- •1.Тестові завдання
- •2. Аналіз умов беззбитковості при змінах ціни
- •2.1. Аналіз умов беззбитковості при змінах ціни
- •2.1.1. Теоретичні відомості
- •2.1.2. Завдання
- •Розвязання:
- •Розвязання:
- •Розвязання:
- •2.2. Політика цін при вертикальному і горизонтальному поділу ринку
- •2.2.1. Теоретичні вказівки
- •2.2.2. Завдання
- •Розвязання:
- •Розвязання:
- •Список використаної літератури
2.2.2. Завдання
а) Підприємство пропонує свою розробку на внутрішньому ринку Х1 і зовнішньому Х2 ринках. Умови співвідношення між цінами продажу і фізичними обсягами реалізації на ринках, N1(Ц1) і N2(Ц2):
N(Ц1Х1) = 1050– 2,0*Ц1 (7)
N(Ц2 Х2) = 1175– 2,5*Ц2 (8)
При таких співвідношеннях витрат постійні витрати підприємства у короткостроковому періоді сумісно на ринках Х1 і Х2 становлять 550 грн. Змінні витрати у короткостроковому періоді складають 250 грн./од. Для збуту товарів на зовнішньому ринку необхідні ще додаткові транспортні і інші витрати у розмірі 20,5 грн. на кожну товарну одиницю.
Виходячи із цільової установки на збільшення прибутку необхідно встановити, на який додатковий прибуток може розраховувати підприємство при використанні політики диференціації цін порівняно з політикою єдиних цін, при якій у якості ціни пропозиції для зовнішнього ринку оптимальною рахується ціна внутрішнього ринку 425 грн./од. При використанні політики диференціації цін передбачається, що ціна зовнішнього ринку становитиме 405 грн./од.
Розвязання:
Розглядаємо варіант політики єдиних цін. Визначаємо обсяг збуту підприємства на внутрішньому і зовнішньому ринках за ціною 425 грн./од.
N1 (425; х1) = 1050 – 2*425= 200од.
N2 (425; х2) = 1175 – 2,5*425 = 113од.
Визначаємо величину прибутку в умовах політики єдиних цін.
П = Ц1 * N1 + Ц2 * N2 – (F + V*N1 + V*N2 +Втр. *N2 )
П = 425*200 + 425*113 – (550 + 250*200 + 250*113 + 20,5*113) = 51908,5 грн.
Розглядаємо варіант політики диференційних цін. Визначаємо обсяг збуту товару на зовнішньому ринку при ціні 405 грн.
N1 = 200 од.
N2 (405; х2) = 1175 – 2,5*405 = 163 од.
Визначаємо величину прибутку в умовах політики диференційних цін.
П2 = 425*200 + 405*163 – (550 + 250*200 + 250*163 + 20,5*163)=56373,5 грн.
П =56373,5 – 51908,5 = 4465 грн.
Висновок : підприємству доцільно використовувати політику диференційованих цін, оскільки воно отримає прибутку на 4465 грн. більше ніж у випадку використання політики єдиних цін.
б) Нехай співвідношення попиту і витрат окремого продавця
характеризується такими параметрами: |
|
Nj (Ц) = 1050 - 10/3*ЦJ |
(9) |
Cj (N) = 20500+30*Nj |
(10) |
Початково підприємство встановило вигідну, з урахуванням прибутку ціну. У подальшому керівництвом підприємства було прийняте рішення замінити політику єдиних цін довільною потрійною диференціацією. Це призвело до того, що початкова ціна на продукцію підприємства доповнилася ще двома рівнями 90 грн./од. і 155 грн./од. Початкова ціна становила 170 грн./од. Визначити, чи буде для підприємства економічно вигідним варіант потрійної диференціації цін на його продукцію.
Розвязання:
Розглядаємо політику єдиних цін. Визначаємо обсяг збуту при ціні 170 грн./од.
N (170) = 1050 – 10/3*170= 484 од.
С(484) = 20500 + 30*484 = 35020 грн.
П1 = Ц*N – C(j) = 170*484 – 35020 = 47260 грн.
Розглядаємо варіант політики диференційованих цін. Визначаємо обсяг продажу підприємства при ціні 155 грн./од.
N (155) = 1050 – 10/3*155= 534 од.
Визначаємо скільки товару можна реалізувати при ціні 155 грн.
N1 (155) = 534-484 = 50 од.
Визначаємо скільки продукції підприємство може реалізувати при ціні 90 грн./од.
N (90) = 1050 – 10/3*90= 750 од.
N1 (90) = 750 – 484 - 50 = 216 од.
Визначаємо прибуток підприємства в умовах політики диференційованих цін. Але попередньо визначимо витрати.
С(750) = 20500 + 30*750 = 43000 грн.
П2 = Ц1 *N(170) + Ц2 * N1(155) +Ц3*N1(90) – С(750) = 170*484 + 155*50 + 90*216 – 43000= 66470 грн.
Визначаємо зміну прибутку підприємства:
П= П2 – П1 = 66470 – 47260 = 19210 грн.
Висновок: Оскільки при політиці диференційованого ціноутворення підприємство отримає прибутку на 19210 грн. більше, аніж у разі використання політики єдиних цін, то підприємству було б доцільно використовувати саме цю політику цін.