Заняття
Тема: Методика формування і розвитку анатомічних і цитологічних понять
Мета: Сформувати вміння виділяти категорію анатомічних понять, визначати уроки з анатомічним змістом, планувати та проводити такі уроки. Формувати вміння проводити лабораторні роботи з використанням мікропрепаратів та мікроскопу.
Обладнання: Навчальна програма, альтернативні підручники, методичні посібники, робочі зошити, натуральний матеріал для виготовлення мікропрепаратів, мікроскоп, готові мікропрепарати.
Коротке пояснення.
Характерною особливістю уроків з анатомічним змістом є використання збільшувальних приладів та приготування препаратів для мікроскопічного вивчення будови живих організмів. У зв'язку з цим, вивчення нового матеріалу на уроках, де розглядається будова рослини, треба починати з підготовки учнів до лабораторної роботи.
Найбільш часто використовується така послідовність роботи: вчитель спочатку пояснює особливості клітинної будови об'єкта, який вивчається, використовуючи таблицю, мікропроекцію або кодоскоп. Далі він знайомить учнів з будовою мікроскопа та правилами користування ним, розповідає і показує спосіб приготування мікропрепарату, який буде вивчатись. Після такої підготовки школярами виконується лабораторна робота з приготування і вивчення мікропрепаратів, що складає головну частину уроку.
Лабораторна робота може проводитись учнями індивідуально. В іншому випадку, якщо в кабінеті біології є усього 2-3 мікроскопи, мікропрепарат готує один із мікрогрупи, а інші в цей час розглядають малюнок клітинної будови об'єкта, який вивчається. Учні по черзі розглядають мікропрепарат та замальовують його у зошиті.
Під час лабораторної роботи необхідно дати учням чіткий інструктаж про її зміст та етапи. У разі відсутності зошитів для лабораторних робіт завдання записуються на дошці або друкуються на інструктивних картках.
На уроках з вивчення клітинної будови рослин широко використовується навчальний малюнок. Учитель біології повинен володіти методикою ефективного застосування навчального малюнка. Основні вимоги до нього такі:
1. Малюнок виконується на основі сприйняття учнями предметів або явищ природи.
2. На дошці і в зошитах він має бути схематичним, простим, чітким і великим, але при цьому правильно відображати дійсність.
3. Предмет або явище замальовується поступово, спочатку основні ознаки предмета (контури), а потім усе інше, при цьому вчитель використовує кольорову крейду, учні - кольорові олівці.
4. Замальовка на класній дошці супроводжується поясненням учителя.
5. Малюнок супроводжується написами, всі написи розміщуються горизонтально.
6. Кожен напис з'єднується з відповідною частиною малюнка суцільною лінією.
Хід заняття: Актуалізація опорних знань:
1. Окресліть групу анатомічних понять розділів «Царство Рослини», «Царство Тварини».
2. Які методи навчання можуть використовуватись під час вивчення анатомічного матеріалу?
3. Охарактеризуйте умови ефективного формування в учнів анатомічних понять.
4. За якою схемою проводиться лабораторна робота?
Завдання для самостійної аудиторної роботи студентів:
1. Ознайомтесь з коротким поясненням до заняття та дайте відповідь на запитання: яким вимогам повинен відповідати схематичний малюнок?
2. Користуючись програмою і підручником (біології 6-7 класів) виділіть уроки з анатомічним змістом.
3. Ознайомтесь зі змістом лабораторних робіт (підручники, робочі зошити, методична література). Складіть алгоритм проведення лабораторної роботи (за вибором).
4. Складіть конспект уроку з теми (за вибором ).
5. Запропонуйте і обґрунтуйте методику проведення лабораторних робіт, біологічних експериментів з тем: «Царство Гриби», «Будова та життєдіяльність рослин», «Царство Тварини».
