Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
коучинги+ уроки 1.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
53.54 Mб
Скачать

Сабақ тақырыбы

Ыбырай әңгімелерінің мәні

Сабақ мақсаты: Ыбырай әңгімелерін мазмұнын ашу, меңгерту, тәрбиелік, тағылмдық мәнін түсіндіру.

Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке, адамгершілікке, әдептілікке, достық пен ұқыптылыққа баулу.

Дамыту: Оқушыларды өзіндік ізденуге, талдауға, өз пікірін айтып қорғай білуге, тіл байлығын дамытып, көркем тілмен сөйлеуге, шығармашылық жұмысқа дағдыландыру.

Кезең

Жұмыс түрі.

Жаттығулар

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру формасы.

Бағалау формалары

1.

Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Психологиялық әзірлік. Оқушыларды топқа бөлу.

2 мин.

Балаларға сабақтың алтын ережесін сақтауды ескертеді.

Балалар мұқият тыңдап отырады.

Балаларды ауызша мадақтау.

2.

3.

4.

5.

6.

ІІІ.Үй тапсырмасын тескеру. Әр топтың алдында Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығына байланысты жасырын сызба қағаздар кесінділері жатады, соған байланысты олар жауап беруге тиіс.

1Бәріміз тақтаға көңіл аударайық,тақтада кімнің портреті?

2Ы.Алтынсарин кім ?

Миға шабуыл

Ыбырай әңгімелерін топтастырады.

И.А.Крыловтан аударған мысалдары мен қосымша мәліметтерді топтастырып жазу.,

Жаңа сабақ. Бейне роликтен 10- сынып оқушысы сұрақ қояды.

Әдісі:түсіндіру, іздену,талдау, салыстыру, әңгімелеу,пайдалану, «Венн диаграммасы».

- Балалар бейнетаспа не туралы?

Қалай ойлайсыңдар, осы тақырыптың ортақ мазмұны не, сендер не туралы әңгіме қозғадыңдар?

Жақсы, біз бүгін Ы. Алтынсарин әңгімелерімен танысамыз.

Мәтінмен жұмыс.

Шығармашылық жұмыс.

Ыбырай әңгімелерін талдау.

.Зертте.Пайдалан.Талда.Салыстыр.

Оқушыларды үш топқа бөлу.

І-топ -Зерттеушілер. ІІ-топ –Ізденушілер. ІІІ –топ-Жазушылар.

І топ-«Зерттеушілер » тобы. «Бақша ағаштары» әңгімесін талдайды.

Көрініс көрсете баяндайды.Қосжазба кестесін толтырады.

Рефлексия.

Ү. Сабақты қорытындылау.

«Сұрақ қоржыны».

Бағалау: Топ спикерлері бағалау парағы бойынша пікірлесе отырып, топты бағалайды.

Қорытындылау.

«Екі жұлдыз, бір тілек арқылы» бағалау.

ҮІ.Үйге тапсырма. Ыбырай әңгімелерін оқу.

3 мин

3 мин.

2мин

5мин

3мин

15 мин

2мин

2 мин

5мин

1 мин

2 мин

Берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы естеріне түсіреді.

Тақтаға шығып, шеңберді толықтырып жазуларың сұрайды.

Критериалды бағалаумен таныстырады.

Балалардың жауабын тыңдап, мадақтайды.

Балалардың топтағы жасап жатқан жұмыстарын бақылай ды.

Оқушылардың жауаптарын тыңдайды, бақылайды.

Тақтаға шығып, Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығына байланысты жауап береді.

Екінші топ Ыбырай әңгімелерін топтастырады. Үшінші топ Ыбырай өлеңдері мен И.А.Крыловтан аударған мысалдары мен қосымша мәліметтерді топтастырып жазып, қысқаша түсіндіріп береді. Оқушылар қысқаша фильм көреді.

ІІ.Топ. «Ізденушілер» тобы. «Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш» әңгімесін талдайды.

«Бес жолды өлең»

ІІІ топ. « Жазушылар» тобы. «Мейрімді бала» әңгімесін талдайды.

Топ басшысы бағалаумен танысады.

Оқушылар өздеріне таныс емес сөздерді оқулықтан оқып айтады, сөздікті дәптерлеріне көшіріп жазады.

Балаларды ауызша мадақтау.

Топтық бағалау.

Бірін-бірі бағалау.

Балаларды ауызша мадақтау.

Бірін-бірі бағалау

Өзін-өзі бағалау

Сабақ ұнады ма?

Кімнің жауабы ұнады?

Касенова Бақытгүл Рымтаевна,

бастауыш сыныптар мұғалімі

I деңгей