- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Прокоти олівець»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Педагог пропонує дітям сісти навпочіпки біля столу (рот на рівні столу), покласти пе-
ред собою круглий олівець і подути на нього так, щоб він покотився: «Фу-у-у». Вправу по-
вторити 3–4 рази.
Ігрова вправа «Сонце чи дощик»
Мета: розвивати слухову увагу.
Педагог пропонує дітям піти на прогулянку. Дощу немає. Погода гарна, світить сонце,
можна збирати квіти. Під час прогулянки тихо дзвенітиме дзвоник. Але щойно почнеть-
ся дощ, дзвіночок почне дзвеніти голосно. Почувши гучний дзвін, діти повинні бігти до
будиночка. Педагог звертає увагу дітей на зміну звучання дзвоника. Звучання дзвіночка
змінюється 3–4 рази.
II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням ка-
струлі, пропонує послухати казку про неї: «На маминій
кухні жила собі поважна, велика каструля. Щодня мама
в ній варила кашу. Каша в цій каструлі виходила смачна-
пресмачна. Одного разу каша вирішила втекти з кастру-
лі, почала штовхати кришку, і всі почули звук: “К-к-к”».
Запитання до дітей
• Що мама варила в каструлі?
• Який звук виходив у каструлі, коли каша вирішила
втекти і почала штовхати кришку?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Звук у каструлі виходить “К-к-к”.
Пісеньки не виходить, його не можна ні потягнути, ні проспівати, він ніби вибухає. Звук
каструлі можна почути і вимовити». Пропонує дітям промовити звук [к], показує звукове
малятко, яке допоможе запам’ятати цей звук (картка № 9), показує для звукового малят-
ка будиночок-букву К в «Акваріумі».
Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує її обриси, залучаючи до показу
дітей.
На що схожа літера?
Каченята йшли рядочком,
Раптом гілочку знайшли,
Із якої два листочки
Вниз і вгору відросли.
Качка дітям: «Ках-ках-ках,
Придивіться: буква К».
І. Січовик
Буква К, буква К,
Ой, яка вона швидка!
Наче хлопчик,
Знявши руку,
Витинає гопака.
В. Гринько
III. Перетворювальна діяльність (6–7 хв)
Ігрова вправа «Хованки»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Діти сидять обличчям до педагога, який пропонує пограти в хованки і звертається до
дітей: «Але ховатися будемо не ми, ховатимуться наші язички. Подивіться, як сховається
мій язичок, ви його навіть не побачите (показує). А зараз відкрийте ротики так, щоб ми
бачили язик біля нижніх зубів, а тепер сховайте язик далеко-далеко, але рот не закривай-
те». Педагог перевіряє, як виконує вправу кожна дитина. Вправа повторюється 5–6 разів.
Ігрова вправа «Хто як кричить»
Мета: уточнити вимову звука [к].
Педагог звертається до дітей: «Улітку ми ходили на прогулянку. Вийшли на подвір’я,
а назустріч нам іде курка і кричить: “Ко-ко-ко!” Як вона кричить? Ідемо далі, а курка
кудкудакає: “Куд-кудак!” Як вона кудкудакає? На паркані сидів півень і кричав: “Ку-ку-
рі-ку!” Як півень кричить? Пішли далі й побачили, як горобці з соняшників клюють на-
сіння. Прогнали їх діти: “Киш-киш!” Як прогнали діти горобців? Прийшли до парку, там
зозуля кує: “Ку-ку!” Як кує зозуля? Увечері поверталися додому і чули, як квакають жа-
би: “Ква-ква!” Як квакають жаби?»
Ігрова вправа «Веселі рядки» (у колі)
Мета: розвивати мовленнєвий слух.
Педагог звертається до дітей: «Я читатиму вірш, а ви робіть те, про що в ньому розпо-
відається».
Ми тупочемо ногами,
Далі плещемо руками,
Хитаємо головою.
Руки піднімаємо,
Руки опускаємо,
Ми за руки беремось
І по колу біжимо.
Гра повторюється тричі.
Ігрова вправа «Чарівна торбинка»
Мета: навчати інтонувати звуки шляхом наслідування.
Педагог показує дітям гарну торбинку з предметами або зображеннями предметів, у на-
звах яких є звук [к] (бажано в наголошеному складі). Перший предмет вихователь дістає
сам, показує його дітям і називає, інтонуючи звук [к]. Потім предмети виймають діти, по-
казують усім і голосно називають, інтонуючи звук [к]. Орієнтовний перелік картинок або
іграшок: кіт, кактус, лялька, корова, вудка, вікно, колесо, дзвіночок і т. д.
Читання віршів
Мета: привернути увагу дітей до звука [к] у словах тексту.
Про букву К
«Ко-ко-ко» та «Кудкудах!» —
Курочка співає.
Каже качка: «Кря», «Ках-ках!» —
Інших слів не знає.
А зозулька все: «Ку-ку!»
Півник: «Ку-ку-рі-ку!»
Жабка: «Ква» та «Кум-кум-кум...»
Порося — кувіка.
Л. Біленька
Кіт собі в голодний рот
Вкинув гарний бутерброд.
Не вдалось наїстись киці —
Бутерброд той був… в гірчиці!
Л. Яковенко
***
Ку-ку-ку, ку-ку-ку —
Сіла киця у кутку.
Ко-ко-ко, ко-ко-ко —
Киця хлебче молоко.
Ке-ке-ке, ке-ке-ке —
Чую муркання дзвінке.
Кі-кі-кі, кі-кі-кі —
Кошенята всі такі.
Ки-ки-ки, ки-ки-ки —
Так було в усі віки!
Л. Яковенко
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто сьогодні був найуважнішим?
• У кого вийшло прокотити олівець?
• Хто правильніше за всіх ховав язичок?
• Хто не помилився коли світило сонечко, а коли починався дощик?
• Хто правильніше за всіх знаходив звук каструлі в словах?
• Хто найкраще запам’ятав будиночок-літеру звука [к]?
ЗАНЯТТЯ 8
Тема: Звук [е]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні й немовні звуки; ви-
ховувати вміння уважно слухати і впізнавати звучання різних предметів, вирізняти
звук [е] в словах; навчати дітей інтонувати звуки (правильно користуватися інтона-
ційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (учити контролювати
за допомогою слуху власну вимову і вимову інших людей); зміцнювати м’язи ар-
тикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика і губ, навчати під час роз-
мови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуляційного
апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розвивати мов-
леннєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя і шиї, вдих
і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); дати початкове уявлення
про букву Е як письмове позначення звука [е].
Хід заняття
