Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
alfavitpen_PED_test.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
171.94 Кб
Скачать

Л л л лллллллллллллл

Лицей-бұл ... жалпы білім беретін оқу бағдарламасын білім алушылардың бейімділігі мен қабілетіне сәйкес іске асыратын оқу орны.Ғылыми-жаратылыстану бейімдері бойынша

Лицензиялау, мемлекеттік аттестация, білім мекемелерінің аккредиттеу, ҰБТ, МАБ – бұл білім сапасын бағалау болып табылады. Сыртқы.

М м м мммммм

М.И.Махмутов бойынша сабақ типінің жіктелуі? сабақта жаңа білімді игеру;сабақты бекіту және білімді жүйелеу, білік пен дағдыны қалыптастыру;оқушылардың сабақта білімін тексеру және бағалау,

М.Л.Портновтың «Мектеп басшысы еңбегі» кітабында төмендегідей бақылау түрлері анықталған? Алдын – ала, ағымдық, қорытынды.

М.П Щетинин мектебі директорларының

Мадақтау әдісін қолданудың басты шарты? Әділдік, мұқияттылық, тұлғалық бағыттылығы.

Мазмұны Отанды қорғау мен оны көркейтуге талпындыратын әлеуметтік сезім – бұл? Қазақстандық патриотизм.

Мақсатқа жету жолында мұғалімнің арнайы құрастырған жағдаяттарды пайдалануы-бұл тәрбие әдісі? Тәрбиелік жағдайлар әдісі.

Мақсатты айқындау, стратегия жасауда шешім қабылдау, нәтижені бақылау, ерекше маңызды міндеттерді шешудегі тәуелділік, шұғыл, маңызды, ерекше іс – әрекет - бұл? Өкілеттілікті жіберуге жатпайды.

Материалдық-техникалық базаны жетілдіру, мектепті оқу жылына дайындау, санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау – бұл ... міндеті.Шаруашылық істер жөніндегі директор орынбасарының.

Машықтандыру жқмыстар бес кезеңге бөлінеді? мұғалімнің түсіндіруі, көрсету, жұмысты жасап көру (2-3 оқушының жұмысы сыныптың бақылауы), жұмыстың әркімнің өзі орындауы, ..Бақылау және бағалау.

Мәдени элементтерді түсіндіру, әлеуметтік мұраттар мен құндылықты игеру негізінде жеке тұлға қасиеттерін қалыптастыру –бұл? Әлеуметтендіру

Мәртебесі төмен отбасылар, өздеріне жүктелген міндеттерді атқара алмайды, тәрбие нәтижесіз жүреді, делдалдық көмекті қажет етеді – бұл? Жағдайы нашар отбасы типі.

Мектеп «ерікті» шаруашылық-өндірістік еңбекте ерекшеленді, оқыту алғашында оқуды қалау және қаламау бойынша реттеумен өткізілді –бұл? В.Н.Сорока – Росинский мектебі.

Мектеп әкімшілігі іс-әрекетінің тиімділігі тек қана біртұтас педагогикалық үдерісті ұйымдастыру негізінде мүмкін болатындығын зерттеген педагогті табыңыз. Кондаков М.И.

Мектеп бойынша, паралель сыныптар мен сыныптарда пәндер блогын оқыту сапасы мен жағдайын зерттеуге бағытталған бақылау түрі – бұл ... бақылау.С) Кешенді жалпылама.

Мектеп бітірушіге өмір сүру және білім алуға даярлауға мүмкіндік беретін бейінді оқытуда соңғы нәтижелерді қалыптастыру бұл? Базалық құзіреттілік.

Мектеп бітірушілердің ЖОО таңдап, болашақта сол оқу орнында оқуын жалғастыратындай пәндер тереңдетіп оқылатын кәсібилендіру қайда жұзеге асырылады? Лицейде

Мектеп жарғысы ... негізінде құрылады? «Жалпы білім беру мекемелері туралы» типтік ережелері.

Мектеп жарғысы ... негізінде құрылады? «Жалпы білім беру мекемелері туралы» типтік ережесі.

Мектеп жұмысын жоспарлаудың басым бағыты – бұл ... бойынша бөлімі. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарты.

