Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Корекційні програми.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.51 Mб
Скачать

Вправа «Шість або дев'ять»

На аркуші паперу малюється цифра 6 або 9 так, щоб зверху і знизу вона виглядала однаково. Викликаються два добровольці, або учасники поділяються на дві команди, які стають напроти один одної і намагаються довести учасникам протилежної команди, яка літера зображена на аркуші. Звичайно, одна команда бачить шість, інша 9.

Обговорення. Чи корисно ставати на позицію іншої людини, дивитись на ситуацію під її кутом зору?

Важливий висновок: Невміння зрозуміти іншого, впевненість, що ваша думка єдино правильне, небажання побачити ситуацію очима іншої - найкоротший шлях до нерозуміння, а часто і до виникнення конфлікту.

Якщо ви бажаєте ефективного спілкування, необхідно вести себе так, щоб не образити партнера, поважати точку зору іншого і його особистість, незалежно від соціального стану, національності, індивідуальних особливостей, переваг і т.п. Таке спілкування називається толерантним.

ЗАНЯТТЯ № 3

Глечик емоцій

Мета: Усвідомлення підлітками власного емоційного світу та почуттів інших людей,сприяти формуванню адекватної самооцінки, розвиток комунікативних навичок,формування навичок самоконтролю та саморегуляції.

Хід заняття

1. Вправа «Називаємо почуття»

2. Вправа « Шурум-бурум»

3. Вправа « Почуття»

4. Вправа « Зобрази емоцію»

5. Вправа « Сніжки»

6. Вправа « Митниця»

«Називаємо почуття»

Інструкція: Давайте подивимося, хто може назвати більше слів, що позначають різні почуття. По черзі називайте слова і записуйте їх на аркуш ватману.

Інформація для ведучого:

Метою є збагачення словника емоцій в учасників. Можна проводити цю вправу як змагання між двома командами або ж як загальногруповий «мозковий штурм». Результат роботи групи - лист ватману з написаними на ньому словами можна використовувати протягом всього заняття. По ходу роботи в цей список можна вносити нові слова - це словник, що відображає емоційний досвід групи.

Обговорення: Яке з названих почуттів тобі подобається більше за інших? Яке, на твою думку, найбільш неприємне почуття? Яка з названих почуттів знайоме тобі краще (гірше) всього?

«Шурум-бурум»

Ведучому пропонується згадати почуття, а потім тільки за допомогою інтонації, відвернувшись від кола і, вимовляючи тільки слова «шурум-бурум», показати задумане їм почуття.

«Почуття»

Мета вправи: аналіз почуттів.

Учасникам пропонується: згадати ситуацію, коли їм доводилося відчути сильні емоції. Потім учасники спілкуються в парах і протягом 5 хвилин розповідають один одному про почуття, які вони тоді відчували. При цьому один протягом цього часу розповідає, а інший уважно слухає, потім ролі міняються. Після цього учасники повертаються в коло і всі разом, під керівництвом ведучого, описують ті почуття, які вони відчували, коли розповідали і коли слухали.

Можливий варіант:

Почуття того,що говорить: роздратування, обурення, жалість, образа, презирство, недовіра, провина, відповідальність і т.д.

Почуття того, хто слухає: співчуття, інтерес, обурення, відраза, розуміння, співчуття, повага і т.д.