- •4. Налаштування на заняття.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі
- •2. Робота по темі
- •Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •Методичні рекомендації
- •Методика діагностики шкільної тривожності (за Філіпсом).
- •Текст опитувальника:
- •Методика «Неіснуюча істота»
2. Робота по темі
Вправа 7.1. « Малюємо почуття» (15 хв.).
Мета: Навчити висловлювати свої почуття учнів, внутрішньо розслабити учнів. Підняти самооцінку.
Матеріали: Папір і олівці.
Зміст гри:
Психолог: «Візьміть папір і намалюйте, як ви себе в даний момент почуваєте. Підберіть кольори, які підходять вашому почуттю. Ви можете дряпати, можете малювати лінії, кола, візерунки або малюнок, загалом, все, що вам хочеться.
Я буду ходити рядами, і ви мені скажете, яке почуття ви хочете показати своїм малюнком. Я запишу це слово, і ви зможете його потім написати на своєму малюнку.
Учні самі можуть написати почуття на малюнку. Важливо, щоб кожна дитина змогла показати свій малюнок, а Ви позитивно оцінили його: так, щоб діти зрозуміли, що подібне малювання - хороша можливість помітити і назвати свої власні почуття. Поговоріть також з дітьми про те, що вони можуть робити і роблять, коли їм нудно; коли вони хвилюються; коли ревнують ...
3. Аналіз заняття (15 хв.).
Психолог: «Давайте оцінимо наше заняття. Поставте свою оцінку: викиньте на рахунок «три» потрібну кількість пальців однієї руки».
Питання для обговорення: Що сподобалося? Які відчували труднощі?
Яке відчуття тобі найбільше подобається? Яке відчуття тобі не подобається?
4. Домашнє завдання (5 хв.).
Запишіть в зошит відповіді на такі запитання:
• З яким почуттям ти йдеш вранці в школу?
• Коли ти радієш?
• Коли ти сердишся?
Заняття 8. (45 хв.) «Я - Алла Пугачова»
Мета: відпрацювання навичок впевненої поведінки, підвищення самооцінки.
Матеріали: зошити для записів.
Хід заняття.
Привітання (5 хв.).
Обговорення домашнього завдання (5 хв.).
Робота по темі.
Гра 8. 1. «Я - Алла Пугачова» (10 хв.).
Мета: відпрацювання навичок впевненої поведінки.
Матеріали: нема.
Вправа проводиться по колу. Кожен учасник вибирає для себе роль значимого для нього і в той же час відомої присутнім людини (Алла Пугачова, президент країни, казковий персонаж, літературний герой і т.д.). Потім він проводить самопрезентацію (вербально або невербально: вимовляє будь - яку фразу, показує жест, що характеризує його героя). Решта учасників намагаються відгадати ім'я «кумира».
Після проведення вправи проводиться обговорення, під час якого кожен учасник вербалізує ті почуття, які виникли у нього у процесі презентації.
Обговорення вправи
• Чому ти вибрав саме цього героя?
• Що було найважчим у вправі?
• З яким почуттям ви показували свого героя?
Вправа 8.2. «А крім того ...» (8 хв.).
Мета: Ця гра - чудові ліки від невдоволення, апатії і поганого настрою.
Матеріали: нема.
Зміст гри:
«Часом кожному хочеться на щось поскаржитись або побурчати. Іноді погано, тому що понеділок, іноді - тому що йде дощ, іноді - тому що скасували фізкультуру і так далі.
Об’єднайтеся в пари і встаньте один навпроти одного. Ви можете відразу почати розповідати один одному про неприємні або образливі речі і скаржитися на життя що є сил. Говоріть один одному фрази, що починаються завжди з одних і тих самих слів: «А крім того ..». Це може виглядати так: «А крім того, я сьогодні взагалі не хотів йти в школу» або «А крім того, я зовсім не хочу писати диктант» і т.д.».
Обговорення вправи:
• Що ви відчували коли, скаржилися і ображалися?
• Які емоції виникали коли, ви слухали скарги і образи?
Аналіз заняття (12 хв.).
Психолог: «Давайте оцінимо наше заняття. Поставте свою оцінку: викиньте на рахунок «три» потрібну кількість пальців однієї руки».
Питання для обговорення: Що сподобалося? Які відчували труднощі?
4. Домашнє завдання (5 хв.).
Психолог: «Запищіть в зошит відповідь на питання:
Щоб ви хотіли чути, розмовляючи з іншими людьми?
Подумайте вдома і напишіть, які люди вам подобаються. З якою людиною ви хотіли б дружити? Чи повинні друзі бути у всьому схожими один на одного?».
Заняття 9. (45 хв.) «Шукаю друга».
Мета: Допомогти учням в саморозкритті. Сприяти подоланню бар'єрів у спілкуванні. Удосконалювати навички спілкування
Матеріали: Листи паперу для написання оголошень.
Хід заняття.
Привітання (5 хв.).
1. Обговорення домашнього завдання (10 хв.).
Учасникам пропонується відповісти на питання домашнього завдання .
Психолог: «Друзі - це ті, кому ми віримо, хто не зрадить, не підведе, здатний підтримати, поспівчувати.З другом ми можемо бути відвертими. Чи замислювалися ви над тим, чи можете самі відповідати поняттю «друг»? Як ви думаєте, хто може впевнено назвати вас своїм другом? Хто може пояснити, що таке відвертість?».
2. Робота по темі заняття (10 хв.).
Психолог пропонує учасникам написати закінчення речень у себе в зошиті. Він записує на дошці початок речень:
Відверто кажучи, мені дотепер важко ...
Відверто кажучи, для мене дуже важливо ...
Відверто кажучи, я ненавиджу, коли ...
Відверто кажучи, я радію, коли ...
Відверто кажучи, найважливіше в житті ...
Потім учасникам пропонується, за бажанням, зачитати свої відповіді вголос.
Психолог: « Чи з усіма ми можемо бути відвертими? Підніміть руку ті, у кого є справжній друг - такий, якому можна довіряти. Чи може доросла людина (батьки, вчитель) людина бути вашим другом?».
Вправа. 9.1. Оголошення «Шукаю друга» (8 хв.).
Мета: Сприяти подоланню бар'єрів у спілкуванні.
Матеріали: листки, ручки.
Психолог: «Кожній людині в житті потрібен друг. Коли друзів немає, то людина намагається їх знайти. Багато газет зараз друкують оголошення тих, хто намагається знайти друзів або однодумців. Ми спробуємо з вами теж скласти таке оголошення. Давайте назвемо його «Шукаю друга».
Ви можете розповісти трохи про себе, вказати свої захоплення, улюблені заняття. Оголошення не повинно бути великим, але намагайтеся писати щиро. Можна не підписувати свій текст або придумати собі псевдонім».
Потім оголошення збираються і зачитуються. Учасники відгадують, хто є автором кожного оголошення: якщо відгадують, то додатково називають позитивні якості автора.
3. Аналіз заняття (8 хв.).
Психолог ставить запитання: Чи важко бути відвертим? Чи просто було писати про себе.
4. Домашнє завдання (4 хв.).
Психолог: «Подумайте вдома над таким висловлюванням: «Люди стають самотні, якщо замість мостів вони будують стіни». Спробуйте його пояснити».
Заняття 10. (45 хв.) «Бар'єри спілкування»
Мета: Дати учням уявлення про вербальні бар'єри спілкування. Навчити альтернативним варіантам поведінки. Навчити аналізу різних станів.
Матеріали: Зошити для записів.
Хід заняття:
Привітання (5 хв.).
1. Обговорення домашнього завдання (10 хв.).
Психолог. Згадайте, яке висловлювання пропонувалося вам додому для пояснення («Люди стають самотні, якщо замість мостів вони зводять стіни»). Обговорюючи відповіді учасників, психолог підводить їх до розуміння бар'єрів («стін») в спілкуванні.
2. Робота по темі (15 хв.).
Психолог нагадує учасникам значення контролю над своїми емоціями, вчинками і словами під час спілкування з іншими людьми. Потім йде обговорення вербальних бар'єрів спілкування.
Психолог: «Конфлікти часто виникають в ситуаціях, коли хтось із партнерів починає зі слів (вербальних бар'єрів), що перешкоджають вербальному спілкуванню. Давайте спробуємо розіграти ситуацію «У класі»».
Вибираються два учасники.
Психолог: «Один з вас заходить у клас після хвороби, а його парта зайнята новим учнем. Він починає з'ясовувати стосунки з наказу: «Зараз же звільни мою парту!»».
Потім обговорюється поведінка і реакція обох партнерів: Чи можна було не доводити справу до конфлікту? Які правила з попереднього заняття могли б бути використані?
Ця сцена розігрується кілька разів у різних варіантах.
Потрібно починати з'ясовувати стосунки:
- З загрози
- З вказівок і повчань (треба було спочатку переконатися, що ця парта вільна, а тільки потім її займати)
- З критики (якщо б ти був розумним, то знав би, що не можна займати чужу парту)
- З узагальнення (ти такий же дурний, як всі новенькі)
- Не звертати уваги (він не вартий моєї уваги)
Обговорюються всі варіанти і наголошується, хто зміг гідно вийти з конфліктної ситуації.
Психолог: «Яка мета будь-якого конфлікту? (Знайти гідне рішення, прийнятне для обох). Якщо таке рішення не знайдено, то починається протистояння. Кому необхідно йти на поступки? Якщо обидва йдуть на поступки, то це компроміс. Найкращий вихід – співробітництво».
Всі поняття обговорюються і пояснюються за допомогою прикладів.
3. Аналіз заняття (10 хв.).
Психолог: «Чи можете ви сказати, чому конфліктні ситуації називаються бар'єрами в спілкуванні? Давайте оцінимо наше заняття. Поставте свою оцінку: викиньте на рахунок «три» потрібну кількість пальців однієї руки».
4. Домашнє завдання (5 хв.).
Психолог: «Спробуйте до наступного заняття зафіксувати хоча б одну ситуацію, коли вам вдалося запобігти конфлікту. Намагайтеся в таких ситуаціях використовувати знайомі вам прийоми».
Заняття 11. (45 хв.) «Запобігання конфліктам».
Мета: Виробити у дітей уміння запобігати конфліктам. Закріпити навички поведінки в конфліктних ситуаціях.
Матеріали: Зошити для запису.
Хід заняття.
Привітання (5 хв.).
1. Обговорення домашнього завдання (10 хв.).
Психолог задає учням питання:
Хто може розповісти про свої успіхи в запобіганні конфліктів?
Пригадайте, які бар'єри заважають позитивному спілкуванню людей?
Нехай піднімуть руку ті, хто відчуває в собі достатньо сил для того, щоб не допускати конфліктних ситуацій?
