Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
7 сын. Қ.т. САБАҚ ЖОСП-ЛАРЫ 3.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
173.69 Кб
Скачать
  1. «Иә-Жоқ» 

  2. «Топтастыру»

  3. «Кубизм»

  4. «ККК» 

  5. «Мұны әркім білуі тиіс» 

Бағалау: 

Үйге тапсырма: Қайталау  7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §34. Қазақ ұлттық мемлекеті құрылуының алғышарттары

Сабақтың мақсаты: 

  • Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуы қарсаңындағы Қазақстанның саяси, экономикалық және этникалық жағдайымен оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Қазақ хандығының құрылуына ықпал еткен тарихи факторларды салыстыра отырып, оқушылардың танымдық қабілетін дамытып, өз бетінше қорытынды жасауға, ізденуге дағдыландыру; 

  • Оқушыларды өз елінің тарихын, тілін, дінін, ұлттық құндылықтарын құрметтеуге, Отанын сүюге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік:карта, сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Өткен тоқсанға қысқаша шолу жасау. 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Ұлттық мемлекеттің құрылу қарсаңындағы Қазақстандағы саяси жағдай.

  2. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу қарсаңындағы этникалық жағдай.

  3. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылу қарсаңындағы экономикалық жағдай

Әбілқайыр хандығы мен Моғолстан хандығының күш-қуаты әлсіреп, күйреу дәрежесіне жетті  Қазақ ұлттық мемлекеті құрылуының алғышарттары  Керей мен Жәнібек сұлтандар Батыс Жетісу жері Қозыбасыда қазақ хандығының ұлттық туын тігіп, 14651466 жылдары Қазақ хандығын құрды.  Рулар мен тайпалар көсемдерінің арасындағы өзара талас-тартыстар толастамады  Қазақ тайпалары мен руларын мемлекет етіп біріктіру міндеті алға тартылды  Сабақты бекіту: 

  • Әбілқайыр хан өз қол астындағыларға қандай қысым көрсетті? 

  • Қазақ сұлтандарының Әбілқайырға қарсы шығуының себебі неде? 

  • Қазақстандағы ру-тайпалардың негізгі этникалық құрамы қандай болды? 

  • Сауда саттық қандай қалаларда жақсы дамыды? 

  • Халықтың жалпы тұрмысы қандай болды? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: §34 параграфты оқу. Ақ Орданың хандырын және билік еткен кезеңдерін жазып келу.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §35. Қазақ хандығының құрылуы

Сабақтың мақсаты: 

  • Қазақ хандығының құрылуы, оның алғашқы аумағы мен алғашқы қазақ хандары туралы мәліметтермен оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Тарихи құжаттарды оқу арқылы оқушылардың қазақ хандығын құру туралы өз пікірлерін айтып, мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалау қабілеттерін қалыптастыру; 

  • Қазақ мемлекетін құрған қазақ хандарының іс-әрекеттерін негізінде оқушыларды ұлттық патриоттық тәрбиеге баулу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті «ККК»,

Көрнекілік:карта

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Әбілқайыр хан өз қол астындағыларға қандай қысым көрсетті? 

  • Қазақ сұлтандарының Әбілқайырға қарсы шығуының себебі неде? 

  • Қазақстандағы ру-тайпалардың негізгі этникалық құрамы қандай болды? 

  • Сауда саттық қандай қалаларда жақсы дамыды? 

  • Халықтың жалпы тұрмысы қандай болды? 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Хандықтың негізін қалаушылар-Жәнібек пен Керей. 

  2. Алғашқы қазақ хандығының аумағы 

  3. Халқының этникалық құрамы 

  4. Көрші елдермен қарым-қатынасы. 

    • «ККК» әдісі бойынша 4 тақырыпты 4 топқа бөліп беремін. 

    • Сабақ соңында өзім сараптама жасаймын. 

Сабақты бекіту: 

  1. Жәнібек пен Керей кімнің ұрпақтары? 

  2. Қазақ хандығы қай жерлерде құрылды? 

  3. Қазақ хандығы қашан құрылды? 