Мектеп жұмысының күн тәртібін біу, сыныптан тыс іс – шаралардың, сабақтардың уақытын тиімді пайдалану, артық не кем орындау – бұл ... бақылау әдісі. Хронометрлеу.

Мектеп кеңесі, педагогикалық кеңес, директор жанындағы мәжіліс, әдістемелік кеңес, әртүрлі комиссиялар, комитет, қпмқорлық кеңесі-бұл? Басқарудың алқалық формасы.

Мектеп кеңесі, педагогикалық кеңес, дирктор жанындағы мәжіліс, әдістемелік кеңес,әртүрлі комиссиялар,комитет, қамқорлық кеңесі – бұл?Басқарудың алқалық формасы

Мектеп қызметі тәжірибесінде көп таралған жоспарлау түрлері? перспективті, жылдық, ағымдық және ... . Күнтізбелік.

Мектеп мәндеттерін жүзеге асыруда педагогтың дайындық деңгейі, оның іс-әрекетке тұрақты талабының өсуі мен қазіргі білім деңгейі арасындағы сәйкестікті белгілеу–бұл?А)Біліктілікті жоғарылатудың мақсаты

Мектеп мүлкін иелену, бөлу құқығы және басқа құқықтық іс-әрекеттерді жүзеге асыру бойынша келісім шарт жасау – бұл ... құзыреті. Мектеп басшысының.

Мектеп отбасының арасындағы қатынастар? ата – аналар беделін арттыруға бағытталған іс – шаралар, мұнда бақылау формасы тәжірибе алмасуға, кеңеске, бір шешімге келуге айналады, .... Тәлемгерлік.

Мектеп тәрбие жұмысының негізгі бөлігін атқарады, бірақ бұл отбасының рөлін кемітпейді, ол әрекеттің бірлесіп жүргізуін талап етеді. Кімнің жұмыстарында «мектеп – отбасы тәрбиесі» кең қолданылады? В.А.Сухомлинский.

Мектепке дейінгі дайындық топтарындағы бала жасы? 5 жас.

Мектепке дейінгі жалпы орта, техгникалық және кәсіби,орта білімнен кейінгі жоғары, жоғары білімнен кейінгі білім беретін мекемелерге оқуға қабылдау қандай құжатпен анықталады? Қабылдаудың типтік ережелері.

Мектепке дейінгі және мектепжасындағы балалардың есебін жүргізетін, оқу мен тәрбиені қамтамасыз ететін, білім беру мекемелерінде медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыратын? Жергілікті әкім

Мектепке дейінгі мекемелердің түрлері? түзету және инклюзивті білім беру кабинеттері, қысқа мерзімде топтармен бірге болатын кіші орталықтар, әртүрлі бейіндік орталықтар, .Отбасылық балабақшалар

Мектепке дейінгі, интернаттық мекемелерде білім алатындар ... жатады.Тәрбиеленушілерге.

Мектепке жазалаудың төмендегідей түрлері қолданылады? алдын-ала ескерту,ескерту, сөгіс, жиналысқа салу, Мектептен шығару.

Мектептанудың объектісі – бұл? Білім беру жүйесі.

Мектептанудың пәні – бұл? Мектеп ісін ұйымдастыру, басқару бойынша үдеріс.

Мектепте жұмысты бастауда мұғалімнің бейімделуіне не көмектеседі?

Мектепте немесе сыныпта бастамашылдық және өзіндік әрекеттің барлық деңгейін дамыту шешімін қабылдау, талдаудағы ашықтық – бұл ... принципін білдіреді. Ақпараттың толыққандылығы және шынайылығы.

Мектептегі әдістемелік жұмысты басқарудың субъектісі?Ғылыми әдістемелік жұмыстар жөніндегі директордың орынбасары.

Мектептегі басқарудың мәнін ашқан ғалымдар? Ю.А.Конаржевский, В.П.Стезикозин, П.В.Худоминский, ... Т.И.Шамова.

