- •Семінарське заняття 5 (2 години)
- •1 Мета:
- •Література:
- •4 План семінару
- •5 Хід заняття
- •5.1 Вступна частина:
- •5.2 Фронтальне опитування
- •5.3 Питання для обговорення
- •6.1.2 Підготовка нерестових ставів і проведення нересту
- •6.1.3 Вирощування цьоголітків
- •6.1.4 Зимівля риби
- •6.1.5 Вирощування товарної риби
- •6.2 Використання рибоводних ставів
- •Тестові завдання до семінарського заняття №5 з дисципліни «Рибництво»
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МОРСЬКИЙ РИБОПРОМИСЛОВИЙ ТЕХНІКУМ
КЕРЧЕНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО МОРСЬКОГО ТЕХНОЛОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ»
ЗАТВЕРДЖУЮ
заст. директора
з навчальної роботи _________ Лаврук В.Р.
„___”_______2013р.
рибництво
Методика організації та проведення семінарського заняття
для студентів спеціальності
5.09020101
„Рибництво та аквакультура”
2013
Автор: Смірнова Н.Г. – викладач-методист вищої категорії Білгород-Дністровського державного морського рибопромислового технікуму
Зміст розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії біолого-іхтіологічних дисциплін
Протокол № ___ від ____________ 2013 р.
Голова циклової комісії Смірнова Н.Г.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Семінарські заняття − форма осмислення теоретичного модуля, за допомогою якої відбувається поглиблення і розширення теоретичних знань студентів.
Семінарське заняття являє собою творчу лабораторію формування і розвитку мислення студентів, навчає їх аргументовано викладати свої думки. В процесі заняття студенти засвоюють такі розумові операції як аналіз, синтез, абстрагування, конкретизація, узагальнення, поріднення; у студентів розвиваються такі важливі якості як глибина, широта, різносторонність поглядів, вміння визначати свою точку зору, знаходити рішення з проблемних питань.
Семінарське заняття передбачає виступ студентів з тезами рефератів та розгортання дискусії навколо них, щоб деякі питання теми висвітлювати більш повно ніж на лекції.
Теми рефератів повинні відповідати плану семінару та бути ілюстровані. Виступи представлені на 3-5 хвилин.
Студенти самостійно готуються до кожного питання семінару і можуть доповнювати доповідачів, формувати свою думку, відстоювати свою позицію.
Викладач готує питання, так щоб відображалися проблеми поставлені під час лекції, щоб студенти могли глибше вивчити тему, проаналізувати явища та могли дати їм вірну оцінку. Ні в якому разі не треба вимагати від студентів тільки відтворювати прочитаний матеріал.
На семінарських заняттях викладач оцінює всі відповіді студентів, їх активність, самостійність мислення, глибину знань, вміння користуватися літературою, орієнтуватися в проблемі.
Але не кожне семінарське заняття потребує обов’язкового виставлення оцінок.
У кінці семінару викладач робить висновок, звертає увагу на основні проблеми вивченої теми, проводить аналіз підготовленості групи, дає оцінку вмінню студентів виступати з доповідями, вести дискусію, ставити питання і давати відповіді на них, користуватися наочністю.
Підсумок оцінюється за 5-бальною шкалою. Оцінки за окремі семінарські заняття враховуються при виставленні підсумкової оцінки з даного предмету.
Студент, який не підготувався до семінару, чи був відсутній на ньому, повинен відробити семінарське заняття під час консультації, яку проводить викладач згідно з графіком, затвердженим завідуючим відділенням.
Семінарське заняття 5 (2 години)
Тема: ТЕХНОЛОГІЯ ВИрощування коропа ТА РОСЛИНОЇДНИХ РИБ
1 Мета:
1.1 Навчальна: Поглибити знання студентів про виробничі процеси під час розведення та вирощування коропа і рослиноїдних риб;
1.2 Виховна: Виховувати любов до природи, до обраної професії
2 Навчальні результати: Студенти повинні вміти давати характеристику кожному етапу вирощування риби; характеризувати стави за їх призначенням.
2 Забезпечення заняття: схема коропового господарства, оцінка плідників, плакат “Вирощування коропа”, схема виробничих процесів вирощування коропа, рибоводно-біологічні нормативи, план спускного ставу; схема повносистемного рибгоспу, схема рибгоспу, личинково - мальковий вловлювач.
Відеофільми: «Біотехніка штучного відтворення коропа», «Біотехніка штучного відтворення рослиноїдних риб».
Телевізор; ОУВ - програвач
Література:
1 Иванов А.П. Рыбоводство в естественных водоемах . − М.: «Агропромиздат», 1988 − 367 с
2 Карпанин Д.П., Иванов А.П. Рыбоводство. − М.: «Пищевая промышленность», 1967 − 370 с
3 Мартышев Ф.Г. Прудовое рыбоводство. − М.: « Агропромиздат», 1991. −369 с.
