- •Тема: міфи троянського циклу. Паріс викрадає єлену. Троянський кінь.
- •Хід уроку:
- •Лекція вчителя:
- •Обговорення. Метод «Інтерв’ю»
- •Слайд 11
- •Складання сенкану до Троянського Коня
- •Слайд 18
- •Біоадекватна (ноосферна) практика літературної освіти http://galyna-zhukova.Edukit.Dn.Ua/metodichni_materiali/bioadekvatna_tehnologiya/
Тема: міфи троянського циклу. Паріс викрадає єлену. Троянський кінь.
Даний матеріал містить розробку уроку з зарубіжної літератури з використанням Біоадекватних (ноосферних) технологій розвитку творчого мислення. [2]
Тема: Міфи Троянського циклу. Паріс викрадає Єлену. Троянський кінь.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Мета: Формувати ключові компетентності:
уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та логічно опрацьовувати матеріал, відтворювати інформацію;
загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися; підвищувати пізнавальну активність;
інформаційну – орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати та узагальнювати інформацію;
комунікативну – розвивати бажання спілкуватися, слухати й розуміти інших;
емоційно-ціннісної – сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву, розвивати допитливість;
літературознавчої – ознайомити учнів з літературою античної доби, з особливостями античної культури;
культурологічної – формувати уявлення про внесок перекладачів у розвиток світової культури.
Обладнання: проектор або телевізор, магнітна дошка, підручник, тематичні книги, корона, морська сіль, ноутбук з презентацією до уроку.
Хід уроку:
З долею навіть боги не борються
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Слово вчителя.
Все, що існує на світі, завжди має витоки. Європейська література бере свій початок з дивовижної і неповторної культури античного періоду розвитку людства. Слово «античність» походить від латинського слова «antiquus», що означає «стародавній». У більш вузькому розумінні поняття «антична література» є загальною назвою літератур Давньої Греції і Риму, що охоплює період з II тисячоліття до н. е. до кінця V століття н. е.
Відомо, що давньогрецька література була грецькомовною, а давньоримська — латиномовною.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Вчитель: Спершу ми перевіримо домашнє завдання. Домашнім завданням було намалювати предмет, який символізує Стародавню Грецію та відповідно пояснити, чому саме цей предмет.
Діти вдома малюють образ, який вони уявили.
Діти почергово виходять до дошки, показують свої малюнки (щит, меч, яблуко, лавровий вінок, гілку оливи, галеру та ін.) та пояснюють свої ассоціації. (малюнки кріплять магнітами на магнітну дошку)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ (тема написана на дошці та продубльвана на відеоносії СЛАЙД1)
Вчитель: Тема уроку сьогодні «Міфи Троянського циклу». Детальніше ми розглянемо два міфи – «Паріс викрадає Єлену» та «Троянський кінь». Впродовж уроку ми ознайомимося з міфами Троянського циклу, поспілкуємося з героїнею міфу, опинимося на узбережжі Трої та складемо сенкан.
IV СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Лекція вчителя:
Троянський цикл складається з наступних міфів [3]:
Єлена, дочка Зевса і Леди
Пелей і Фетіда
Суд Паріса
Паріс повертається до Трої
Паріс викрадає Єлену
Менелай готується до війни проти Трої
Ахілл
Троя
Перші дев'ять років облоги Трої
Смерть Ахілла
Смерть Аякса Теламоніда
Філоктет. Останні дні Трої
Падіння Трої
СЛАЙД 2 У просторій печері кентавра Хірона відсвяткували боги весілля Пелея з Фетідою. Веселилися боги. Одна тільки богиня розбрату Еріда не брала участі у весільному бенкеті. Взяла вона золоте яблуко з далеких садів Гесперід; одне тільки слово було написано на цьому яблуці — «найвродливішій». Побачили боги яблуко, підняли й прочитали на ньому напис. Але яка з богинь найвродливіша? Зараз виникла суперечка між трьома богинями: дружиною Зевса — Герою, войовницею Афіною і богинею кохання золотосяйною Афродітою.
СЛАЙД 3 Зевс узяв яблуко, віддав його Гермесові і звелів йому вести богинь в околиці Трої, на схили високої Іди. Там мав вирішити прекрасний син царя Трої Пріама, Паріс, якій з богинь повинно належати яблуко, яка з усіх їх «найвродливіша».
СЛАЙД 4 Афродіта обіцяла йому за дружину найвродливішу із смертних жінок, Єлену, дочку громовержця Зевса й Леди. Недовго думав Паріс, почувши обіцянку Афродіти: він віддав яблуко їй.
СЛАЙД 5 Минуло багато днів, відтоді як повернувся Паріс. Тепер він був царевичем, а не звичайним, нікому невідомим пастухом. Але Афродіта сама нагадувала йому про прекрасну Єлену й допомогла своєму улюбленцеві збудувати чудовий корабель щоб відплисти в Спарту.
СЛАЙД 6 Радо привітав Менелай Паріса. Під час трапези вперше побачив Паріс прекрасну Єлену. Сповнений захоплення, дивився він на неї, милуючись її неземною красою. Полонилася красою Паріса і Єлена.
СЛАЙД 7 Коли Менелай поїхав, Паріс за допомогою Афродіти умовив ніжними речами прекрасну Єлену покинути дім чоловіка…
СЛАЙД 8 … і втекти з ним у Трою. Усе забула Єлена — чоловіка, рідну Спарту і дочку свою Герміону заради любові до Паріса.
СЛАЙД 9 Щойно прекрасна Єлена покинула з віроломним Парісом палац Менелая, вирушив Менелай додому. Страшенно розгнівався він, побачивши, що зрадила його Єлена і що викрадено його скарби. Зібрав Менелай героїв Греції, військо могутнє і вирушив в похід на Трою.
СЛАЙД 10 Так почалася десятирічна облога Трої.
Читання тексту по підручнику «Падіння Трої» [1, с.60]
Учень 1: «Падіння Трої» 1 абзац
Вчитель: Митець Епей зі своїм учнем, з допомогою Афіни Паллади, спорудили величезного коня, в якому сховалися воїни. Спали свій табір, посідали на кораблі та відплили в відкрите море. А троянці…
Учень 2: …Розібрали вони... до …не чули цього троянці. [1, с.62]
Вчитель: Троянці бенкетували та відзначали перемогу. А герої тихо вийшли з коня…
Учень 3: [1, с.62] останній абзац …Розсипалися по заснулим… до …захищалися троянці.
Вчитель: З усіх героїв Трої врятувався тільки Еней, який виніс на руках свого старого батька та маленького сина
Учень 4: [1, с.63] останній абзац розповіді …Ще довго палала Троя… до …містом Азії…
