В сумці по 5 оселедців несла.

Оселедці промаринували,

Але вчасно не порахували.

Скільки ж оселедців галки

Принесли з рибалки? (15).

Знають діти казочку

Про Червону Шапочку.

До бабусі вона йшла,

Десять пиріжків несла.

Раптом вовк її зустрів,

Пиріжечків зо 3 з’їв.

Хто з вас, діти, порахує,

Скільки пиріжечків бабуся покуштує? (7).

ІІІ. Робота над темою уроку.

•• Робота за нумераційною таблицею (підручник, с. 110, впр. 1–6).

1. Розгляньте нумераційну таблицю на форзаці. Користуючись нею, виконайте завдання 1–6.

2. Прочитайте числа першого десятка, другого десятка... дев’ятого десятка.

3. Прочитайте усі числа. В яких число одиниць 0.

4. Що означає кожна цифра у числі 90.

5. Скільки у числі 82 десятків і скільки одиниць.

6. Яке число більше від 49 на 1; менше від 90 на 1?

7. Запишіть 5 двоцифрових чисел. Збільшіть кожне з них на 1.

•• Самостійна робота.

Вставити пропущені числа.

1 варіант 2 варіант

14 = ... дес. ... од. 82 = ... дес. ... од.

35 = ... дес. ... од. 50 = ... дес. ... од.

46 = ... дес. ... од. 12 = ... дес. ... од.

70 = ... дес. ... од. 34 = ... дес. ... од.

•• Фізкультхвилинка.

Один-два — всі пірнають,

Три-чотири — виринають.

П’ять-шість — на воді

Кріпнуть крильця молоді.

Сім-вісім — що є сили,

Дев’ять — трохи розгорнулись,

Обсушились, потягнулись.

І пішли попід горою

За травичкою смачною.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

•• Робота над задачами (с. 110, задача 7).

Після аналізу задачі учні розв’язують її, записують у зошити розв’язання і відповідь.

Розв’яжіть пряму і обернену задачі.

Пряма задача Обернена задача

Арт. — 10 ?

С. — 2

10 + 2 = 12 (г.)

Арт. — ? 12

С. — 2

12 – 2 = 10 (арт).

•• Творча робота.

Складіть подібну задачу і обернену до неї.

•• Робота з геометричним матеріалом.

Скільки трикутників на малюнку?

V. Підсумок уроку.

1. Чи сподобався вам урок?

2. Що корисного взяли з цього уроку?

3. Чи зустрічалися труднощі?

4. Що допомогло їх подолати?

Тема. Письмова нумерація чисел першої сотні. Розв’язування прикладів і задач.

Порівняння чисел

Мета: закріплювати вміння учнів утворювати, читати і записувати двоцифрові числа першої сотні, додавати і віднімати круглі десятки, порівнювати числа і числові вирази, знаходити закономірність між геометричними фігурами, розв’язувати задачі на знаходження суми і різницеве порівняння чисел, розвивати логічне мислення, пам’ять, виховувати старанність, охайність.

Обладнання: нумераційна таблиця, картки для парної та групової роботи, скорочений запис умови задачі.