Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матаматика.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
62.71 Кб
Скачать

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Щоб робота в нас кипіла,

Працювати будем:

Швидко, дружно, вміло!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель. Сьогодні ми вирушаємо в незвичайну подорож до далекої Африки. Потрапити туди нам допоможуть наші математичні знання і вміння: ми будемо розв’язувати приклади і задачі, порівнювати числові вирази. Отже, треба підготуватися і зробити

розумову розминку.

ІІІ. Робота над темою уроку.

•• Усний рахунок. Розумова розминка (за вправою 1, с. 104 підручника).

1. Назвіть числа, менші за 12.

2. Назвіть числа, більші за 9.

3. Скільки десятків у числі 11?

4. Скільки десятків у числі 20?

5. Назвіть найменше двоцифрове число.

6. Скільки сантиметрів в 1 дециметрі?

— А тепер з’ясуємо, на чому вирушаємо в подорож.

Запишіть всі числа у порядку зростання: це ключ.

15 14 4 9 10 19 0 20

Н В А Ч О А Н Х

(На човнах).

•• Складання числових виразів (с. 104, впр. 2).

Числа Знайти

10 і 2 суму 12 О

20 і 1 різницю 19 С

17 і 5 різницю 12 Т

16 і 1 суму 17 Р

17 і 0 різницю 17 І В

Числа Знайти

13 і 6 суму 19 Ч

20 і 10 різницю 10 У

15 і 5 суму 20 Д

13 і 2 різницю 11 Е

17 і 10 різницю 7 С

— Отже, ми з вами вирушаємо на Острів Чудес. Чому він так називається? Острів дуже маленький і знаходиться десь далеко в океані поблизу Африки. Там немає шкіл, але жителі острова розумні, винахідливі, але часто потрапляють у незвичайні ситуації

і просять допомогти їм.

— Який це острів? Як ви собі уявляєте його?

•• Робота на картках.

5 учнів біля дошки розв’язують приклади.

12 – 2 + 8

16 + 3 – 10

18 – 8 – 5

6 + 4 + 9

5 + 5 + 3

10 – 7 + 4

19 – 10 + 1

15 – 15 + 0

4 + 6 + 9

•• Гра «День — ніч» (усний рахунок з класом).

2 + 5 + 3 + 6 + 1 – 10 = □

2 – 10 + 5 + 0 – 6 + 9 + 10 – 1 = □

•• Робота з геометричним матеріалом.

— А тепер збудуємо човен. З яких геометричних фігур складається цей човен?

— Сторона човна — це відрізок, довжина якого 6 см. Накресліть відрізок, довжина якого на 2 см коротша.

ІV. Робота над задачами.

•• Робота за підручником (с. 104, задача 6).

— Дорога до острова далека. А тому є час і задачі порозв’язувати розв’яжіть задачу, а потім складіть обернену до неї.

Пряма задача Обернена задача

У Петруся — 16 м ?

У Вовчика — 4 м

(16 + 4 = 20 (м)

У Петруся — ? 20

У Вовчика — 4 м

(20 — 4 = 16 (м)

•• Творча робота над задачею.

—У подорож ми взяли харчі: крупи, овочі, фрукти. Давайте складемо пряму і обернену задачу, використавши числа 10 і 8.

Учні складають пряму і обернену задачу.

Пряма задача.

У подорож ми взяли 10 кг яблук і 8 кг груш. Скільки кілограмів фруктів взяли всього?

Обернена задача.

У подорож ми взяли з собою 18 кг фруктів: 8 кг груш, а решта — яблука. Скільки кілограмів яблук ми взяли з собою?

•• Робота над нерівностями (впр. 3).

— Який із човнів прийде перший на Острів, дізнаємося, правильно порівнявши числові вирази.

1 група (1 човен) 2 група (2 човен) 3 група (3 човен)

1 дм □ 11 см 17 см □ 1 дм 16 см □ 1 дм 7 см

20 см □ 2 дм 18 см □ 2 дм 1 дм 4 см □ 14 см

•• Фізкультхвилинка.

•• Робота в зошитах із друкованою основою (с. 60).

•• Робота з картками (диференційовано, впр. 4).