Мектептегі пән мұғалімнің біліктілігін, ғылыми әдістемелік деңгейін көтеру жұмысын жүзеге асырушы орган – бұл? Әдістемелік бірлестік

Мектептегі пән мұғалімінің біліктілігін, ғылыми әдістемелік деңгейін көтеру жұмысын жүзеге асырушы орган – бұл? Мектеп кеңесі.

Мектептен және сыныптан тыс жұмыстардың принциптерін көрсетіңіз? Еркіндік, ізденіс, ойын.

Мектептен тыс тәрбие жұмысы- бұл? Мектептен тыс мекемелердегі оқу-тәрбие жұмыстары

Мектепті басқаруға қатысуға оқушылардың белсенді көзқарасыгн, жауапкершілігін, жариялылық бастамасын дамытуға жетелейтін басқарудың алқалық формасы-бұл? Сынып кеңесі (жиналысы).

Мектепті басқарудың жаңашылдық бағыттарын зерттеген ғалымадар? М.М.Поташник, И.И.Цыркун, ... Н.Р.Юсуфбекова.

Мектепті сырттай басқаруды жүзеге асырады? Әкімшіліктің білім беру бөлімі.

Мектепті іштей басқаруды жүзеге асырады? Мектеп басшысы.

Мектептік аттестациялау комиссияның құрамы?

Мектептік аттестациялық комиссия ... шешімімен құрылады. Педагогикалық кеңестің.

Мектептің ата-аналары мен жұмыстар жүйесі,? сынып жетешілерінің секциясы, ата-аналар лекторийі, мектептің ата- аналармен жұмысына біркелкі талаптар қоюы, ата-аналар ұйымының әрекеті, . Ата-аналарды тәрбие үдерісіне тарту.

Мектептің, отбасының, қоғамның тәрбиелік әрекетінің бірлігі ... мақсатқа бағытталған жұмысына сай жүргізілді.Мектептің.

Мектепшілік бақылау кезінде алынған материал 1-ші кезекте...ұшырайды. Педагогикалық сараптауға.

Мектепшілік басқару объектісі? Мектептің педагогикалық жүйесі.

Мектепішілік бақыау тәжірибесінде кездесетін кемшіліктер? қатысқан сабақтар саны үшін, тексеру обьектісі мен бақылау жүйесінің болмауы, көзбояушылық, ... Есеп үшін.

Мектепішілік бақылау әдістері? мектеп құжаттарын оқып үйрену, тану, бақылау, әңгімелесу, сауалнама жүргізу, ауызша және жазбаша бақылау, озық тәжірибелерді зерттеу, меңгеру ... Хронометрлеу.

Мектепішілік бақылау барысында алынған ақпарат ... пәнімболып табылады. Педагогикалық талдаудың.

Мектепішілік бақылау жүйеленген ақпаратты, ... көрсетеді. Мақсат пен нәтижелер арасындағы қайшылықты.

Мектепішілік бақылау қызметінің ерекшеліктері? Мұғалімге тексеруден кейін қолданылатын әрекет.

Мектепішілік бақылауға қойылатын талаптардың түрі. Бақылау пәнін білу, бақылаудың әдістемесін меңгеру, кемшіліктер мен жетістіктерін көре білу, бақылаудың жәтижесін болжай білу – бұл? Тексерушінің құзіреттілігі.

Мектепішілік бақылауды ұйымдастыру? әдістемелік көмек көрсету, педагогикалық қызметті ынталандыру, жүйелілік, объективтілік, әрекетшілдік, ... . Құзыреттілік.

Мектепішілік бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптар? МЖМБС және келісілген тетіктер негізіндегі бағдарламаға сәйкес педагогикалық қжым немесе мұғалімнің іс- әрекетін тексеру – бұл? Шынайылық.

Мектепішілік бақылаудың мазмұны? педагогикалық-ұйымдастырушылық мәселелер, білім, іскерлік, дағды сапалары, тәрбиелеу деңгейі, оқыту жағдайы, сабақтан тыс тәрбилік жұмыстар, ... . Педагогикалық мамандармен жұмыс.

Мектепішілік басқару функциялары? педагогикалық талдау, мақсат қою, ұйымдастыру, реттеу және? Түзету.

Мектепішілік басқарудағы қоғамдық қызығушылықты көрсететін, өзін-өзі басқарудың формаларының бірі болып табылатын алқалық басқару органы –бұл? Мектеп кеңесі.

