- •Қазақ халқының атақты шешен- билері:
- •Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
- •Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс
- •Кенесары бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
- •Қазақстанда Немiс автономиялық облысын құру
- •1986 Жылы болған Желтоқсан көтерілісі.
- •Көрініс: «Сот залында»
- •1926-1940 Жылдары өнеркәсіптің дамығанын нақты мысалдармен көрсетіңдер.
- •Қазақстан Коммунистік партиясының съездері
- •1993 Жылғы Конститутцияның 1995 жылғы Конститутциядан қандай өзгешеліктері бар?
- •§29. Қазақстан республикасының саяси жүйесіндегі өзгерістер
- •1993 Жылғы Конститутцияның 1995 жылғы Конститутциядан қандай өзгешеліктері бар?
- •Vі тоқсанда өтілген матераилдарды қайталай отырып, алған білімдерін пысықтау, орнықтыру;
- •1993 Жылғы Конститутцияның 1995 жылғы Конститутциядан қандай өзгешеліктері бар?
Тастөбе шайқасы
Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс
Себебі |
Сылтауы |
Мақсаты |
Уақыты |
Қозғаушы күші |
Кеңістігі |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-1836-1838ж Бөкей Ордасында Исатай мен Махамбет бастаған халық-азаттық көтерілістің басты себебі жер мәселесі болды. Бөкей ордасы Еділ мен Жайық өзендерінің аралығындағы өлке деп аталды.
№1 тапсырма:Оқулықтағы мәтін мен Қазақстан тарихы хрестоматиясындағы материалды оқып шығып, Кенесары басқару, шаруашылықты дамыту, сауда салаларында қандай өзгерістер енгізгенін анықтаңдар. №2 тапсырма:- Кенесарының талантты қолбасшы, шебер дипломант болғанын дәлелдейтін деректер келтіріңдер.
Сабақты бекіту:И.Тайманұлы мен К.Қасымұлы бастаған азаттық қозғалыспен салыстырыңдар.
|
И.Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған көтеріліс |
К.Қасымұлы бастаған көтеріліс |
Жылдары |
|
|
Аумағы |
|
|
Көтерліс себептері |
|
|
Негізгі оқиғалары |
|
|
Жеңілу себептері |
|
|
Маңызы |
|
|
Сабақты бекіту:
ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ұлт-азаттық қозғалыстар деген тақырыпта хронологиялық кесте сызып, оны осы сабақтан бастап толтыруға кірісіңдер.
Көтеріліс қамтыған аумақты, басты-басты шайқас болған тарихи орындарды картадан тауып көрсетіңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §5
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6-7. Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс
(1837-1847 жж.) /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
Бүкіл қазақстанды қамтыған К.Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің себебі, салдары, барысы, нәтижесі жайлы оқушыларға егжей-тегжейлі баяндау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілідіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карта, Кенесарының суреті, сызбалар
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ұлт-азаттық қозғалыстар деген тақырыпта хронологиялық кесте сызып, оны осы сабақтан бастап толтыруға кірісіңдер.
Көтеріліс қамтыған аумақты, басты-басты шайқас болған тарихи орындарды картадан тауып көрсетіңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Патша өкіметінің Орта жүзде жүргізген реформаларына наразылық. Қозғалыстың алғышарттары
Ұлт-азаттық қозғалыстың мақсаты, себептері, сипаты, қозғаушы күштері
Кенесары Қасымұлы-саясатшы, мәмілегер, батыр, ұлт-азаттық қозғалыстің қолбасшысы.
Көтерілістің басталуы және етек алуы.
Көтерілістің негізгі оқиғалары
Кенесарының хан сайлануы және мемлекетінің өзіндік ерекшеліктері
Патша өкіметінің көтерілісті тұншықтыруға жасаған әрекеттері
Азаттық жолындағы қозғалыстың жеңілу себептері мен тарихи маңызы.
Кенесары бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
Себебі |
Сылтауы |
Мақсаты |
Уақыты |
Қозғаушы күші |
Кеңістігі |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-К.Қасымұлы-1802жылы дүниеге келген.Кенесарының әкесі Қасым.Кенесары атасы Абылайдың тұсында қазақ жерінің тұтастығын қалпына келтіру үшін күресті.1825ж бастап орыс үкіметіне қарсы ағасы Саржан бастаған күреске қатысса, 1836ж өзі көтерілістің қолбасшысы болды.1837-1847ж көтерілілске туыстарыда қатысады.
1841ж үш жүздің өкілдерінің жиынында,Ұлытауда хан көтерді.Сарбаздар саны 20 мыңға жеткен.Ресей әскері Кенесарының көтерілісін басып тастау үшін барлық күштерін жұмсады.1847ж 45 жасында Алатау баурайында қырғыз манаптарының қолында болғанда қазақ тапты.
Сабақты бекіту:
Каратадан Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс қамтыған аймақтар мен шайқас болған тарихи орындарды көрсетіңдер.
1825-1847 жылдары Қазақстанда болған қозғалыстардың себептері мен сипаты қандай? Қозғаушы күштері кімдер?
Қозғалыс қандай бөліктерден тұрды және оны кімдер басқарды?
Кенесары хандығының мемлекеттік ерекшеліктері қандай?
1837-1847 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалыстың жеңілуінің басты себептері қандай?
1837-1847 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалыстың қазіргі тәуелсіз Қазақстанға қандай қатысы бар?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6-7
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. ХІХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы және ХХ ғасырдың баындағы ұлт-азаттық қозғалыстар
Сабақтың мақсаты:
Сырдария бойындағы қазақтарды Хиуа хандығының қысымына, одан кейін патшалы Ресейді озбырлық саясатына қарсы күреске бастаған Жанқожа батырдың көтеріісінің себеп-салдары мен тарихи маңызын ашу;
Орал, Торғай, Маңғыстау облыстарында болған 1868-1870 жылдардағы көтеріңлістің мәнін ашу;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Каратадан Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыс қамтыған аймақтар мен шайқас болған тарихи орындарды көрсетіңдер.
1825-1847 жылдары Қазақстанда болған қозғалыстардың себептері мен сипаты қандай? Қозғаушы күштері кімдер?
Қозғалыс қандай бөліктерден тұрды және оны кімдер басқарды?
Кенесары хандығының мемлекеттік ерекшеліктері қандай?
1837-1847 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалыстың жеңілуінің басты себептері қандай?
1837-1847 жылдардағы ұлт-азаттық қозғалыстың қазіргі тәуелсіз Қазақстанға қандай қатысы бар?
Жаңа сабақтың жоспары:
Жанқожа Нұрмұхамедұлы бастаған Сырдария қазақстарының көтерілісі
1868-1869 жылдардағы Орал және Торғай облыстарындағы көтерілістер
1870 жылы Маңғыстаудағы көтеріліс
ХХ ғасырдың басындағы ұлт-азаттық қозғалыстың жалғасуы
ХІХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы және
ХХ ғасырдың баындағы ұлт-азаттық қозғалыстар
Себебі |
Сылтауы |
Мақсаты |
Уақыты |
Қозғаушы күші |
Кеңістігі |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақты бекіту:
Картадан ХІХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы және ХХ ғасыр басында болған ұлт-азаттық қозғалыстар қамтыған аймақтарды көрсетіңдер.
«ХІХ ғасырда болған ұлт-азаттық қозғалыстар» деген кесте сызып толтырыңдар
Жанқожа Нұрмұхамедұлы бастаған көтеріліс қанаш, қай жерлерде болды?
Осы көтерілістің негізгі себептері қандай?
Орал, Торғай облыстарында болған көтерілістердің негізгі қозғаушы күштері кімдер және олардың жңілу себептері неде?
Олардың арасында қандай алауыздықтар болды?
Маңғыстаудағы көтерілістің қандай ерекшеліктері бар еді?
ХХ ғасыр басындағы көтерілістердің қандай ерекшеліктері болды?
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §8
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау
Сабақтың мақсаты:
І тоқсанда өтілген матераилдарды қайталай отырып, алған білімдерін пысықтау, орнықтыру;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдісі: интерактивті, сұрақ-жауап, ойын
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Картадан ХІХ ғасырдың 50-70 жылдарындағы және ХХ ғасыр басында болған ұлт-азаттық қозғалыстар қамтыған аймақтарды көрсетіңдер.
«ХІХ ғасырда болған ұлт-азаттық қозғалыстар» деген кесте сызып толтырыңдар
Жанқожа Нұрмұхамедұлы бастаған көтеріліс қанаш, қай жерлерде болды?
Осы көтерілістің негізгі себептері қандай?
Орал, Торғай облыстарында болған көтерілістердің негізгі қозғаушы күштері кімдер және олардың жеңілу себептері неде?
Олардың арасында қандай алауыздықтар болды?
Маңғыстаудағы көтерілістің қандай ерекшеліктері бар еді?
ХХ ғасыр басындағы көтерілістердің қандай ерекшеліктері болды?
Жаңа сабақтың жоспары:
ХҮІІ-ХҮІІІ ғасырлардағы Жоңғар шапқыншылығына қарсы азаттық күресі
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күрестің көшбастаушылары
Қазақстардың Ресей Империясының үстемдігіне қарсы ұлт-азаттық қозғалысы
Сырым датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған көтеріліс
Кенесары Қасымұлы басғана ұлт-азаттық көтеріліс.
Сабақты бекіту:
Көтерілістер |
Себебі |
Сылтауы |
Мақсаты |
Уақыты |
Қозғаушы күші |
Кеңістігі |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
Сырым Датұлы бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кенесары бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жанқожа батыр бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Иә-Жоқ»
Бетпе-бет
Эрудит
Топтастыру
Ішіне-сыртына
Мұны әркім білу тиіс
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: І тоқсан материалдарын қайталау
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9-10. 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың 1916 жылғы ұлт – азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;
Оқушыларды ерлікке, елін, жерін, туған отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: /кестені толтыру/
Көтерілістер |
Себебі |
Сылтауы |
Мақсаты |
Уақыты |
Қозғаушы күші |
Кеңістігі |
Барысы |
Нәтижесі |
Тарихи маңызы |
Сырым Датұлы бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кенесары бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жанқожа батыр бастаған көтеріліс |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жаңа сабақтың жоспары:
Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж).
Көтерілістің себептері және басталуы
Қазақ демократтарының саяси көзқарастары.
Қозғалыстың сипаты, қозғаушы күштері.
Қозғалыстың Жетісудағы орталығы
Торғайдағы көтеріліс орталығы
Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы
Сабақты бекіту:
Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?
Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §9-10.
11-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11. 1929-1931 жылдардағы шаруалар көтерілісі
Сабақтың мақсаты:
Қозғалыстардың алғышарттары, сипаты, 1929 жылғы, 1930-31 жылдардағы көтерілістердің шығу себептері мен салдарын, нәтижесін анықтау;
Белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру;
Ұлтжанды, елін жерін сүйетін, адамгершілік қасиеттерді бойына жинақтаған, батыл, иманды жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік: карта , суреттер, сызба, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?
Ұлт – азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
Қозғалыстың алғышарттары, сипаты.
Х.Досмұхамедұлы
1929 жылғы көтерілістер
1929 жылдың 1 қарашасында Батпаққарада шаруалар көтерілісі басталды.
1930 жылғы көтерілістер
