- •Заняття №1 Тема: Історія розвитку та сучасний рівень географії тварин як науки.
- •Заняття №2 Тема: Вчення про фауну. Принципи зоогеографічного районування.
- •Заняття № 3 Тема: Царство Палеогея.
- •Заняття № 4 Тема: Царство Арктогея.
- •Заняття №5 Тема: Неогейське царство
- •Заняття № 6 Нотогейське царство
- •Заняття №7 Зоогеографічне районування Світового океану
- •Теми індивідуальних завдань студентів (презентації)
Заняття №1 Тема: Історія розвитку та сучасний рівень географії тварин як науки.
Мета: вивчити історію розвитку зоогеографії як науки, визначити зв'язок зоогеографії з іншими науками; встановити переміщення видів всередині ареалу, причини змін меж ареалів.
План:
Історія розвитку географії тварин як науки. Накопичення відомостей про тваринний світ.
Теорія катастроф Кюв’є. Розвиток наукового підходу до аналізу генезису фаун.
Розвиток нової методології зоогеографічного районування.
Напрямки у географії тварин.
Ареал як системоутворююче уявлення в концептуальному апараті географії тварин.
Межі ареалів – стабільність та флуктація.
Різноманіття ареалів.
Фактор часу в географії тварин та темпи розселення.
Правило розміру Бергмана, правило пропорцій Алена, правило забарвлення Глогера.
Обладнання: навчально-методичні рекомендації, дидактичні матеріали, зоогеографічна карта світу, атлас світу, контурні карти, таблиці.
Хід заняття:
Завдання 1. Вставити пропущені цифри, що відображають дати подій в науці, і прізвища вчених: «Районування суші має довгу історію. У 18 .. р ....... запропонував шість фауністичних областей: Палеарктичну, Ефіопську, Індійську, Австралійську, Неарктичну і Неотропічну. У 18 ...р ........., Прийнявши фауністичне районування попередника, став називати Індійську область Східною. Ця класифікація областей багатьма визнається і зараз, проте вона неодноразово піддавалася коректуванню. Були спроби створити одиниці більш високого рангу, що відображають історичні зв'язки фаун. Так, в 18 ... .. р ...... Об'єднав області в три групи: Арктогейскую (з областями Ефіопської, Східної, Палеарктичной і Неарктічною), Південно-Американську і Австралійську. Цим групам ........... присвоїв ранг царств. Два останніх царства були згодом названі відповідно Неогейським і Нотогейським. Арктогея в 19 ......... ............ перейменована в Магагею»
Завдання 2. Користуючись підручниками та методичними матеріалами складіть блок-схему геологічної будови Землі і формування материків у різні геологічні епохи.
Завдання 3.
А) Користуючись рисунком 1.1. на контурній карті відмітити циркумполярний ареал песця.
Рис. 1.1. Циркумполярний ареал песця (В. Г. Гептнер, 1936)
Б) Користуючись рисунком 1.2. на контурній карті відмітити циркумбореальний ареал яструбиної сови.
Рис. 1.2. Циркумбореальний ареал яструбиної сови (В. Г. Гептнер, 1936)
В) Користуючись рисунком 1.3. на контурній карті відмітити диз’юктивний ареал сумчастих ссавців.
Рис. 1.3. Диз’юктивний ареал сумчастих ссавців (И. К. Лопатин, 1980)
Г
)
Користуючись рисунком 1.4. на контурній
карті відмітити трансрегіональний
ареал білана ріп’яного.
Рис. 1.4. Трансрегіональний ареал білана ріп’яного (И. К. Лопатин, 1980)
Д
)
Користуючись рисунком 1.5. на контурній
карті відмітити полірегіональний ареал
восковика перев’язаного.
Рис. 1.5. Полірегіональний ареал пластинчастовусих жуків роду Trichius (И. К. Лопатин, 1980)
Е
)
Користуючись рисунком 1.6. на контурній
карті відмітити космополітний ареал
жуків-гнойовиків.
Рис. 1.4. Космополітний ареал жуків-гнойовиків (В. Балтазар, 1963)
Питання для самоконтролю:
Охарактеризуйте основні об’єкти вивчення зоогеографії. Вкажіть напрямки сучасних зоогеографічних досліджень.
У чому проявляються адаптації тварин до життя в печерах? Вкажіть найтиповіших представників фауни печер.
Поясніть, що таке ареал? Які ареали називають космополітними та циркумконтинентальними? Наведіть приклади.
Вкажіть способи картографічного зображення ареалів, переваги та недоліки різних способів картографування.
Чим пояснити бідність і дефектність фауни островів різного походження та високий ступінь ендемізму?
Як відбувається формування фаун інтразональних ділянок?
Література:
Биогеография [Текст]: учебник / К. М. Петров: Санкт-Петербургский гос. ун-т. – 2-е изд. испр. – СПб.: Изд-во СПбГУ, 2005. – 294 с.
Воронов А. Г., Дроздов Н. Н., Мяло Е. Г. Биогеография мира. / А. Г. Дроздов, Н. Н. Дроздов, Е. Г. Мяло.: М. Высшая школа, 1985. – 227 с.
Второв П.П., Дроздов М.М. Біогеографія / П. П. Второв, М. М. Дроздов. – К.: Вища школа, 1982 – 239 с.
Бродский А. К. Биоразнообразие [Текст]: учебник для ВПО / А. К. Бродский. – Москва: Академия ИЦ, 2012. – 207 с.
Кістяківський А. Б., Корнєєв А. П. Посібник з зоогеографії. / А. Б. Кістяківський, А. П. Корнєєв Посібник з зоогеографії / Київ: Вища школа, 1968 – 384 с.
Лопатин И.К. Основы зоогеографии. / И. К. Лопатин – Минск, 1980. – 119с.
