- •Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
- •I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Конспекти занять заняття 1 Тема: Звук [а]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні і немовні звуки; виховувати вміння уважно слухати й упізнавати звучання різних предметів, розрізняти звук [а] в словах; навчати дітей інтонування звуків (правильно користуватись інтонаційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (контролювати за допомогою слуху мовленнєву вимову — свою та інших людей); зміцнювати м’язи
артикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика та губ, навчати під час розмови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуляцій-
ного апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розвивати
мовленнєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя та шиї,
вдих і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); сформувати загаль-
не уявлення про букву А як письмове позначення звука [а].
Хід заняття
I. Комунікативна діяльність (1–2 хв)
Ігрова вправа «Виростемо великими»
Мета: розвивати мовленнєве дихання.
Педагог звертається до дітей: «Ми сьогодні навчимося показувати, якими ми стали».
Діти виконують рухи за зразком і поясненнями педагога. На рахунок «один, два» піднятися навшпиньки, руки в сторони, вгору, долонями всередину, потягнутися — глибокий вдих через ніс; на рахунок «три, чотири» — руки вниз, зігнути ноги в колінах, нахилитися вперед — посилений видих через рот. Повторити в повільному темпі 5–6 разів.
Ігрова вправа «Скажи, що ти чуєш»
Мета: розвивати слухову увагу.
Педагог пропонує дітям заплющити очі, уважно послухати та визначити, які звуки во-
ни почули (щебет птахів, сигнал машини, дзвоник).
II. Пізнавальна діяльність (3–4 хв)
Педагог показує дітям малюнок із зображенням дівчинки, яка плаче, пропонує послу-
хати казку про неї: «Жила-була дівчинка Аллуся. У неї було багато іграшок. Одного ра-
зу Аллуся пішла на прогулянку з улюбленою лялькою. Загравшись із іншими дітьми, ді-
вчинка десь поклала ляльку та й забула, де саме.
Дуже засмутилась Аллуся і почала голосно плакати:
“А-а-а!” Інші діти почули, як плаче Алла, знайшли її улюб-
лену ляльку та принесли дівчинці».
Запитання до дітей
• Як звали дівчинку?
• Чому плакала Алла?
• Як плакала Алла?
Педагог звертає увагу на останню відповідь дітей: «Пісенька-звук Аллусі звучить:
“А-а-а”. Її можна довго співати, тягнути. Її можна тільки почути та вимовити». Пропонує
дітям вимовити разом пісеньку-звук [а], показує звукове малятко (картка № 1), яке допо-
може запам’ятати, як звучить пісня-звук Аллусі, показує для звукового малятка будино-
чок-букву А в «Акваріумі».
Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує її обриси, залучаючи до показу
дітей.
На що схожа літера А?
А яка ж та буква А?
Що нагадує вона?
Досить схожих є прикмет:
Мов шпаківня, мов намет,
Мов курінь, що на баштані,
Буква А здалася Тані.
В. Гринько
Хто така? — спитав художник.—
Малювати тебе можна?
— А, будь ласка, мій портрет…
А велика — це намет…
Чи курінь, що на баштані…
А — не літера остання;
Починаю алфавіт!..
Мій маляточкам привіт.
В. Нагорняк
III. Перетворювальна діяльність (6–7 хв)
Ігрова вправа «На прийомі у лікаря»
Мета: розвивати артикуляційний апарат.
Педагог заносить у групу ляльку-лікаря і звертається до дітей: «Лікар хоче подивити-
ся, чи не болять у дітей зубки. Покажіть лікарю свої зубки. (Вихователь із лялькою швид-
ко обходить дітей і говорить, що у всіх гарні зуби.) Тепер лікар перевірить, чи не болять
у вас горлечка. До кого він підійде, той широко відкриє рота. (Діти широко відкривають
ротики, коли вихователь підходить до них із лялькою.) Лікар задоволений: горло ні в ко-
го не болить». Вправа повторюється 4–5 разів.
Ігрова вправа «Заспокой ляльку»
Мета: уточнити вимову звука [а].
Педагог роздає дітям ляльки, говорить: «Ляльки плачуть, треба їх заспокоїти. Поди-
віться, як я заколисую свою ляльку (колихає ляльку, наспівуючи звук [а] на мотив зна-
йомої колискової пісні). А тепер ви заколишіть своїх лялечок». Діти по черзі, а потім усі
разом заколисують ляльок, вимовляючи звук [а].
Ігрова вправа «Хто покликав ведмедика?»
Мета: розвивати мовленнєвий слух.
Діти сидять півколом. Перед ними на певній відстані сидить дитина з ведмедиком. Пе-
дагог пропонує кому-небудь із дітей покликати ведмедика. Ведучий повинен відгадати,
хто його покликав. Той, кого впізнали, продовжує гру. Повторюється 5–6 разів.
Ігрова вправа «Чарівна торбинка»
Мета: навчати дітей інтонувати звук шляхом наслідування.
Педагог показує дітям гарну торбинку з картинками або предметами, у назві яких
є звук [а]. Перший предмет виймає сам і, показуючи його дітям, називає, інтонуючи
звук [а]. Потім діти виймають предмети, показують усім, голосно називають, інтонуючи
звук [а].
Орієнтовний перелік картинок або предметів: ананас, жаба, аґрус, кажан, книга, кран,
ромашка, їжак.
Читання віршів
Мета: привертати увагу дітей до звука [а] у словах тексту, навчання інтонувати зада-
ний звук.
Наша Алла
(Скоромовка)
Алла впала,
Алла встала,
Пострибала —
Знову впала.
Знову встала
Наша Алла,
Пострибала —
І не впала.
Л. Біленька
На арені акробати
Мають з купола стрибати.
Сальто крутить акробат
Хоч вперед, а хоч назад.
Л. Яковенко
IV. Оцінно-контрольна діяльність (1–2 хв)
Запитання до дітей
• Хто сьогодні був найуважнішим?
• Хто найкраще запам’ятав, як звучить пісня-звук дівчинки Алли?
• Хто правильно впізнав, як звучали предмети?
• Хто найкраще запам’ятав будиночок-букву для звука [а]?
ЗАНЯТТЯ 2
Тема: Звук [у]
Мета: розвивати слухову увагу дітей; формувати уявлення про мовні й немовні звуки; ви-
ховувати вміння уважно слухати та впізнавати звучання різних предметів, вирізняти
звук [у] в словах; навчати дітей інтонування звуків (правильно користуватися інто-
наційними засобами виразності); розвивати мовленнєвий слух (учити контролюва-
ти за допомогою слуху мовленнєву вимову — свою та інших людей); зміцнювати
м’язи артикуляційного апарату дітей (розвивати рухливість язика і губ, навчати під
час розмови досить широко відкривати рота, швидко переключати м’язи артикуля-
ційного апарату з одного руху на інший, розвивати рухливість язика та губ); розви-
вати мовленнєве дихання (навчити робити короткий, без напруги м’язів обличчя та
шиї, вдих і плавний, безшумний, достатньої сили видих через рот); дати загальне
уявлення про букву У як письмове позначення звука [у].
Хід заняття