  4. Қазақ хандығының этникалық құрамы неліктен үнемі толығып отырды? 

  5. Қазақ хандығы қандай елдермен қарым-қатынас жасады? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: §35.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §36. Қазақ хандығының ішкі-сыртқы жағдайы.

Сабақтың мақсаты: 

  • Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайы туралы, қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының тарихи маңызы туралы оқушыларға жан-жақты түсінік беру; 

  • Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын тудыру, өз ойларын айтуға жетелеу, ойлау қабілеттерін дамыту; 

  • Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын баяндай отырып, қазақ хандарының мемлекет құрудағы көреген саясатына оқушылардың назарын аударып, адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтей білуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: Лекция

Әдісі: баяндау

Көрнекілік:карта, сызба

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  1. Жәнібек пен Керей кімнің ұрпақтары? 

  2. Қазақ хандығы қай жерлерде құрылды? 

  3. Қазақ хандығы қашан құрылды? 

  4. Қазақ хандығының этникалық құрамы неліктен үнемі толығып отырды? 

  5. Қазақ хандығы қандай елдермен қарым-қатынас жасады? 

Жаңа сабақтың жоспары: 

    1. Хандықты басқару ісі 

    2. Хандықтың ішкі жағдайы 

    3. Сыртқы саяси жағдайы 

    4. Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының тарихи маңызы 

Оқушыларға: -Мемлекет болып қалыптасу үшін қандай шарттар қажет?-деп сұрақ қоямын. Жауабы: 

  • Басқару ісі 

  • Халқы 

  • Шекарасы 

  • Тілі, діні 

  • Заңы 

  • Әскери ісі 

  • Ішкі-сыртқы саясаты т.б. 

Сабақты бекіту: 

  • Хандықты басқару ісі кімдерге тиесілі болды? 

  • Қазақ хандары Сыр бойындағы қалаларға неге құштар болды? 

  • Қазақ хандыры мен Шайбани ханның шайқастары қай жерлерде өтті? 

  • Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының тарихи маңызын атап көрсетіңдер. 

Бағалау:

Үйге тапсырма: 36-параграфты оқу. Қазақстан Республикасының қазіргі ішкі және сыртқы саясаты туралы білетіндерін дәптерлеріне жазғызу.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §37. Қасым хан

Сабақтың мақсаты: 

  • Қасым ханның тұсындағы қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайымен, Қасым ханның заңдарымен оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; 

  • Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын баяндай отырып, Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы іс-әрекетіне оқушылардың назарын аударып, адамгершілікке, елін, туған жерін қрметтей білуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік:карта, сурет.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Хандықты басқару ісі кімдерге тиесілі болды? 

  • Қазақ хандары Сыр бойындағы қалаларға неге құштар болды? 

  • Қазақ хандыры мен Шайбани ханның шайқастары қай жерлерде өтті? 

  • Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуының тарихи маңызын атап көрсетіңдер. 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Қасым хан тұсындағы Қазақ мемлекетінің дамуы. 

  2. Қасым ханның заңдары 

  3. Қасым ханның ішкі саясаты 

  4. Қасым ханның сыртқы саясаты 

  5. Қасым хандығының жер аумағының кеңеюі және халық санының ұлғаюы.

Қасым тұсындағы аса маңызды тарихи оқиғалар кестесін толтырыңдар 

Тарихи оқиғалар 

Хронологиялық ауқымы 

Қысқаша сипаты

Қазақ тарихындағы маңызы 

Сабақты бекіту: 

  • Қасым ханның тұсында қазан хандығы нығайды деп айтуға негіз бар ма? 

  • «Қасым ханның қасқа жолын» енгізудің қандай маңызы болды? 

  • Қасым ханның басқа елдермен дипломатиялық қатынас орнатуының қандай тиімді жақтары болды? 

  • Қазіргі кезде Қазақстан Республикасында қанша халық бар? 

  • Қасым тұсында хандықтың астанасы қай қала болды? 

  • Жер көлемінің үлкендігі, халық санының көптігі мемлекеттің дамуына ықпал ете ме? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: § 37-параграфты оқу. Сұрақтарға жауап беру.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §38.Хақназар хан

Сабақтың мақсаты: 

  • Хақназар ханның тұсындағы қазақ хандығының жағдайы туралы, Хақназар ханның басқа елдермен қарым-қатынасы туралы оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; 

  • Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын баяндай отырып, Хақназар ханның мемлекетті нығайтудағы жетістіктеріне оқушылардың назарын аударып, адамгершілікке, елін, туған жерін сүюге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік:карта

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Қасым ханның тұсында қазан хандығы нығайды деп айтуға негіз бар ма? 

  • «Қасым ханның қасқа жолын» енгізудің қандай маңызы болды? 

  • Қасым ханның басқа елдермен дипломатиялық қатынас орнатуының қандай тиімді жақтары болды? 

  • Қазақ хандығында халық санының бір миллионға жетуіне қандай жағдайлар себеп болды? 

  • Қазақ хандығында халық санының бір миллионға жетуіне қандай жаңдайлар себеп болды? 

  • Қазіргі кезде Қазақстан Республикасында қанша халық бар? 

  • Қасым тұсында хандықтың астанасы қай қала болды? 

  • Жер көлемінің үлкендігі, халық санының көптігі мемлекеттің дамуына ықпал ете ме? 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Қахназар ханның ел басқарудағы жағымды қасиеттері 

  2. Қазақ хандығының моғолстанмен қарым-қатынасы 

  3. Ноғай ордасының кейбір бөліктерінің қазақ хандығының құрамына кіруі 

  4. Қазақ-өзбек хандықтарының қарым-қатынастары. 

  5. Орыс өкіметімен қарым-қатынастың басталуы. 

Сабақты бекіту: 

  • Хақназар ханның тұсында хандықтың жаңдайы қандай болды? 

  • Хақназар ханды неліктен «қазақ-қырғыз ханы» деп атайды? 

  • Жоңғарлар деп кімдерді атады? 

  • «Ант беріскен шарттың» мазмұны қалай аталды? 

  • Хақназар хан орыс патшасымен қандай қатынаста болды? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: 38-параграфты оқу.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §39. Тәуекел хан (1582-1598)

Сабақтың мақсаты: 

  • Тәуекел хан кезіндегі қазақ хандығының нығаюы туралы оқушыларға жан-жақты түсінік беру; 

  • Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын тудыру, өз ойларын айтуға жетелеу, ойлау қабілеттерін дамыту; 

  • Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы көреген саясатына оқушылардың назарын аударып, адамгершілікке, елінің, туған жерінің тарихын құрметтей білуге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті,баяндау, сұрақ-жауап, ККК

Көрнекілік:карта

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Хақназар ханның тұсында хандықтың жаңдайы қандай болды? 

  • Хақназар ханды неліктен «қазақ-қырғыз ханы» деп атайды? 

  • Жоңғарлар деп кімдерді атады? 

  • «Ант беріскен шарттың» мазмұны қалай аталды? 

  • Хақназар хан орыс патшасымен қандай қатынаста болды? 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Тәуекелдің хан болу қарсаңындағы қазақ хандығын ың жағдайы. 

  2. Тәуекел ханның сыртқы саясаты 

  3. Қазақ-өзбек қатынастары 

  4. Тәуекел ханның Орыс мемлекетімен байланыс орнатуы. 

    • Оқушыларды «ККК» әдісі бойынша 

  • Тарихшы 

  • Математик 

  • Суретші 

  • Әдебиетші 

  • Географтар етіп бөліп осы тақырыпты өз мамандықтары бойынша талдау, саралау, зерттеу тапсырылады. 1-2 оқушы қорытындылап, сараптайды. 

Сабақты бекіту: 

  • Тәуекел хан өзбек ханының қайсысына қарсы соғысты? 

  • Тәуекел ханның «ант беріскен шартты» бұзу себебі неде? 

  • Қай ел қазақтарға «оқ ататын» қару беруге уәде етті? 

