Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
MKSh_shpor.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
155.18 Кб
Скачать

Адам және оның денсаулығы» курсынан анатомиялық ұғымдарды оқыту әдістері. «Бұлшық еттер. Бұлшық еттердің құрылысы және қызметі» тақырыбында интерактивті технологияларды пайдалану.

Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың бұлшық ет ұлпаларының құрылысы мен қасиеттері туралы білімдерін тереңдету; адамның қаңқа бұлшық еттерінің құрлысымен қызыметіндегі ерекшеліктерді анықтау. Адам денесіндегі бұлшық еттердің негізгі топтары туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Сайыс арқылы ой-өрістерін, ойлау жылдамдықтарын дамыту.

Тәрбиелілік: Ізденімпаздыққа, шапшандыққа, бір-бірін тыңдауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: «Бұлшық ет жүйесі», «Адам қаңқасы» кестелері, бұлшық ет ұлпаларының муляждары, тестік диктанттар.

Сабақ типі: аралас сабақ

Сабақ түрі: жаңа тақырыпты меңгерту.

Сабақтың әдісі: Т–кестесі, аялдамамен оқу, кластер, атаулар туралы 3 сұрақ т.б

Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру кезеңі.

«Күлкі көңіл айнасы» тренинг

II.Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.

Бұлшық ет: Кеңістіктегі қозғалысын басқарып,тепе-теңдіті сақтайды,әр түрлі қозғалысты пайда етеді,ішкі мүшелердің барлық жұмыстарын,ас қорыту,қан айналу,зәр шығару,ішкі секреция бездерінің жұмыс істеуіне көмектеседі,жұтыну,дауыстың шығуы,көздің қозғалуы,жоғарғы жақ қозғалысын басқарады,суйектермен бірлесіп,денеге пішін беріп,ьік ұстап тұрады,кеуде қуысын құрайтын қабырға аралық бұлшық еттер көк ет, тыныс алуды басқарады.

ІV. Бекіту тапсырмалары:А) Қызықты және танымдық деректер

В) Кітап, дәптермен жұмыс.(сурет салу)

Қорытындылау. Бүкіл ағзадағы тірек-қимыл жүйесінің белсенді бөлігі.

Vі.Үйге тапсырма беру.

ҮІІ. Бағалау.

Адам және оның денсаулығы» курсында салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатындағы тақырыптар,физиологиялық ұғымдарды оқыту бойынша қысқа мерзімді жоспар құрастыру және табыс критерийінің міндеттері

 

Сынып/ мерзімі

8

Сабақ/тақырыбы

Адам туралы ғылымдар: анатомия, физиология, гигиена. Өз денсаулығы мен айналысындағы адамдардың денсаулығын сақтау үшін адам организмінің құрылысы мен қызметінің білімдері туралы ғылымдардың қалыптасуына ғалымдардың қосқан үлесі. Салауатты өмір салты туралы түсінік. Адамның биоәлеуметтік табиғаты.

Сабақтың  мақсаты

Оқушылардың жаңа оқулықпен танысуы

Оқушылардың сөйлеу, есте  сақтау қабілеттерін дамыту.

Биология пәніне деген қызығушылығын арттыру.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың жаңа оқулық  туралы білімдерін кенейеді.

Оқушылардың сөйлеу, есте  сақтау қабілеттерін дамиды.

Биология пәніне деген қызығушылығы артады

Сабақтың әдісі

 

Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, әңігіме дебат, эссе, сұрақ-жауап

Уақыты

Сабақ кезең/рі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 мин

 

 

2 мин

 

 

5 мин

 

Кіріспе

«Шаттық  шеңберін»  ұйымдастырамын.

 

 

 

Оқушыларды түрлі-түсті кәмпиттермен  4  топқа   бөлемін.

 

«Миға  шабуыл» әдісі 

Былтырғы оқу жылында өтілген тақырыптарға байланысты сұрақтар қоямын.

Түзіп келген тесттерін жұптасып тексереді.

 

Шаттық  шеңберінде  оқушылар  бір-біріне  жақсы  тілектер  айтады.

 

 

 

Оқушыларды түрлі

-түсті кәмпиттермен   4-топқа  бөлінеді:

 

Сұрақтарға жауап бере отырып, өткен тақырыптарды  естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі.

Түзіп келген тесттерін жұптасып тексеріп, бірін-бірі бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Тест парақшалары

Бағалау парақшасы

17

мин

 

 

 

 

 

10  мин

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Адам туралы ғылымдар: анатомия, физиология, гигиена. Өз денсаулығы мен айналысындағы адамдардың денсаулығын сақтау үшін адам организмінің құрылысы мен қызметінің білімдері туралы ғылымдардың қалыптасуына ғалымдардың қосқан үлесі. Салауатты өмір салты туралы түсінік. Адамның биоәлеуметтік табиғаты.

 

Тақырыпқа байланысты туралы эссе жаздыру.

 

 

 

Адам туралы ғылымдар: анатомия, физиология, гигиена. Өз денсаулығы мен айналысындағы адамдардың денсаулығын сақтау үшін адам организмінің құрылысы мен қызметінің білімдері туралы ғылымдардың қалыптасуына ғалымдардың қосқан үлесі. Салауатты өмір салты туралы түсінік. Адамның биоәлеуметтік табиғаты.өз ойларын топта зерттеп, талқылап, ортақ бір шешімге келіп, постер жасайды. Жасаған постер бойынша әңгіме дебат жүргізеді.

 

 

Жаңа тақырып  туралы эссе жазады. Жазған эссені жұптасып, бағалайды.

 

 

 

Плакат, маркер, оқулық.

 

 

 

 

Оқушы дәптері.

3 мин

Қорытынды

Сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын.

 

 

Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты пысықтайды.

 

 

Оқулық

2 мин

Бағалау.

Топтық бағалау жүргіземін.

«АЙ» әдісі бойынша формативті бағалау.

 

Топтық бағалау жүргізеді.

Сабақтан алған білімдерін ай белгілермен бағалайды.

Толық ай – сабақты толық түсіндім;

 

Жарты ай  — мен жартылай түсіндім;

 

Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.

Бағалау парақшасы,  Айлар

2 мин

Рефлек сия

Кері байланыс

Өткен тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.

 

Стикер

1 мин

Үйге тапсырма беру

Тақырып бойынша қосымша мәліметтер жинау

Күнделікке жазады.

Күнделік