Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
матаматика.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
62.71 Кб
Скачать

Тема. Письмова нумерація двоцифрових чисел. Запис чисел в таблицю. Складання прикладів на віднімання з прикладів на додавання. Порівняння предметів за висотою

Мета: ознайомити з прийомами додавання і віднімання, що ґрунтується на знанні десяткового складу чисел; закріплювати нумерацію в межах 20; формувати уміння складати та розв’язувати приклади і задачі на додавання і віднімання, викликати інтерес до науки — математики.

Обладнання: картки з прикладами, казкові герої, таблиця.

Хід уроку

І Організація учнів до уроку.

Пролунав дзвінок —

Починається урок!

Будемо працювати старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми відвідаємо володіння королеви Математики, яка влаштувала бал. До її королівства з’їжджаються гості: принцеса Геометрія, Незнайко, Буратіно, Червона Шапочка, Чебурашка, дівчинка Новинка. Кожен із гостей підготував завдання, пов’язані з темою уроку. Ви повинні швидко і правильно виконати всі завдання. Це і буде перепусткою на бал.

І сувора, й дуже точна

Математика-країна.

Праця тут іде завзята,

Вмій лиш спритно рахувати,

Додавати й віднімати,

Приклади й задачі розв’язати.

Вмій кмітливо все збагнути,

Першим в відповіді бути,

Ледарів у нас немає,

Вирушаємо у путь;

Завдання нас цікаві ждуть.

•• Усна лічба. Розв’язування усних задач.

— Перше завдання від капітана-бурундучка Чіпа, який

«... плавав за океан,

В різних країнах побував.

Чіп приніс для вас квитки,

Цікаві задачі-загадки».

Руки вгору підніміть,

Пальці швидко полічіть:

Зліва п’ять і справа п’ять

Скільки разом, як сказать?

Біг зайчисько, куций хвіст,

Моркву на сніданок ніс.

Три в кишені, ще дві в жмені.

Хто нам скаже зразу,

Скільки буде разом?

Їжачок додому біг,

Ніс 6 яблук на обід.

Три упало, покотилося,

Скільки яблук залишилося?

Що у лісі так гримить?

Робить вулики ведмідь:

Він зробив їх тільки сім —

На два менше, ніж хотів.

1. Каліграфічна хвилинка. Запис чисел другого десятка.

Учитель. Незнайко дуже поспішав на бал до королеви. Як завжди, завдання виконав неправильно. А завдання було таке: записати всі числа другого десятка. Допоможіть Незнайкові виправити помилки, дописати пропущені числа. 10, 13, 11, 16, 19, 20.

— Самостійно запишіть числа другого десятка, розташувавши

їх у порядку спадання.

•• Розкладання двоцифрових чисел на розрядні доданки.

— Оскільки Незнайко не впорався із попереднім завданням, то королева запропонувала йому зазирнути в казкові будиночки і розкласти числа на доданки, один з яких число 10.

10

12 16 19 17

•• Робота з перфокартами.

— Червона Шапочка також поспішала на бал до королеви Математики. Вона йшла лісом, де збирала різні квіти. Ці квіти-завдання вона принесла вам. Квітку того, хто швидко впорається із завданням, Червона Шапочка візьме для букета королеві.

18 = 10 + 8 11 = 15 =

14 = 18 = 13 =

Підсумок. Ви добре справилися із завданнями Чіпа, Незнайка і Червоної Шапочки, оскільки вправно і правильно обчислюєте, розв’язуєте задачі. Ці вміння вам знадобляться і надалі при вивченні математичних понять і тверджень.

ІІІ. Робота над новим матеріалом.

Учитель. Дівчинка Новинка дуже хоче навчити вас розв’язувати приклади нового типу, а потім вирушити на бал. (Вчитель використовує таблиці).

10 + 5 = 15

18 – 10 = 8

16 – 6 = 10

•• Закріплення вивченого матеріалу.

•• Робота в зошитах із друкованою основою (с. 55).

•• Робота за підручником (с. 99, впр. 4).

Буратіно — от дивак,

Розв’язав усе не так.

Давайте, малята,

Приклади виправляти,

Буратіно навчати.

10 + 5 = 15 10 + 2 = 12 10 + 7 = 17

15 – 10 = 5 12 – 10 = 2 17 – 10 = 7

15 – 5 = 10 12 – 2 = 10 17 – 7 = 10

•• Фізкультхвилинка.

Буратіно потягнувся.

Раз — нагнувся, два —

нагнувся,

Руки в сторони розвів,

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик цей дістати,

Треба нам навшпиньки стати.

•• Розв’язування задач за підручником.

Задача 5

Висота берези — 6 м

Висота сосни — ? на 4 м вища

6 + 4 = 10 (м)

Відповідь: 10 метрів.

Задача 7

1. Яка дівчинка іде вліво, а яка вправо?

2. Яка наближається до ялинки, а яка віддаляється?

3. У якій конструкції більше трикутників?

V. Робота з геометричним матеріалом.

— На бал бажає потрапити і принцеса Геометрія. У неї одне бажання — збудувати великий, красивий будинок, в якому поселяться казкові герої. Ось до вашої уваги проект цього будинку. З яких геометричних фігур потрібно збудувати дім?

ІV. Підсумок уроку.

1. Із яким настроєм ви залишаєте урок?

2. Що найбільше вам сподобалося на уроці?

3. Які завдання були найлегшими (найважчими)?

Урок 93

Тема. Розв’язання прикладів і задач. Задачі на дві дії

Мета: закріпити уміння розв’язувати задачі і приклади; продовжувати формувати вміння знаходити опорні слова в тексті задачі і на основі їх будувати хід розв’язання; розвивати логічне мислення, активізувати словниковий запас учнів; виховувати наполегливість,

бажання учитися, дбайливе й гуманне відношення до природи, одне до одного.