- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Де подзвонили?»
Мета: розвивати слухову увагу.
Діти сидять у колі. Педагог обирає ведучого і ставить його в центр. За сигналом веду-
чий заплющує очі. Потім педагог дає одній дитині дзвіночок і пропонує задзвонити. Ве-
дучий, не розплющуючи очей, повинен рукою вказати, звідки долинав звук. Гра повторю-
ється 4–5 разів.
Ігрова вправа «Равлик»
Мета: розвивати мовленнєвий слух.
Ведучий (равлик) стає посередині кола, йому зав’язують очі. Кожен із гравців, зміню-
ючи голос, запитує: «Равлику, равлику, покажи ріжки. Дам я тобі цукру, шматочок пи-
рога. Вгадай, хто я». Той учасник, якого равлик упізнає, сам стає равликом.
II. Пізнавальна діяльність (4–5 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням дів-
чинки з перев’язаною щокою, пропонує послухати казку
про неї: «Жила собі дівчинка Оля. Одного разу в неї дуже
розболівся зубик. Оля гірко-гірко заплакала: “О-о-о”. При-
голубила мама Олю: “Не плач, Олю, лікар нам допоможе”.
Та Оля все продовжувала стогнати: “О-о-о”».
Запитання до дітей
• Що сталося з Олею?
• Як стогнала Оля?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Пісенька-звук дівчинки Олі звучить
“О-о-о”. Її можна довго співати, тягнути. Її можна почути і вимовити». Пропонує дітям
вимовити пісеньку-звук [о], показує звукове малятко, яке допоможе запам’ятати цей звук
(картка № 2), звертає увагу на напіввідкритий рот дівчинки — вільне видихання повітря
з рота; на червоний колір сукні-квадратика — головна роль в утворенні слів, на положен-
ня намальованих губ, за яким можна здогадатися, яку пісеньку-звук співає ця дівчинка.
Залучає окремих дітей до знаходження та показу для звукового малятка будиночка-
букви О в «Акваріумі».
На що схожа літера О?
Буква О така-от кругла,
Хто не бачив, подивись:
Наче сонце, наче бублик,
Мов обручик,— хоч котись!
В. Гринько
Буква О на сонце схожа,
І на бублик, й на обруч.
Мов кермо, я хочу взяти
Круглу букву обіруч.
В. Гринько
III. Перетворювальна діяльність (7–8 хв)
Ігрова вправа «Прокоти олівець»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Педагог пропонує дітям сісти навпочіпки біля столу (рот на рівні столу), покласти пе-
ред собою круглий олівець і подути на нього так, щоб він покотився: «Фу-у-у». Вправу по-
вторити 3–4 рази.
Ігрова вправа «Хоботок»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Педагог пропонує дітям щільно зімкнути губи і з напругою витягнути вперед якомо-
га далі. У такому положенні утримувати губи слід 10 с. Вправа повторюється 4–5 разів.
Ігрова вправа «Виступ артиста»
Мета: вчити дітей чути і називати ізольований звук.
Педагог звертається до дітей: «До нас у гості завітали артисти, вони співатимуть різ-
них пісень. Плескайте в долоні тоді, коли почуєте звук-пісеньку [о]».
Ігрова вправа «Віддай слово звуковому маляткові»
Мета: формувати елементарні навички фонетичного аналізу.
Педагог показує дітям гарну торбинку з предметами або зображеннями предметів.
У назвах деяких із цих предметів має бути звук [о] (бажано, щоб він був у наголошено-
му складі). Перший предмет вихователь дістає сам, визначає, чи є звук [о] в цьому сло-
ві. Якщо так, розміщує зображення або сам предмет біля звукового малятка в червоному
костюмі, що позначає звук [о]. Потім цю дію повторюють діти. Орієнтовний перелік зо-
бражень або предметів, у назвах яких є звук [о]: колода, торт, робот, пальто, молоко, очі,
вікно і т. д.
Ігрова вправа «Де звук»
Мета: формувати уявлення про звуковий склад слова (визначення місця звуків у сло-
ві — початок, кінець, середина).
Педагог готує демонстраційну смужку з кольорового картону, розділеного яскрави-
ми лініями, і фішку. Звертається до дітей: «Ми сьогодні дізнаємося, де живе звук [о] — на початку, в кінці чи в середині слова. Якщо звук чути на початку слова, поставимо фішку на першу частину смужки, якщо в кінці — на останню, а якщо в середині — на середню частину». На заняттях діти визначають місце тільки на початку слова. Слова добирають із обов’язковою умовою: звук [о] повинен бути наголошеним. Умова організації вправи: одна дитина виконує — всі інші стежать за правильністю виконання.
Читання віршів
Мета: вчити дітей усвідомлено чути та визначати звук [о] в словах тексту.
Оленя одне блукало.
Оленя когось шукало.
Оля Олю запитала:
— От кого воно шукало?
Оля Олі каже прямо:
— Оленя шукало маму!
***
Оля, Толя і Марина
Обірвали всю ожину.
Поприносили додому
Лиш по кошику пустому.
«Де ожина?» — їх питали.
«А ми її — поз’їдали!»
Г. Чубач
Осел до озера ходив,
Окуляри загубив.
Ох, і що ж йому робити,
Як без окулярів жити?
Окунь в озері купався,
До ослика обізвався:
«Не сумуй же, постривай,
В очереті пошукай».
В очерет осел пішов,
Окуляри там знайшов.
Ж. Вовк-Черемуш
Запитання до дітей
Слухайте уважно, який звук я вимовляю особливо. Назвіть його. Промовте цей звук,
чітко артикулюючи (хором, по одному). У яких словах ви почули звук [о]?
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто правильно вгадував, де подзвонили?
• Хто був найуважнішим равликом?
• Хто правильно котив олівець, робив губами хоботок?
• Хто був уважним і плескав, коли лунав звук-пісенька [о]?
• Хто запам’ятав букву О?
ЗАНЯТТЯ 5
Тема: Звук [п]
Мета: розвивати сприйняття мовлення — слухову увагу та мовленнєвий слух (фонематич-
ний, звуковисотний, ритмічний слух, сприйняття темпу, сили голосу, тембру мов-
лення); розвивати артикуляційний апарат (удосконалювати артикуляцію звука [п],
голосове та мовленнєве дихання, виробляти чітку дикцію); опановувати елементи
грамоти (учити розуміти терміни слово, звук, уживати ці слова під час виконання
практичних ігрових вправ; формувати уявлення про звуковий склад слова, послі-
довність і кількість звуків у слові); розвивати фонематичне сприйняття, формувати
фонематичні уявлення, елементарні навички фонетичного аналізу та синтезу; уточ-
нити й закріпити знання про букву П.
Хід заняття