Мектепішілік басқарудың функциясы? адамның ата – ана, оқушылар, қоғамдастықтың өкілдерімен қабылдаған шешімдерін орындауы – бұл?Іс – әрекетті ұйымдастыру.

Мектерке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі, орта, орта білімнен кейін жоғары білім, жоғары білімнен кейінгі білім – бұл? Білім беру деңгейлері.

Мектерішілік бақылауды ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар? жүйелілік, шынайылық, тексерушінің құзіреттілігі, ... Нақтылық.

Мектерішілік басқару барысында педагогикалық талдау, мақсаттылық, жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау – бұл? Басқару функциялары.

Мекткптің барлық оқушыларының тізімі,оның ішінде жаңа қабылданған оқушылар жіне кеткен оқушыларды тізімге алу қайда жазылады? Сынып журналында.

Мемлекет көлеміндегі білім беру жүйесін басқару субъектісі?Білім және ғылым министрлігі.

Мемлекеттік билік органдары, орталық және шетелдік меншіктің барлық формалары, қоғамдық ұйымдар, ҚР азаматтары және шетел азаматтары ... болып табылады. Білім беру мекемелердің құрылтайшылары.

Мемлекеттік білім беруге басқару органдарынан білім беру іс-әрекетін жүргізуге құқық беретін негізгі құжат? Лицензия.

Мемлекеттік білім берудің жалпы міндетті стандарттарын белгілеу туралы бап жазылған құжатты атаңыз?ҚР Конституциясы.

Мемлекеттік білім мекемелерінің педагог жұмысшысы ... болып табылады. Азаматтық қызметшілер.

Мемлекеттік білім мекемесінің жетекшілері аттестацияны ҚР Үкіметі бекіткен кезекпен өтеді? 3 жылда 1 рет.

Мемлекеттік және қоғамдық ұйымдр алдында мектептің беделін қорғау, тиісті білім беру ұйымдары алдында өз іс-әрекетіне жауапкершілікті сезіну – бұл ... міндеті. Мектеп басшысының.

Мемлекеттік қамтамасыздандыру- бұл қарамағында жетім балаларды жан-жақты дамытуға жағдай жасайтын мекемелерге орналастыру? жетімдер, мектеп интернат... . Балалар үйі.

Мемлекеттік саясат принципі – үйренуші, тәрбиеленушілердің дамуы мен дайындық ерекшеліктеріне және деңгейіне қарай білім беру жүйесін бейімдеу – бұл? Білім берудегі жалпы қол жетімдік.

Мемлекеттік саясат принципі? адамзаттың ар – ұятының беріктілігіне негізделген тікелей конфессионалдық әрекеттен білім беру мекемесінің еркіндігі – бұл? Білім берудің зайырлық сипаты.

Мемлекеттік саясат принципі? көрұтты мемлекеттің аймақытық және мәдени дәстүрлері мен ерекшеліктерін, ұлттық мәдениетін білім беру жүйесін дамыту – бұл? Білім берудің зайырлық сипаты.

Мемлекеттің білім беру жүйесі іс-әрекеттің тиімділігінің тетіктері болып табылады?Мемлекет азаматының білімділік деңгейі.

Мемлекеттің белгілі бір жалпы принциптері негізінде құрылған , бір-бірімен байланыс тәрбие, білім беру мекемелерінң жиынтығы? Мектептен тыс мекемелер.

Менеджер – оқушының білімділік деңгейі, тәрбиелік деңгейі және даму обьектісі – бұл? Менеджер еңбегінің нәтижесі.

Меңгеруге тиіс нақты білім мазмұны мен көлемін ,біліктілік пен дағдыларды анықтайтын құжат-бұл? Типтік оқу бағдарламасы.

МЖБС (Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты) төмендегідей компоненттерден тұрады? Республикалық, мектептік, жекешклік.