19 – 9

14 – 4 + 7

18 – 4 + 5

11 + 6 – 3

12 + 4 =

17 – 3 =

15 – 4 =

12 + 6 =

10 + 8 =

17 – 10 + 2

(середній рівень) (достатній рівень) (високий рівень)

V. Підсумок уроку.

Учитель. Ось і завершується наш урок-подорож. Ви сьогодні працювали чудово завдяки вашим добрим знанням з математики і тому досягли своєї мети. А ще вам допомогла дружба, співробітництво, розуміння одне одного. Чи були якісь труднощі під час подорожі?

— Які завдання були для вас найцікавішими? А, можливо, були завдання, які ви зовсім не хотіли виконувати?

—А на завершення — цікава задача (задача 7).

Тема. Усна нумерація чисел в межах 100

Мета: познайомити учнів із утворенням десятків, двоцифрових чисел від 21 до 99, вдосконалювати навички усної лічби, вміння розв’язувати задачі на збільшення числа на

кілька одиниць, розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення.

Обладнання: лічильні палички, таблиці для усного рахунку, картки для індивідуальної роботи, , геометричний матеріал.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

•• Усний рахунок.

Доданок 10 8 1 6

Доданок 9 10 3

Сума 18 8 15

Зменшуване 18 20 15

Від’ємник 8 7 5 3

Різниця 10 10 6

•• Лічба «Ланцюжок».

1. Назвіть числа від 5 до 9; від 10 до 14; від 15 до 20.

2. Назвіть парні числа.

3. Назвіть всі непарні числа.

•• Гра «Зберіть намистинки».

•• Робота в зошитах із друкованою основою (с. 61).

•• Каліграфічна хвилинка.

— Каліграфічно пропишіть числа спочатку в порядку зростання, а потім спадання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

•• Робота з лічильним матеріалом.

Учитель. Візьміть 10 паличок. А тепер зв’яжіть їх у пучок.

У руках у вас 10 паличок або 1 десяток.

Тепер візьміть ще 10 паличок і знову зв’яжіть у пучок. Утворився ще 1 десяток. Тепер у вас 2 десятки — 20 паличок; 30 паличок — 3 десятки, 40 паличок — 4 десятки.

•• Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 105, впр. 1, 2).

•• Читання і називання чисел від 21 до 30, від 31 до 40.

Вправа 4

Назвіть числа від 13 до 24; від 25 до 38.

Вправа 5

1. Зменшіть 12 на 2.

2. Зменшіть 20 на 5.

3. Число 11 збільшіть на 9.

4. Число 13 збільшіть на 7.

•• Фізкультхвилинка.

Ось скакалки ми візьмемо

І стрибати розпочнемо.

Всі стрибаємо тихенько,

Навшпиньках, ще й легенько.

Ледь торкаємось підлоги —

Не стомились наші ноги.

Діти на майданчику гуляють,

Спритно бігають, високо стрибають.

Ми всі трохи погуляли

І на місце посідали.

Один, два, три, чотири, п’ять!

Будемо весело стрибать! Стій!

ІV. Продовження роботи над новим матеріалом.

•• Усна лічба від 40 до 50 (підручник, с. 106, впр. 1–3, усно).

На основі цих вправ доцільно пояснити, як утворюється число 50, навчити читати числа від 41 до 50.

Вправа 4

1. Назвіть всі числа від 30 до 40.

2. Назвіть числа від 41 до 50.

3. Назвіть числа від 65 до 85.

4. Назвіть числа від 89 до 98.

•• Порівняння чисел (індивідуальна робота на картках).

10 □ 15 31 □ 30 40 □ 45

90 □ 99 16 □ 19 53 □ 60

•• Робота над задачею. Складання задачі за скороченим записом.

В одному акваріумі 10 рибок, а у другому — на 3 рибки більше. Скільки рибок в другому акваріумі?

І акв. — 10 р.

ІІ акв. — ? на 3 р. >,

10 + 3 = 13 (р.)

•• Цікава задача. Робота з геометричним матеріалом.

Скільки чотирикутників на малюнку?

V. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

Тема. Утворення і називання чисел першої сотні. Порівняння двоцифрових чисел. Складання і розв’язування задач за малюнком

Мета: формувати вміння учнів називати та порівнювати двоцифрові числа першої сотні, складати задачі за малюнком та розв’язувати їх вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення.

Обладнання: картки з цифрами, сигнальні картки, таблиця для усної лічби, скорочений запис умови задачі.