- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
- •V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
- •VI кезең – үй тапсырмасы(3мин)
Сынып: 6
Күні:
Пән: Ежелгі дүние тарихы
Тақырыбы:Шумер және Аккад.
Мақсат-міндеттері:
Білімділік мақсаты – Азияның оңтүстік-батысында қатарласа ағатын екі өзен Евфрат пен Тигр бойындағы қолайлы ауа-райы, өсімдіктер мен жануарлар әлшемінің молдығы мұнда адамдардың өте ерте кездерден-ақ өмір сүріп, тіршілік етуіне әсер еткенін оқушыларға жеткізу.
Дамытушылық мақсаты – Оңтүстік Қосөзен бойын мекендеген елдің шумер және аккад халықтары деп аталатынын, шумерліктер Қосөзенге оның шығыс жағынан келіп қоныстанғанын, ал аккадтықтар болса, оңтүстік-батыс өлкелерден келіп орналасып, екі халықтық топ ең ежелгі мәдени орталықтардың бірін негіздегенін жеткізу.
Тәрбиелік мақсаты – оқушыларды Отанды сүюге, оны қорғауға тәрбиелеу.
Құрал-жабдықтар: оқулық, оқылатын карта, суреттер, тірек-сызбалар мен кестелер.
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Сабақ жоспары:
I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
ІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру(20мин)
ІІІ кезең – білім мен икемділіктерін бекіту(15мин)
IV кезең – бағалау кезеңі(5мин)
V кезең – үй тапсырмасы(3мин)
Сабақ барысы:
Кезең |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
І |
Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа келтіреді. Сосын тәртібін орнатып, балалардың кім жоғын сұрайды. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. |
Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де дайын отырады. |
ІІ |
Жаңа сабақты түсіндіру. а) Қосөзеннің төменгі ағысы бойының табиғат жағдайлары және алғашқы тұрғындары. ә) Қосөзендегі алғашқы мемлекеттер. б) Қосөзен қалаларының бірігуі.
Мұғалім тақтаға қосөзеннің схемасын сызып, саяхатқа аттанады. Сабақ әңгімелесу түрінде жүреді. Жаңа сөздерді дәптерлеріне жазып алып, мағыналарын ашады.
|
оқушылар мұғалімді назар салып тыңдап отырады. Сұрақтарын қойып отырады. |
ІІІ |
Жаңа сабақты бекітуге арналған сұрақтар:
|
Оқушылар пысықтауға арналған сұрақтарға жауап бере бастайды. |
IV |
Сабаққа қорытынды жасалады. Сабақ кемшіліктері мен жетістіктеріне тоқталады. Оқушыларға баға қойылып, неге солай бағаланғанын айтады. |
Мұғалімді тыңдап, бағаланады. |
V |
§ 1 оқу, параграф бойынша сұрақтар дайындап келу. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнділіктеріне жазады. |
Сынып: 6
Күні:
Пән: Ежелгі дүние тарихы
Тақырыбы:Ежелгі Вавилон.
Мақсат-міндеттері:
Білімділік мақсаты – қалалардың ішінен Вавилон қаласының ерекшелене бастауы, оған басқа қалаларға қарағанда артықшылықтар беріліп, әсіресе Хамурапи атты билеуші тұсында дәуірлей түскені туралы баяндау.
Дамытушылық мақсаты – Қосөзеннің ортаңғы және төменгі ағысы бойы толықтай Вавилонға бас игені, Хамурапидің ол елдердің құдіретті билеушісіне айналғаны жайлы айту.
Тәрбиелік мақсаты – заңдардың негізгі ережелерін оқып үйрену, білу, игеру әрбір адам үшін маңызды қажеттілік болып есептелетінін оқушыларға жеткізу.
Құрал-жабдықтар: оқулық, оқылатын карта.
Сабақ түрі: саяхат сабақ
Сабақ жоспары:
I кезең – ұйымдастыру (2 мин)
ІІ кезең – үй тапсырмасын тексеру (10мин)
ІІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру(15мин)
IV кезең – білім мен икемділіктерін бекіту(10мин)
V кезең – бағалау кезеңі(5мин)
VІ - үй тапсырмасы(3мин)
Сабақ барысы:
Кезең |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
І |
Мұғалім оқушылармен амандасып, тыныштыққа келтіреді. Сосын тәртібін орнатып, балалардың кім жоғын сұрайды. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. |
Сәлемдеседі, тәртіпке келеді де дайын отырады. |
ІІ |
Үй тапсырмасын тексеруге арналған сұрақтар:
|
Оқушылар өткен сабақ бойынша мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап бере бастайды. |
ІІІ |
Жаңа сабақты меңгеру жоспары.
Кейін оқушыларға жаңа сабақ бойынша ақпарат беріле бастайды. 1-тапсырма: Оқулықтаға «Аспалы бақ» туралы жазылған мәтінді оқып шығып, соған байланысты сурет сал. 2- тапсырма: Дәптермен жұмыс жасау. |
Оқушылар мұғалімді зер сала тыңдар, оқулық мәтінін өз беттерінше талдауға кіріседі. |
IV |
Жаңа сабақты пысықтау.
|
Оқушылар сабақты бекіту сұрақтарына белсене қатысып, жауап бере бастайды. |
V |
Сабаққа қорытынды жасалады. Сабақ кемшіліктері мен жетістіктеріне тоқталады. Оқушыларға баға қойылып, неге солай бағаланғанын айтады. |
Мұғалімді тыңдап, бағаланады. |
VІ |
§ 2 оқу, параграф бойынша сұрақтар дайындап келу. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнділіктеріне жазады. |
Сынып: 6
Күні:
Пән: Ежелгі дүние тарихы
Тақырыбы:Ежелгі Қосөзен мәдениеті.
Мақсат-міндеттері:
Білімділік мақсаты – адамзаттың ең ежелгі мәдени орталықтарының бірі болып есептелетін Қосөзен туралы, көптеген халықтардағы сияқты діни түсініктерге байланысты дүниеге келген Қосөзендегі алғашқы әдеби шығармалар жайлы баяндау.
Дамытушылық мақсаты – Қосөзенде қалыптасқан дүниедегі ең ежелгі жазу жүйесі, оны дүниеге келтірген шумерліктер туралы айту.
Тәрбиелік мақсаты – заңдардың негізгі ережелерін оқып үйрену, білу, игеру әрбір адам үшін маңызды қажеттілік болып есептелетінін оқушыларға жеткізу.
Құрал-жабдықтар: оқулық, оқылатын карта.
Сабақ түрі: саяхат сабақ
Сабақ жоспары:
