Гринцівський НВК: ЗОШ І-ІІІ ступенів – ДНЗ
Методичний кабінет
з історії України в 10 класі
з теми
Підготував
учитель історії
Кобець Андрій Петрович
с. Гринцеве – 2016
ПОЧАТОК УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ.
УТВОРЕННЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ
Мета: Сформувати уявлення учнів про події першої половини 1917 року. Розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки на прикладі поглядів різних політичних сил та їх внеску у створення Центральної Ради. Дати учням розуміння понять «Українська революція», «Центральна Рада», «національно-територіальна автономія». Вміти аналізувати внесок окремих осіб у суспільно-політичне життя (на прикладі М.С. Грушевського). Виховувати учнів у дусі патріотизму, інтересу і поваги до історичного минулого своєї країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи, використані на уроці: бесіда, розповідь вчителя, фронтальне опитування, робота зі схемою, «Чиста дошка».
Список літературних джерел: підручник для 10 класу Ф.Г.Турченка «Новітня історія України», посібник О.Бойка «Історія України. Запитання і відповіді», посібник О.Буштрук «Історія України в схемах і таблицях», науково-методичний посібник Пометун О.І. «Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання», Баханов К.О. «Інноваційні системи, технології та моделі навчання історії в школі».
Обладнання: підручник, мультимедійний комплекс
Структура уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Аутотренінг
ІІІ. Цілепокладання
ІV. Мотивація навчальної діяльності
V. Актуалізація опорних знань
VІ. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу
VІІ. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Підготовка учнів до роботи на уроці.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Вступне слово вчителя:
- З часів занепаду Київської Русі, перебуваючи у складі іноземних держав, терплячи наругу з боку пануючих чужоземних урядів, український народ прагнув створити власну незалежну державу. Тому революційні події, які розпочалися в Росії на початку 1917 року, спричинили могутній поштовх національно-визвольного руху в українських землях та викликали активні суспільно-політичні події в нашій державі.
Тому сьогоднішній урок мені хочеться розпочати словами відомого українського поета, критика і літературознавця, перекладача і публіциста, громадського діяча Дмитра Васильовича. Павличка: Слайд 2
Вставай, народе, в єдину лаву,
Шикуй братерство всіх наших мов,
Вставай творити свою державу,
Вставай, народе, твій час прийшов.
Вивчаючи українську історію, ми перегорнули чимало цікавих історичних сторінок, які відкрили нам світ подвигів і патріотизму нашого народу, подумки подорожували стежками минулої слави, насолоджуючись неповторним українським прагненням до свободи. Слайд 3
Іі. Аутотренінг
Тож сядьмо обличчям один до одного, відчуймо тепло долонь нашої з вами єдності, закриймо очі (діти повторюють за вчителем) і промовимо:
Я – розумний
Я – щасливий
Я – впевнений у собі, бо живу заради добра на Землі та в наймилішій на світі країні, ймення якій – Україна!
Розплющіть очі і подаруйте один одному посмішку!
Ііі. Цілепокладання
Відкриймо свої душі, бо сьогодні ми звертаємося до історичної спадщини пов’язаної з ідеєю відродження історичної свідомості й національної гідності народу, до велетнів української національної культури, політичної думки і діячів останніх двох століть якими були (Слайд 4) Михайло Грушевський, Микола Міхновський, Симон Петлюра. Прослідкуємо світогляд та думки цих історичних постатей, їх вплив на розвиток історії України та державотворчі процеси. Можливо, комусь з вас їх досвід та ідеї допоможуть життєствердитись, знайти своє місце на землі, усвідомити власне «Я».
Отже тема сьогоднішнього уроку «Початок Української революції. Утворення Української Центральної Ради» Слайд 5
Після сьогоднішнього уроку ви зможете:
матимете уявлення про події першої половини 1917 року;
удосконалите вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
матимете розуміння понять «Українська революція», «Центральна Рада», «національно-територіальна автономія»;
навчитесь аналізувати внесок окремих осіб у суспільно-політичне життя (на прикладі М.С. Грушевського).
Іv. Мотивація навчальної діяльності
Україна на тлі світових подій, у першій чверті XX ст. не була передовою європейською країною. Вона навіть не була державою. Але в 1917 році Україна отримала шанс змінити хід своєї історії, і від історії українського народу перейти до історії української державності. Протягом наступних уроків ми визначимо хід української історії 1917-1920 рр., дізнаємось, чому ці події називаються українською революцією, з’ясуємо чи використала Україна шанс, який їй був наданий…
Революція повинна з чогось починатись. А українська революція починається з утворення Центральної Ради.
