- •II Үй тапсырмасын тексеру.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •III. Жаңа сабақ.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •III. Жаңа сабақ.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •III. Жаңа сабақ.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •III. Жаңа сабақ.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
- •III. Жаңа сабақ.
- •IV. Жаңа сабақты бекіту.
- •V. Бағалау:
IV. Жаңа сабақты бекіту.
Оқушыларға мәтіннің қалған бөлігін қарастыру үшін Франциядағы қалған Республикалардың кезеңдерін қарастыру тапсырма беріледі.
Францияның сыртқы саясатты қарастыру беріледі.
V. Бағалау:
Аңдасова Қ. - ________;
Рамазанов А. - ________.
VI. Үйге тапсырма: параграф 17, оқу конспект жазу, аяқтау.
Сынып: 8 «а». Сабақ №:____________ Күні:_______________
Пән: Дүниежүзі тарих.
Сабақтың тақырыбы: Германия.
Сабақтың мақсаты:
Германияның әлемуттік-экономикалық дамуыны сипаттама бере отырып, Германиядағы болып өткен халық қозғалыстарының мақсаттарын, мүдделерін, барысын, қорытындысын қарастыру, жалпы ішкі саяси жағдайы туралы түсіндіру;
Жаңа материалдың мәселелерімен таныстыру арқылы, алдын-ала проблемалық, логикаық тапсырмалар беріп оқушылардың ойлау қабілетін дамыту;
Германияның сыртқы саясатына баға беру, оқушыларды тарихи фактілерге сын көзбен қарауға баулу.
Сабақтың түрі: аралас.
Әдісі: жаңа сабақты баяндау, дәріс.
Негізгі ұғымдар: Фридрих Вильгельм, Пруссия,Отто фон Бисмарк, «Темір канцлер», «прогресситтер», «қан мен темріі саясаты», .
Сабақтың жоспары : I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
III. Жаңа сабақ.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу.
Оқушыларды түгендеу.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Қандай мемлекеттер Вена конгресінің шешімдерін қабылдауға қатысты ?
Франциядағы Шілде төңкерісі қашан болып өтті ?
Францияның Германиямен қарым-қатынастарының ерекшеліктері ?
Жаңа сабақ жоспары.
Германияның әлеуметтік-экономикалық жағдайы.
Ішкі саяси жағдай.
Германияның бірігуі. Герман империясы.
Жұмысшылардың наразылықтары.
III. Жаңа сабақ.
1815-1848 ж.ж. герман мемлекеттерінде капиталисттік қатынастар қарқынды дамыды. Пруссияда помещикьік шаруашылық буржуазиялық-юнкерлік шаруашылыққа айнала бастады. Батыс және Оңтүстік-Батыс Германиядағы ірі шаруашылықтардың өркендеуі шаруалардың кедейленіне әкеп соқты. Жеке мемлекеттердің экономикалық бірігуіне Пруссияның ынтасы бойынша құрылған Неміс кеден одағының зор маңызы болды. 1848-1849 ж.ж.төңкерістік ахуал бүкіл Еуропаны басып алды. Осы көтерілістердің болуы, үкіметтің жаңа реформалар қабылдауына мәжбүр етті. Германияның бірігу үрдісі аспай қалды. Сөйтіп Германия бытыраңқы күйде қалды. ХІХ ғ-дың басында Пруссия өзге герман облыстарына қарағанда даму жағына бірінші орнында болды. Ж. Король өзінің бірінші министрі етіп Отто фон Бисмаркті тағайындады. Бисмарк әскерге көңіл бөлді.Сол кездегі Пруссия әскері Еуропадағы ең мықтылардың қатарында болды. 1966 ж. Пруссия Австриямен соғысқа түсті. Ол осы соғыстан жеңіспен шықты. Пруссия аумағы оған кейбір герман мемлекеттерінің жерлері қосылғанна кейін Рейннен Неманға дейін созылды. Сөйтіп Солтүстік Герман одағы құрылды. Одақ басшысы пруссиялық король болды, бірінші канцлер Бисмарк болды. Француз-Пруссия соғысынан Пруссия жеңісімен шықты.1871 жылы 18 қаңтарда Версаль сарайының айналы залында Герман империясының құрылғандығы туралы жариланды. Жаңа мемлекеттің 1-ші канцлері болып Бисмарк тағайындалды.
