- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Подуй на м’ячик»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Вихователь роздає дітям м’ячі, зроблені з кольорового легкого паперу, на нитках за-
вдовжки 10 см. Діти вимовляють звукосполучення «Фу-у» — дмуть на м’ячі. Вправа про-
водиться чотири рази, потім, після короткого відпочинку, повторюється.
Ігрова вправа «Скажи, що ти чуєш»
Мета: розвивати слухову увагу.
Педагог пропонує дітям заплющити очі, уважно послухати і розказати, які звуки вони
почули (писк комара, крапання води, стукання дверей, сміх дітей сусідньої групи, шелест
листя за вікном, сигнал машини).
II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням насоса,
пропонує послухати казку про нього: «У гаражі у тата жив
собі насос. Насос вважав себе дуже потрібним, адже він за-
вжди лежав у машині і скрізь їздив із татом. Іноді тато
брав насос, з’єднував його з колесом і починав накачувати
шини. Насос від гордовитості свистів: “С-с-с”».
Запитання до дітей
• Де жив насос?
• Для чого тато брав насос?
• Який звук виходив у насоса, коли він накачував шини?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Насос звучить: “С-с-с”. Пісеньки
не виходить, цей звук можна потягнути, але не проспівати. Звук насоса можна почути
і вимовити». Пропонує дітям вимовити звук [с], показує звукове малятко, яке допомо-
же запам’ятати цей звук (картка № 9), показує для звукового малятка будиночок-букву
С в «Акваріумі».
Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує її обриси, залучаючи до показу
дітей.
На що схожа літера С?
Сіла мишка у куток,
З’їла бублика шматок.
Мишку налякав наш пес.
Залишилась буква С.
І. Січовик
Сіра гуска їсть овес
І сичить сердито: «Ес-с-с!»
Сіра гуско, не сварись!
Ось ця буква С, дивись:
Як пиріг-маківничок,
Наче місяця ріжок.
В. Гринько
III. Перетворювальна діяльність (6–7 хв)
Ігрова вправа «Посваримо неслухняний язичок»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Педагог пропонує легенько покусувати кінчик широкого язика, губи при цьому розтяг-
нуті в усмішці. Руки розведені в сторони, кулаки обох рук стискаються і розтискаються
в такт рухам щелеп. Виконується протягом 10 с.
Ігрова вправа «Насос»
Мета: уточнити вимову звука [с].
Педагог звертається до дітей: «Ми збираємося покататися на велосипедах. Треба пере-
вірити, чи добре накачані шини. Поки велосипеди стояли, шини трохи спустилися, треба
їх накачати. Перевіримо, як працює насос. Трохи усміхнемося, покажемо зуби, посвисти-
мо: с-с-с. Щоб точніше перевірити, піднесіть руку до рота зворотним боком: якщо насос
справний, можна відчути холодне повітря». Діти по черзі, а потім усі разом, наслідуючи
дії насоса, «накачують шини», тривалий час вимовляючи звук [с].
Ігрова вправа «Хто в будиночку живе?»
Мета: розвивати мовленнєвий слух і мовленнєву увагу.
Педагог (показуючи картинку із зображенням кішки): «Хто це? (Відповіді дітей.) Кіш-
ка нявкає голосно: “Няв-няв”. (Діти повторюють звукосполучення 3–4 рази. Педагог по-
казує картинку із зображенням кошеняти.) А це хто? (Відповіді дітей.) Кошеня нявчить
тихо. (Діти повторюють звукосполучення 3–4 рази. Педагог показує картинку із зобра-
женням собаки.) Хто це? (Відповіді дітей.) Собака гавкає голосно: “Гав-гав!” (Діти повто-
рюють звукосполучення 3–4 рази. Педагог показує картинку із зображенням цуценяти.)
А це хто? (Відповіді дітей.) Цуценя гавкає тихесенько. (Діти повторюють звукосполу-
чення 3–4 рази.)
Пішли тваринки додому (прибирає картинки за кубики). Відгадайте, хто в цьому буди-
ночку живе: “Гав-гав” (вимовляє голосно). (Відповіді дітей.) Правильно, собака (показує
картинку). Як він гавкав? (Відповіді дітей.)
Відгадайте, хто в цьому будиночку живе: “Няв-няв” (вимовляє тихо). Як кошеня няв-
кало? (Відповіді дітей.)». Аналогічно діти відгадують, хто живе в інших будиночках,
і повторюють звукосполучення по кілька разів.
Ігрова вправа «Чарівна торбинка»
Мета: навчати дітей інтонувати звук шляхом наслідування.
Педагог показує дітям гарну торбинку з предметами або зображеннями предметів, у на-
звах яких є звук [с] (бажано в наголошеному складі). Перший предмет вихователь дістає
сам, показує його дітям і називає, інтонуючи звук [с]. Потім предмети виймають діти, по-
казують усім і голосно називають, інтонуючи звук [с]. Орієнтовний перелік картинок або
іграшок: сумка, слон, стіл, стілець, сова, лисиця, автобус, сом, собака і т. д.
Читання віршів
Мета: привернути увагу дітей до звука [с] у словах тексту.
Слива
До сонечка сміється слива,
На ній сливки, вона щаслива.
Сливки солодкі, соковиті,
Достиглі, сонечком налиті.
Л. Біленька
Сом найдовші вуса має,
Тож усе на них мотає.
Соменя ж не зна нічого —
Ще короткі вуса в нього!
***
Си-си-си, си-си-си,
У красунечки оси,
Си-си-си, си-си-си,
В смужку плаття для краси.
Са-са-са, са-са-са,
Засичала та оса:
— Са-са-са, са-са-са,
Я усій красі краса!
***
Сю-сю-сю, сю-сю-сю,
Розповім вам казку всю.
Сі-сі-сі, сі-сі-сі,
Стоїть поле у росі.
Си-си-си, си-си-си,
Де б то більшої краси?
Са-са-са, са-са-са,
Над вівсом оса гаса.
Со-со-со, со-со-со,
Має дружбу із вівсом.
Су-су-су, су-су-су,
П’є оса з вівса росу.
Се-се-се, се-се-се,
Ось оса росу несе.
Ся-ся-ся, ся-ся-ся,
Про осу вже й казка вся.
Л. Яковенко
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто сьогодні був найуважнішим?
• Хто краще за всіх дув на м’ячик?
• Хто правильно вгадував звуки предметів?
• Хто навчився правильно перевіряти справність насоса?
• Хто уважно слухав і визначав будиночки тварин?
• Хто правильно називав звук [с] у словах?
• Хто найкраще запам’ятав будиночок-літеру звука [с]?
ЗАНЯТТЯ 20
Тема: Звук [з]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні й немовні звуки; ви-
ховувати вміння уважно слухати і впізнавати звучання різних предметів, вирізняти
звук [з] в словах; навчати дітей інтонувати звуки (правильно користуватися інтона-
ційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (учити контролювати
за допомогою слуху власну вимову і вимову інших людей); зміцнювати м’язи ар-
тикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика і губ, навчати під час роз-
мови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуляційного
апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розвивати мов-
леннєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя і шиї, вдих
і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); дати початкове уявлення
про букву З як письмове позначення звука [з].
Хід заняття
