Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
MKSh_shpor.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
155.18 Кб
Скачать

Қазіргі уақытта жаратылыстану - ғылыми білім беруде сабақ барысында интерактивті құралдарды қолдану.

Интерактивті құралдарды сабаққа пайдаланғанда дидактикалық бірнеше мәселелерді шешуге көмектеседі :

-Пән бойынша базалық білімді меңгеру ;

-Алған білімді жүйелеу ;

-Өзін - өзі бақылау дағдыларын қалыптастыру;

-Жалпы оқуға деген ынтасын арттыру

-Оқушыларға оқу материалдарымен өздігінен жұмыс істегенде әдістемелік көмек беру.

Интерактивті құралдардың келесі ерекшеліктерін атап өтуге болады:

1.Бормен тақтаға жазылған кескінді интерактивті тақтадағы түрлі – түсті айқын, ұқыпты кескінмен салыстыруға болмайды

2. Тақта мен бордың көмегімен әр түрлі қосымшалары бар жұмысты түсіндіру қиын әрі мүмкін емес.

3. Слайдтарда, флипчартта қателер жіберілсе, тез арада түзетуге болады

4. Сабақта ACTIVote тестілеу жүйесі арқылы тест алу мүмкіндігін қолдануға болады

5. ACTIVwand указкасының көмегімен тақтаның жоғарғы бөлігіне кішкентайларға да қол жеткізуге мүмкіндік береді.

6. Сабақта көрнекілікті қолдану деңгейі артады.

7. Сабақтың өнімділігі артады.

8. Оқушылардың білім деңгейіне оң әсер етеді

Қарым-қатынас пен оның негізгі нысаны диалогты танымның басты құндылығы деп неге айтады?

Диалогтік оқытуды айқындайтын салалар:

- мұғалімнің оқушымен өзара қарым-қатынасы (мысалы, мұғалім жетекшілік ететін бүкіл сынып болып орындалатын немесе топтық жұмыста), бұл жағдайда:

• сұрақтар саналы жауап алуға негізделіп құрылымдалады, жауаптар, өз кезегінде, келесі сұрақтарды туындатады және диалогтің «құрылыс материалы» деп қарастырылады;

• диалогтерді өзара байланыстыратын мұғалім мен оқушының, оқушы мен оқушының идеялармен жеке алмасуы;

• әңгіменің әлеуметтік және танымдық мақсаттарының, мақұлданған қатысу және құрылымдық түсінік арасында теңдестік бар;

• мұғалімге ғана емес, сонымен қатар оқушыларға да сұрақтар қоюға және түсініктеме беруге мүмкіндік беріледі;

• сөйлеп тұрмағандар тыңдау, бақылау, ойлау және жағдайды бағалау арқылы қатысады;

• сынып бөлмесі барлығы бір-бірін көре алатындай және бір-біріне жауап бере алатындай етіп құрылады;

• анық, мәнерлеп, дауыстап айту көтермеленеді;

• балалар өздерінің қате жіберіп қоюлары мүмкін екенін түсінеді және мұндай жағдай ұят емес, керісінше одан сабақ алу керек деп қарастырады.

Қосмекенділер класы (өкілдері, құрылысы, ерекшеліктері, көптүрлілігі, көбею, дамуы, экологиясы, маңызы) тақырыбын дәстүрлі әдістермен өту әдістемесі

Сабақтың мақсаты: а) Қосмекенділер класына сипаттама бере отырып, бақаның сыртқы және ішкі құрылысы, оның тіршілігі, жылдық тіршілік циклы, қоректенуі, көбеюі және дамуы туралы, қосмекенділердің түрөзгерістері, дернәсілдердің балықтарға ұқсастығы туралы түсіну. б) оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру, өз бетімен іздену дағдыларын қалыптастыру. в) ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқып үйрену Сабақтың түрі: Зерттеушілік тұрғыдағы сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі-көрнекілік, өз бетімен жұмыс, топпен жұмыс, ойын Пәнаралық байланыс: География, экология, медицина, физика Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, сызбанұсқа, бақаның құрылысының суреттері т.б смайлинктер, стикерлер Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру (сынып бөлмесінің тазалығына назар аудару,оқушыларды түгендеу) Топтарды таныстыру

Биологиялық диктант Жүрегі ........................., қанайналым жүйесі ................, қанайналымы ересектерінде екі шеңберлі жолмен жүзеге асады. Олардың .......... және ............. белдеуі, ортаңғы құлақтың сыртында ................ болады. Құрбақа ............. қанды жануар. Қосмекенділерде алғаш рет .......................... шеңбері пайда болған. (Жауаптары: Жүрегі 3 бөліктен, тұйық, иық белдеуі, жамбас белдеуі, дабыл жарғағы, салқынқанды, кіші қанайналым) Жекелеген оқушылармен жұмыс. Оқушылар салған суреттерге тоқталу. Үйге тапсырма. Қосмекенділер класына жалпы сипаттама оқу. Дәптер толтыру. Қызыл кітапқа енген қосмекенділер туралы мәлімет жинау.

М.Жанпейісованың модульдік оқыту технологиясы. Кіріспе бөлім (модульге, тақырыпқа ену). Диалог, сұхбат, сөйлесу арқылы оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру бөлімі. Қорытынды бөлім (бақылау жұмыстары). Көпжасушалы жануарлар тарауы бойынша модульді оқыту әдістемесі.

Мұнда әр позиция басқаларына әсер етіп, ақыр аяғында оқушының дамуына жағымды жағдайлар жиынтығын құрайды.(М. Жанпейісова)

М. Жанпейісова модульдің оқыту технологиясының нұсқасын құруда толық меңгеру әдістемесінің негізгі шарттарын құрылып жатқан педтехнологиялардың негізгі қағидаларын ұстанды. Сонымен қатар, дидактиканың қазіргі талаптарына байланысты бірқатар өзгерістер енгізді: балаларды оқытуға емес, тұлғалық – бағытталған, танымдық қызметін ұйымдастыруға, оқу процесін өзара сөйлесу негізінде құруға және т.б. ұмтылды.М. Жанпейісова модульдің оқыту технологиясының нұсқасын құруда толық меңгеру әдістемесінің негізгі шарттарын құрылып жатқан педтехнологиялардың негізгі қағидаларын ұстанды. Сонымен қатар, дидактиканың қазіргі талаптарына байланысты бірқатар өзгерістер енгізді: балаларды оқытуға емес, тұлғалық – бағытталған, танымдық қызметін ұйымдастыруға, оқу процесін өзара сөйлесу негізінде құруға және т.б. ұмтылды. Модульді үш бөлімнен тұрады деп қарастыруға болады.

1. Кіріспе бөлім (модульге,тақырыпқа ену).

2. Диалог,сұхбат арқылы оқушылардың танымдық іс-әрекетін ұйым- дастыру бөлімі.

3. Қорытынды бөлім (бақылау жұмыстары).