- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Вітерець»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Із невеликого тонкого аркуша паперу зеленого кольору нарізати 12–15 вузьких сму-
жок, прив’язати їх до олівця. Педагог звертається до дітей: «Це дерево з листочками. Ко-
ли дме вітер, листочки хитаються ось так (показує дітям). А тепер подмухайте ви». З не-
великими перервами повторити в повільному темпі 5–6 разів.
Ігрова вправа «Зустрічайте гостей»
Мета: розвивати слухову увагу.
Педагог оголошує дітям, що до них прийдуть гості: лисичка, зайчик і ведмедик. Педа-
гог каже, що лисичка прийде з брязкальцем, зайчик із сопілкою, ведмедик з барабаном.
Малюки повинні відгадати, який гість іде. Повторюється 5–6 разів.
II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням м’яча,
що лопнув, пропонує послухати казку про нього: «У ди-
тячому садочку жив собі веселий, дзвінкий м’яч. Усі діти
полюбляли з ним гратися. Щодня, виходячи на прогулян-
ку, діти забирали його з собою. Та одного разу м’яч під-
стрибнув дуже-дуже високо, потім докотився до хвіртки,
відскочив убік, перестрибнув через ворота. Дорогою їха-
ла машина, м’яч її не помітив і ненароком підкотився під
колеса. Усі діти почули звук м’яча, який щойно лопнув:
“Ф-ф-ф”».
Запитання до дітей
• Що б ви порадили необережному м’ячику?
• Який звук вийшов у м’яча, коли він лопнув?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Звук м’яча, який щойно лоп-
нув, звучить Ф-ф-ф. Пісеньки не виходить, звук немов вибухає. Звук м’яча, який щойно
лопнув, можна почути і вимовити». Пропонує дітям вимовити звук [ф], показує звукове
малятко, яке допоможе запам’ятати цей звук [ф] (картка № 9), показує для звукового ма-
лятка будиночок-букву Ф в «Акваріумі».
Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує її обриси, залучаючи до показу
дітей.
На що схожа літера Ф?
Буква Ф взялася в боки,
Одягла мерщій вінок.
Лиш почує де музики,
То найперша йде в танок.
В. Гринько
Всім відомо без підказки:
Буква Ф — як ключ від казки.
Нізащо його від нас
Не відніме Карабас.
І. Січовик
III. Перетворювальна діяльність (6–7 хв)
Ігрова вправа «Збудуємо паркан»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Педагог показує дітям картинку, на якій намальований паркан. Звертаючись до дітей,
він каже: «Дивіться, який рівний паркан. Дощечка до дощечки. Побудуймо і ми такий
самий. Поставте верхні зуби на нижню губу, ось так (показує). У вас має вийти паркан із
зубів, рівний, гарний, в усіх має бути видно зуби». Кожна дитина повторює вправу по 3–
4 рази.
Ігрова вправа «Кульки»
Мета: уточнити вимову звуку [ф].
Діти стоять тісним колом, нахиливши голови вниз, імітуючи ненадуту кульку. Педагог
починає вимовляти текст: «Роздувайся, кулько, роздувайся велика, залишайся такою, та
не лусни». Діти піднімають голови, розходяться, розтягуючи коло. За сигналом педагога
«Повітря виходить» бо «Кулька луснула» діти йдуть у центр кола, вимовляючи звук [ф].
Гра повторюється 3–4 рази.
Ігрова вправа «Телефон»
Мета: розвивати мовленнєвий слух і мовленнєву увагу.
Педагог пропонує трьом дітям стати в шеренгу. Останньому на вухо каже фразу, що
відповідає змісту однієї з картинок. Дитина тихо повторює її своєму сусідові, той — пер-
шій дитині в ряду, який вимовляє фразу голосно, підходить до столу і бере потрібну кар-
тинку. Гра проводиться 3–4 рази.
Ігрова вправа «Чарівна торбинка»
Мета: навчати дітей інтонувати звук шляхом наслідування.
Педагог показує дітям гарну торбинку з предметами або зображеннями предметів,
у назвах яких є звук [ф] (бажано в наголошеному складі). Перший предмет вихователь діс-
тає сам, показує його дітям і називає, інтонуючи звук [ф]. Потім предмети виймають діти,
показують усім і голосно називають, інтонуючи звук [ф]. Орієнтовний перелік картинок
або іграшок: фартух, шарф, жираф, фонтан, гольфи, телефон т. д.
Читання віршів
Мета: привернути увагу дітей до звука [ф] у словах тексту.
У Фросинки і Наталки
Зацвіли в саду фіалки,
Фікуси листаті
Розкошують в хаті,
А на підвіконні —
Фуксії червоні.
Л. Біленька
Фа-фа-фа, фа-фа-фа —
Заспівала нота фа.
Фе-фе-фе, фе-фе-фе —
Всі слова її на «фе».
Фи-фи-фи, фи-фи-фи —
Потім з’їхала на «фи».
Фі-фі-фі, фі-фі-фі —
Всі скривились дружно: «Фі!»
Фу-фу-фу, фу-фу-фу:
— Та помовч вже трішки! Фу-у-у!
***
Афи-афи, афи-афи —
Не дістану до жирафи,
Афу-афу, афу-афу —
Навіть злізла б я на шафу,
Афі-афі, афі-афі —
Тож сиджу собі на шафі,
Афі-афі, афі-афі —
А вдаю, що на жирафі!
Л. Яковенко
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто сьогодні був найуважнішим?
• У кого краще за всіх виходило дути на деревце?
• Хто правильно впізнавав гостей?
• Хто правильно будував парканчик із зубів?
• Хто уважно слухав слова гри?
• Хто правильно називав звук [ф] у словах?
• Хто найкраще запам’ятав будиночок-літеру звука [ф]?
ЗАНЯТТЯ 13
Тема: Звук [б]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні й немовні звуки; ви-
ховувати вміння уважно слухати і впізнавати звучання різних предметів, вирізняти
звук [б] у словах; навчати дітей інтонувати звуки (правильно користуватися інто-
наційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (учити контролю-
вати за допомогою слуху власну вимову і вимову інших людей); зміцнювати м’язи
артикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика і губ, навчати під час
розмови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуляцій-
ного апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розви-
вати мовленнєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя
і шиї, вдих і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); дати початко-
ве уявлення про букву Б як письмове позначення звука [б].
Хід заняття