МЖБС( Мемлекеттәк жалпыға міндетті білім беру стандарты), оқу бағдарламасы,оқулыөтардың өзгеруі,жаңа типтік оқу мекемелеріне құру, білім берудігуманизациялау және гуманитаризациялау-жаңашылдық бағыттылықты қамтамсыз ететін – бұл? Факторлар

Микроорта мен тұқым қулаушылық сапалардың өзгерісі қоса жүретін тұлғаны қалыптастыруды мақсат еткен үдерісті табыңыз Тәрбие

Моральға жат қылықтармен өмір сүретін отбасылар, олардың әрекеттері отбасы мүшелерінің әлеуметтік және физикалық денсаулығына әсер етеді – бұл? Қауіп-қатерлі отбасы.

Моральға жат қылықтарымен өмір сүретін және балалардың тәрбиесі, дамуымен айналыспайтын, құқық қорғау органдары, қамсыздандыру бөлімдері қызметкерлерімен, асыраушыларымен педагогтың бірлескен жұмысын қажет ететін отбасы – бұл? Әлеуметсізденген.

Моральдық қасиет, адамершілік мінез-құлық, жүріс-тұрыс дағдылары мен әдептерін қалыптастыру үдерісі –бұл? Ақыл-ой тәрбиесі

Мұғалім – бұл арнайы дайындығы бар, ... адам. Педагогикалық іс – әрекетті кәсіби басқарушы.

Мұғалім әртүрлі әдістерді пайдаланып білімді «дайын түрде» береді, ол оқушылар қабылдайды және меңгереді –бұл?)Оқытудың репродуктивті әдісі.

Мұғалім күрделі оқу мәселесін қояды, білімді жартылай хабарлайды, жартылай оқушылар өздері ізденеді,қойылған сұрақтарға жауап береді, мәселелік тапсырмаларды орындайды-бұл?Ішінара ізденіс әдісі.

Мұғалім мен белсенділерге талап қою, белсенділерді өз қызметіне үйрету, іс-әрекет пен тапсырмалардың әртүрлілігі, дәстүрді қалыптастыру-бұл... перспективасы. Орта болашақ.

Мұғалім оқу проблемасын қояды, оны өзі шешеді, оқушылар баяндау барысын қадағалайды, мәселені шешеді-бұл?Проблема (мәселе) қою әдісі.

Мұғалім сұрақ қойып, оқушыдан жауап алатын оқу әдісі қалай аталады?В) Әңгіме.

Мұғалім іс-әрекетін оптимизацияландыруды тек қана оқытуға бағыттаудан жету мүмкін еместігін зерттеген ғалым кім? Конаржевский Ю.А.

Мұғалімдердің шығармашылық зерттеушілік іс-әрекетін зерттеген ғалымдар? В.И.Загвязинский, В.В.Краевский, М.Н.Скаткин, ... .Я.С.Турбовской.

Мұғалімді аттестациялау – бұл ... үдерісі. Кәсіби деңгейін анықтау және санат беру

Мұғалімді аттестациялау – бұл? Кәсібилік деңгейін анықтау және санат беру.

Мұғалімді жұмысқа қабылдау және шығару – ... функциясы.Мектеп басшысының

Мұғалімнің уақыты 2 бөлінеді? біріншісі сыныппен ұжымдық жұмысқа, екіншісі жеке жұмысты қажет ететін оқушылармен жұмыс жасауға арналады. Тереңірек білім алғысы келген қабілетті оқушымен мұғалімнің өзі, ал орта оқушымен мұғалімнің көмекшісі жұмыс жасайды – бұл ...оқыту формасы.Мангеймдік.

Мұғалімнің диагностикалық іс-әрекеті? Оқушы тәрбиесі, даму деңгейін зерттеу, анықтау

Мұғалімнің еібек құрадарының өзіндік сипаттары болып табылатындар? білім, білік, дағды, ... Тұлғалық қасиеттер

Мұғалімнің жоғары біліктілік санаты қайсысына сәйкес келеді?13разрядқа

Мұғалімнің кәсіби өсу сатылары? Біліктілік, шеберлік, шығармашылық, жаңашылдық.

