- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Подмухаємо на м’ячик»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Педагог роздає дітям легкі м’ячі на нитках завдовжки 10 см. Діти вимовляють звуко-
сполучення: «Фу-у-у»,— дмухають на м’ячі. Вправа проводиться чотири рази, потім, піс-
ля короткого відпочинку, повторюється.
Ігрова вправа «Де подзвонили?»
Мета: розвивати слухову увагу.
Діти сидять у колі. Педагог вибирає ведучого і ставить його в центр. За сигналом ве-
дучий заплющує очі. Потім педагог дає одній дитині дзвіночок і пропонує задзвонити. Ве-
дучий, не розплющуючи очей, має рукою вказати, звідки долинав звук. Гра повторюється
4–5 разів.
II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням хлоп-
чика-боксера Борі, пропонує послухати казку про нього:
«Жив собі хлопчик Боря. На день народження тато по-
дарував Борі боксерські рукавички. Відтоді Боря цілими
днями боксує на боксерській груші в боксерських рука-
вичках: “Б-б-б”».
Запитання до дітей
• Що подарував тато Борі на день народження?
• Який звук виходив у Борі, коли він боксував
на боксерській груші?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Звук хлопчика-боксера Борі лу-
нає: “Б-б-б”. Пісеньки не виходить, звук немов вибухає. Звук хлопчика Борі можна почу-
ти та вимовити». Пропонує дітям промовити звук [б], показує звукове малятко, яке допо-
може запам’ятати звук [б] (картка № 7), показує для звукового малятка будиночок-букву
Б в «Акваріумі».
Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує її обриси, залучаючи до показу
дітей.
На що схожа літера Б?
Буква Б проснеться рано,
Буква Б — як діжка з краном.
Букву Б читай як треба,
Бо вона втече від тебе.
І. Січовик
Буква Б — як бегемотик:
Отакий товстий животик!
Л. Андрієнко
Подивись, прошу тебе:
Ключ в траві, як буква Б!
Тут веселик походив,
Ключ від азбуки згубив.
В. Гринько
III. Перетворювальна діяльність (6–7 хв)
Ігрова вправа «Хто вміє найтихіше сидіти»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Педагог показує дітям картинку, де намальовано лікаря, який слухає дитину, і гово-
рить: «Щоб лікар послухав, треба сидіти тихо. Лікарем у нас буде лялька Катя. Лялька
підійде до кожного з вас і послухає, як діти сидять тихо і мовчать, ротики закриті, губи
зімкнуті». Повторюється 3–4 рази.
Ігрова вправа «Автомобілі»
Мета: уточнити вимову звука [б].
Діти діляться на дві групи, стають одне за одним, групи — одна навпроти одної. За сиг-
налом «Поїхали!» діти, зображуючи руками рух коліс, ідуть уперед; зустрічаючись, вони
дають сигнали «Бі-бі-бі...», щоб машини не зіткнулися.
Ігрова вправа «Великі й маленькі машини»
Мета: розвивати мовленнєвий слух і мовленнєву увагу.
Педагог ділить дітей на дві команди — великі і маленькі машини. Вони стають одні
навпроти одних. Коли їдуть великі машини, їхні колеса голосно звучать: «Ш-ш-ш»; вони
промовляють: «Бип-бип-бип» (діти повторюють звукосполучення двічі-тричі). Маленькі
машини їдуть тихо, і колеса їх тихо звучать: «Ш-ш-ш». Вони промовляють: «Біп-біп-біп»
(діти повторюють звукосполучення двічі-тричі). За сигналом «Поїхали великі машини» ді-
ти першої команди імітують, як їдуть машини — крутять кермо і промовляють звукоспо-
лучення. Потім за сигналом «Поїхали маленькі машини» завдання виконує друга коман-
да. Гра повторюється двічі, потім діти міняються ролями і гра проводиться знову.__ Ігрова вправа «Чудовий мішечок»
Мета: навчати дітей інтонувати звук шляхом наслідування.
Педагог показує дітям гарну торбинку з предметами або зображеннями предметів, у на-
звах яких є звук [б] (бажано в наголошеному складі). Перший предмет вихователь дістає
сам, показує його дітям і називає, інтонуючи звук [б]. Потім предмети виймають діти, по-
казують усім і голосно називають, інтонуючи звук [б]. Орієнтовний перелік картинок або
іграшок: бубон, білка, барабан, собака, бант, банка, бублик і т. д.
Читання віршів
Мета: привернути увагу дітей до звука [б] у словах тексту.
Буйно березень в берізки
Розфарбує пишні кіски.
Підбадьорить борсука,
Білку, бусла, байбака.
Забринить в струмочку,
Що біжить з горбочка.
Л. Вознюк
***
Жив та був собі Богдан.
Був в Богдана барабан.
Барабан той бубонів,
Доки враз не онімів.
***
Бу-бу-бу, бі-бі-бі.
Зайчик грає на трубі.
Та труба, ба-ба-ба,
Величезна, мов гарба!
***
Ба-ба-ба, ба-ба-ба,
Квокче курочка ряба:
Бо-бу-бо, ко-ку-ко —
Я — Ряба, а пес — Рябко!
***
Ба-ба-ба, ба-ба-ба —
Розспівалася труба.
Бе-бе-бе, бе-бе-бе —
Буду слухати тебе.
Бу-бу-бу, бу-бу-бу —
Наганя труба журбу.
Бі-бі-бі, бі-бі-бі —
Вчуся грати на трубі!
Л. Яковенко
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто сьогодні був найуважнішим?
• У кого краще за всіх виходило дути на м’ячик?
• Хто відгадував, де подзвонили?
• Хто навчився найтихіше сидіти?
• Хто уважно слухав слова гри?
• Хто правильно називав звук [б] у словах?
• Хто найкраще запам’ятав будиночок-літеру звука [б]?
ЗАНЯТТЯ 14
Тема: Звук [д]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні й немовні звуки; ви-
ховувати вміння уважно слухати і впізнавати звучання різних предметів, вирізняти
звук [д] у словах; навчати дітей інтонувати звуки (правильно користуватися інтона-
ційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (учити контролювати
за допомогою слуху власну вимову і вимову інших людей); зміцнювати м’язи ар-
тикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика і губ, навчати під час роз-
мови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуляційного
апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розвивати мов-
леннєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя і шиї, вдих
і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); дати початкове уявлення
про букву Д як письмове позначення звука [д].
Хід заняття