4 Михеев В.В., Мейснер Е.В. Садковое рыбоводное хозяйство на
водохранилищах. − М.: «Пищевая промышленность», 1975. − 280 с
5 Черномашенцев А.И., Мильштейн В.В. Рыбоводство.− М.: «Легкая и
пищевая промышленность», 1983. − 272 с.
6 Привезенцев Ю.А. Интенсивное прудовое рыбоводство, М.: «Агропромиздат», 1991 − 368 с
7 Черфас Б.И. Рыбоводство в естественных водоемах. − М.: «Пищепромиздат», 1956 − 360 с
8 Чижов Н.И., Королев А.П. Справочник работника рыбхоза. − М.: «Пищевая промышленность», 1977 − 280 с
9 Хомчук А.Я. та ін. Довідник по ставковому рибному господарству. − К.: 1950 − 176 с
10 Шерман І.М. Екологія і технологія рибництва в малих водосховищах. – К.: Вища освіта, 1992. -214 с.
11 Шерман І.М. , Рилов В.Г. Технологія виробництва продукції рибництва: Підручник. – К.: Вища освіта, 2005. – 351 с.
12 Шерман І.М. Ставове рибництво. – К.: Вища освіта, 2001. – 208 с.
4 План семінару
1 Біотехніка розведення і вирощування коропа
1.1 Підготовка плідників до нересту
1.2 Підготовка нерестових ставів і проведення нересту
1.3 Вирощування цьоголітків
1.4 Зимівля риби
1.5 Вирощування товарної риби
2 Використання рибоводних ставів.
Терміни, що використовуються:
1 Біотехніка
2 Нерест
3 Плідники
4 Цьогорічки
5 Добрива
6 Мальки
7 Товарна риба
8 Нерестові стави
9 Малькові стави
10 Вирощувальні стави
11 Зимувальні стави
12 Нагульні стави
13 Маточні стави
14 Карантинні стави
15 Водопостачальні стави
Теми рефератів:
5.4.1 Інкубація ікри коропа в заводських умовах.
5.4.2 Українські породи коропа.
5.4.3 Бонітування та мічення плідників.
5.4.4 Породи коропа.
5.4.5 Ембріональний розвиток коропа.
5 Хід заняття
5.1 Вступна частина:
Короп є основним об’єктом ставової, садкової та басейнової культури. Схема технологічних процесів вирощування товарного коропа складається з наступних етапів: одержання рибопосадкового матеріалу, вирощування цьогорічок, зимівля риби, вирощування товарного коропа. Але отримати рибопосадковий матеріал можливо в нерестових ставках заводським способом, виростити товарну рибу можна в ставах, садках, басейнах. Існують різні напрямки в рибництві. Сьогодні розглядається традиційний метод: вирощування товарного коропа в ставах, отримання рибопосадкового матеріалу ставовим та заводським методами. При цьому необхідні знання, отримані на заняттях з предметів: “Основи рибогосподарської гідротехніки”, “Гідрохімії”, “Гідробіології”. Необхідно знати площі ставів, їх гідротехнічну характеристику, підготовку ставів до нересту, зимівлі, вирощуванні товарної риби.
Успіх процесу вирощування риби залежить від стану водного середовища, розвитку кормової бази ставів. Тому необхідно знати параметри водного середовища, які можна знайти в рибоводно біологічних нормативах. Особливої уваги вимагає дотримання норм зимівлі цьогорічок. Для успішної зимівлі необхідно підготувати стави та рибу. Рибу купають у 5% розчині кухонної солі. Велике значення має стан вгодованості цьогорічок., який визначають за формулою Фультона.
Протягом зимівлі необхідно контролювати умови водообміну, гідротехнічний і температурний режим, поведінку риби.
Весною однорічок розсаджують в нагульні стави або в інші водойми, пристосовані до нагулу, або в садки, чи басейни. Нагульні стави підготовлюють до зариблення, обчислюють кількість посадкового матеріалу за формулою:
,
де: А - кількість посадкового матеріалу, шт.;
Пе - продуктивність 1 га, кг/га ;
Г - площа ставу, га;
В - вага риби восени, кг;
в - середня восени, кг;
р - вихід риби восени, у відсотках.
Про зариблення ставу складається опис, рибу передають під розпис особі, відповідальній за вирощування її в цьому ставу. Процес вирощування товарної риби складається з таких етапів: зариблення → контрольні лови → контроль стану риби → контроль гідрохімічного режиму → удобрювання ставів годівля риби → облов товарної риби → реалізація.
Кожне етап має свої особливості, які необхідно знати.