Мұғалімнің кәсіби өсуін ынталандыратын үздіксіз біліктілігін және еңбек нәтижелігін жеттілдірін педагогтар еңбегін бағалаудың тиімді жүйесін құру-бұл? Аттестация мақсаты

Мұғалімнің өздігінен білім алуы-бұл? Біліктілікті жоғарылату формасы

Мұғалімнің өзіне және өзінің іс-әрекетіне обьективті баға беруі, оқушылардың, басқа адамдардың өзі туралы не ойлайтынын алдын-ала ой елегінен өткізе алуы-бұл? Педагогикалық рефлексия.

Мұғалімнің педагогикалық қызметінің жоғары деңгейі? Жаңашылдық.

Мұғалімнің педагогикалық іс-әрекетінің жоғарғы көрсеткіші?Жаңашылдық

Мұғалімнің педагогикалық іс-әрекетінің объектісін табыңыз. Педагогикалық үдеріс

Мұғалімнің, сынып жетекшісінің отбасымен әрекеті, ата-аналардың педагогикалық мәдениетін қалыптастырудың, тірбиелеуден кеңес берумен,... көрінеді. Ынтымақтастықтан.

Мұнда ата-ана міндетін арнайы дайындаған адамдар атқарады? ата- аналар, тәрбиешілер; ал мақсаты мен болу мерзімі барлық мемлекеттік қамсыздандыру мекемісіндей –бұл? Жанұя типтес жетімдер үйі.

Мүғалімдерді инновация шеңберіне ендіру, қазіргі теория, тәжірибедегі олардың маңыздылығының құндылығын қалыптастыру, өз бетімен білім алуға мүмкіндік туғызу – бұл ... мазмұны . Пробемалық семенардың

Мүмкіндігі шектеулі балалардың оқуы мен дамуына арналған оқу бағдарламалары қайсысына жатады? Арнаулыға.

Мысал тарих сабақтарында сөздіктер толтыру, тапсырмалардың күрделілік деңгейін білдіретін түрлі – кеспе карталарын тарату жуне т.б. – бұл? Жетілдірулер.

Мысалдар? С.Лысенкованың түсіндірмелі басқаруды қолдану, Ш.Амонашвилидің бәсең сұрау әдісі – бұл? Өнертапқыштық.

Міндетті білім беру туралы бап жазылған құжатты көрсетіңіз. ҚР Конституциясы.

Міндеті өзіне бағынышты белгілі жұмысшылармен нақты жұмысты ұйымдастыру болып табылатын кәсіби маман қалай аталады?Менеджер.

Мемлекеттік білім біерудің жалпы міндетті стандарттарын белгілеу туралы бап жазылған құжатты белгілеңіз. ҚР Конституциясы.

.Меңгерілген білімге сүйеніп, жаңа материалды түсіндіру, оқушыларды белсенді қатыстырып, жеке,бірлесіп,топ арқылы тапсырманы жедел орындау.Мұғалім әртүрлі әдіспен жұмыс істейді?лекция, түсіндіру,эвристикалық әңгіме-бұл...сабақтың түрі.Жаңа білімді игеру.

«Магниттік мектептердің» оқу-әдістемелік күшін нығайту, біліктілікті көтеру факультетаралық білім беру орталығы, ақпараттық кітапхана, шығармашылық даму қай мектепте жүреді?Ресурстық орталық.

«Математика» білім аймағына кіретін пәндер?арифметика,алгебра, геометрия,... Информатика

«Мейірімді анаға қатаң талап қоюшылық қажет» дегенді қай педагог айтқан? К.Д.Ушинский

«Мекемелер дейінгі балалық» республикалық ғылыми-практикалық орталық құру неге себеп болады? Ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуге

«Мектеп адамды біліммен қаруландырып,сол байлықты өмірде қалай қолдануды үйретеді» деп білім беру мазмұнын таңдауға материалдық және формалдық тұрғыдан идеямен қамтамасыз ету бірлігін ұстаған педагогты табыңыз. Ушинский К.Д.

«Менеджментті» оқу пәні ретінде 1881 жылы АҚШ колледжінде алғаш рет оқытқан ғалымды табыңыз. Д.Вартон.

«Менің барлық өмірімде бір ғана ұзақ тәрбие болады. Ол мен өлгеннен кейін ғана тоқтайды» деп тәрбие үдерісінің ұзақтығын жақтаған кім? К.Гельвеций.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]