  • Тәуекел ханның Ресейге қойған талаптары неге орынладмады? 

  • Тәуекел хан қай жерде қайтыс болды? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: 39-параграфты оқу. «Тәуекел» атты тақырыпта эссе жазу

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §40. Есім хан (1598-1628)

Сабақтың мақсаты: 

  • Есім ханның тұсындағы қазақ хандығының жағдайы туралы , Есім ханның заңдары туралы оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстыру, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; 

  • Хандықтың ішкі және сыртқы саяси жағдайын, Есім хан мен Тұрсын ханның арасындағы алауыздықтың салдарын түсіндіре отырып, оқушыларды ауызбіршілікке, адамгершілікке, Отанын сүюге тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік:карта, сызба, суреттер

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Тәуекел хан өзбек ханының қайсысына қарсы соғысты? 

  • Тәуекел ханның «ант беріскен шартты» бұзу себебі неде? 

  • Қай ел қазақтарға «оқ ататын» қару беруге уәде етті? 

  • Тәуекел ханның Ресейге қойған талаптары неге орынладмады? 

  • Тәуекел хан қай жерде қайтыс болды? 

Жаңа сабақтың жоспары: 

  1. Есым ханның сыртқы және ішкі саясаты 

  2. Есім хан мен Тұрсын хан арасындағы қарама-қайшылықтар 

  3. Тұрсын ханның бүлігі 

  4. Есім ханның ескі жолы 

  • Әдеби деректерге қарағанда Тұрсын ханды Есімнің өзі жазалаған. Ол Марғасқа жыраудың мына өлең жолдарынан көрінеді: 

«Ей, қатағанның хан Тұрсын,

Кім арамды ант ұрсын!

Жазықсыз елді еңіретіп,

Жер тәңірісіп жатырсың.

Хан емессің қасқырсың,

Қара албасты басқырсың!

Алтын тақта жатсаң да,

Ажалы жеткен пақырсың!

Сабақты бекіту: 

  • Есім ханның алғашқы кездегі саяси жағдай қандай болды? 

  • Бұхар хандығы мен Қазақ хандығының арасындағы талас-тартыс немен аяқталды? 

  • Есім хан мен Тұрсын хан арасындағы қайшылық неден басталды? 

  • Тұрсын ханның бүлігі немен аяқталды? 

  • «Есім ханның ескі жолының» қандай тарихи маңызы болды? 

  • Тақырыптың тарихи-тәрбиелік маңызын неден байқауға болады? 

Бағалау:

Үйге тапсырма: 40-параграфты оқу. «Есім салған ескі жол» атты тақырыпта реферат дайындау.

7-сынып. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: §41. Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығы

Сабақтың мақсаты: 

  • Тәукенің хан болу қарсаңындағы және хандық құрған кезіндегі қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайы туралы, Тәуке ханның «Жеті Жарғы» заңдары және жасауға қатысқан қазақтың ұлы билері туралы мәліметтермен оқушыларды жан-жақты таныстыру; 

  • Оқушылардың оқулықпен өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын, тарихи ұғымдарды талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; 

  • Тәуке ханның және ұлы билердің мемлекетті нығайту үшін атқарған қызметтерін көрсете отырып, оқушыларды адамгершілікке, елін, туған жерін құрметтеп, оның дамуына үлес қосуға тәрбиелеу. 

Сабақтың түрі: аралас

Әдісі: интерактивті

Көрнекілік:карта, билердің суреті

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу 

  • Әнұран орындау, «Хабар» 

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару 

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау: 

  • Есім ханның алғашқы кездегі саяси жағдай қандай болды? 

  • Бұхар хандығы мен Қазақ хандығының арасындағы талас-тартыс немен аяқталды? 

  • Есім хан мен Тұрсын хан арасындағы қайшылық неден басталды? 

  • Тұрсын ханның бүлігі немен аяқталды? 

  • «Есім ханның ескі жолының» қандай тарихи маңызы болды? 

  • Тақырыптың тарихи-тәрбиелік маңызын неден байқауға болады? 

Жаңа сабақтың жоспары: