- •4. Налаштування на заняття.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі
- •2. Робота по темі
- •Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •2. Робота по темі.
- •Методичні рекомендації
- •Методика діагностики шкільної тривожності (за Філіпсом).
- •Текст опитувальника:
- •Методика «Неіснуюча істота»
2. Робота по темі.
Гра 5.1. «Ярмарок достоїнств» (10 хв.).
Мета: Навчити долати бар'єри на шляху самокритики.
Матеріали: листки з написами «Продаю», «Купую»
Учасники гри отримують листи з написами «Продаю» і «Купую». Ведучий пропонує кожному на одному аркуші під написом «Продаю», написати всі свої недоліки, від яких хотілося б позбутися, а на іншому аркуші під написом «Купую», написати якості, які хотілося б придбати. Потім листи прикріплюються на грудях учасників гри, і вони стають відвідувачами «Ярмарку». Вони ходять і пропонують один одному щось купити чи щось продати. Гра продовжується до тих пір, поки кожен не обійде і не прочитає всі можливі варіанти купівлі-продажу.
Потім проводиться обговорення: Що вдалося купити? Що вдалося продати? Що було легше купити або продати? Чому? Які якості продавалися? Які якості хотіли купити багато? Чому?
Як правило, більшість учнів хотіли б позбутися недоліків, а придбати достоїнства. Хоча зустрічалися і такі учні, які продавали свої достоїнства.
Після обговорення ведучий підводить дітей до висновку, що не треба боятися визнавати свої недоліки, - це прояв мужності. Від такого визнання людина стає тільки сильнішою.
Потім психолог пропонує записати в зошитах висновок:
«Гідною є не та людина, у якої немає недоліків, а та, у якої є достоїнства» (В. О. Ключевський).
Вправа 5.2. «Вгору по веселці» (10 хв.).
Мета: релаксація.
Матеріали: нема.
Сидячи на стільці, всі закривають очі, роблять глибокий вдих і уявляють, як вони підіймаються вгору по веселці (долаючи опір, борючись з перешкодами), а на видиху - з'їжджають з неї, як з гірки (позбавляючись перешкод). Повторити 3-4 рази.
Обговорити, що відчували, і пояснити учасникам значення розслаблення.
3. Аналіз заняття (9 хв.).
Психолог: «Чи важко було визнавати свої недоліки? Чи були ви відверті в оцінці своїх достоїнств? Оцініть свою відвертість у балах: викиньте на рахунок «три» кількість пальців однієї руки».
4. Домашнє завдання (3 хв.).
Психолог: «Подумайте вдома і напишіть, які люди вам подобаються. З якою людиною ви хотіли б дружити? Чи повинні друзі бути у всьому схожими один на одного?»
Заняття 6. (45 хв.) «Підвищення самооцінки».
Мета: підвищити самооцінку і значимість учнів.
Хід заняття.
Привітання (5 хв.).
Матеріали: Картки із завданнями кожному учаснику.
1. Обговорення домашнього завдання. (5 хв.)
Учасникам пропонується відповісти на питання домашнього завдання.
2. Робота по темі
Гра 6.1. «Осляча шкура» (10 хв.)
Мета: корекція самооцінки, зняття напруги у відносинах з іншими.
Матеріали: нема.
Зміст гри:
Психолог говорить групі: «Іноді ми відчуваємо себе кращими за інших, а іноді - гіршими. Але справжні герої відчувають себе нарівні з оточуючими. Зараз ми спробуємо відчути це. Уявіть, що ми потрапили в зачарований ліс і блукаємо по ньому. Нехай кожен уявить, що всі інші герої гірші за нього. Вони слабші, не такі розумні, не такі гарні. Тільки ти справжній герой. І не просто герой. А принц або навіть король чарівної країни. Як ви за такої умови ходите, що відчуваєте? (На виконання цього завдання дається 2-3 хвилини.)
А тепер спробуйте завмерти на мить. Нехай кожен з вас уявить, що він гірший за інших. На вас тепер осляча шкура. Її не так просто зняти. А всі навколо бачать вас таким і сміються над вами. Вони набагато сильніші і розумніші за вас. Як ви за такої умови ходите, що відчуваєте? (На виконання цього завдання дається 2-3 хвилини).
Тепер зупиніться і струсіть руками і ногами, скиньте чари. Ми опинилися на чарівній галявині. Знайдіть собі пару. Один з вас повинен стати королем, а інший - ослячою шкурою. Нехай король розповість своєму партнеру, що дає відчуття переваги, що він відчуває в цьому стані (завдання виконується 1-2 хвилини). А тепер нехай осляча шкура розповість про свої почуття (1-2 хвилини) »
Обговорення вправи:
• Що ви відчували, будучи королем?
• Чи є щось неприємне в перевазі?
• Які існують переваги у ослячої шкури?
• А які недоліки?
• Які переваги дає рівноправність?
• Чи бували у вашому житті моменти, коли ви відчували себе королем? А коли ослячою шкурою?
Гра 6.2. «Похвальчики» (10 хв.)
Мета: підвищити самооцінку і значимість учня в колективі.
Матеріали: картки з діями.
Зміст гри.
Всі учні сидять за партами. Кожен отримує картку, на якій зафіксовано якусь дію схвалену оточуючими, дитина повинна «озвучити» картку. Причому, почавши словами «Одного разу я ...» Наприклад, «одного разу я дуже швидко виконав домашнє завдання» і т.д. На обдумування завдання дається 3-5хвилин, після чого кожна дитина по черзі робить коротке повідомлення про те, як одного разу він чудово виконав ту дію або здійснив той позитивний вчинок, який вказаний в його картці.
Після того як всі діти висловляться, дорослий може узагальнити сказане. Якщо ж учні готові до узагальнення без допомоги дорослого, нехай вони зроблять це самі.
Обговорення вправи:
• Які таланти ви в собі відкрили?
• Що нового ви дізналися про своїх товаришів?
• Що було важко?
• Що сподобалося?
3. Аналіз заняття (10 хв.).
Учні дають оцінку заняття. Психолог ставить такі запитання для обговорення: Що нового ви дізналися про себе? Як можуть вам стати в нагоді отримані сьогодні знання?
4. Домашні завдання (5 хв.).
Психолог. Намагайтеся поспостерігати за своєю поведінкою і настроєм у різних ситуаціях спілкування і визначити, як ви керуєте своїми емоціями.
Заняття 7. (45 хв.) «Малюємо почуття»
Мета: Зняти м'язове та емоційне напруження.
Матеріали: Папір і олівці.
Хід заняття.
Привітання (5 хв.).
1. Обговорення домашнього завдання (10 хв.).
