Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5 Школа відкрита для всіх.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
25.6 Mб
Скачать

«Мотанка» - українська народна іграшка.

Урок з трудового навчання для учнів 7-го класу і вихованців Вінницького обласнго центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій»

Автор: Кушнір О.В.,

вчитель трудового навчання.

Мета: ознайомити учнів із різними матеріалами, які використовуються для виготовлення ляльок; навчити деяким способам виготовлення ляльки; поглибити знання з традиційних способів виготовлення ляльок; розвивати мислення, увагу, пам'ять, моторику рук, творчі здібності; виховувати естетичний смак, працьовитість, посидючість.

Обладнання: зразки ляльок, м’які матеріали, комп’ютер.

Інтрументи і матеріали: нитки синього і жовтого кольору, широкі атласні стрічки синього і жовтого кольорів, нитки,в,бісер для прикраси, голки, ножиці.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, їх готовності до уроку.

2. Актуалізація опорних знань .

Бесіда з класом. Ми з вами живемо в одному місті, в одній країні. Ми – українці. А в українського народу є дуже багато звичаїв, традицій, обрядів.

3. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Ми з вами сьогодні навчимося виготовляти український сувенір. Одним із сувенірів є лялька: не куплена в магазині, а виготовлена власними руками.

4. Оголошення теми і мети уроку

Повідомлення учня з типовим розвитком. Ляльок є багато видів і всі вони різні. І виготовляли їх в Україні не тільки з твердих і пластичних матеріалів, а також із лози, соломи, рогози, довгої засушеної трави, кольорового паперу, картону, тканини. Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже до тепер народжені нею душі.

Вчитель. Приступаємо до роботи і тема нашого уроку: «Мотанка –українська народна іграшка» (слайд 2.19). Мета уроку на екрані (слайд 2.20).

Слайд 2.22. Мотанка - українська Слайд 2.23. Мета уроку

народна іграшка

5555. Пояснення нового матеріалу

Учні 7 класу Кутна Таїсія і Тельнюк Сніжана показують презентацію та коментують її. Слайди 2.24 – 2.32:

Слайд 2.24. Вузликова лялька Слайд 2.25. Історія ляльки-мотанки

Слайд 2.26. Хрест на обличчі Слайд 2.27. Використання натуральних

матеріалів

олки,

Слайд 2.28. Лялька-немовля Слайд 2.29. Баба-берегиня

Слайд 2.30. Лялька-наречена Слайд 2.31. Мотанка-матуся

Слайд 2.32. Мотанка-обрядова

6. Практична робота

Учні виконують практичну роботу (слайд 2.33) по виготовленню сувеніру. Робота виконується поетапно, кожен етап супроводжується показом презентацій (фото 2.31). На фото синім кружечком відмічено учнів з особливими освітніми потребами.

Вчитель. Наголошує на обов’язковість дотримання правил БЖД під час виконання роботи (слайд 2.34):

Слайд 2.33. Практична робота Слайд 2.34. Правила техніки безпеки

при роботі з ножицями

Слайд 2.35. Необхідні інструменти Фото 2.31. Учні перед виконанням

і матеріали практичної роботи

Інструкційна картка «Виготовлення сувеніру «Мотанка»

п\п

Зміст роботи

Зображення

1.

Нарізати шовкові стрічки (ширина 2см) довжиною 8 см

2.

Прокласти по довжині строчку «Уперед шов»

3.

Зтягнути строчку

3.

Прикласти квітки одна до одної, пришити їх по центру, при цьому пришити наместинку

4.

Нарізати нитки жовтого кольору довжиною18см у кількості 12шт, 10 штук у кількості 8 шт

5.

Коротші нитки (довжиною 8 см) зв҆язати з обох сторін (фото 2.35)

6.

Довні нитки звіязуємо по середині

Звязати ниткою, утворивши голову

7.

Нитки тулуба поділити навпіл і вставити ручки

8.

Зав`язати талію, закріпивши при цьому ручки. Порівняти низ спіднички

9.

Мотанка синього кольору виготовляється аналогічно

10.

Нижню частину мотанки ділимо навпіл і кожну частинну внизу завязати (фото 2.36). На фото синім кружечком відмічено учнів з особливими освітніми потребами.

11.

Зєдати нитки мотанок між собою (фото 2.37). На фото синім кружечком відмічено учнів з особливими освітніми потребами.

12.

Зєднання мотанок з квіткою (фото 2.38). На фото синім кружечком відмічено учнів з особливими освітніми потребами.

Фото 2.32. Учні під час виконання ручок Фото 2.33. Учні виготовляють мотанку

Фото 2.34. З ̓єднання двох мотанок Фото 2.35. Вихованець «Обрію» з

сувеніром

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]