- •Методика навчання біології (загальна біологія)
- •Програма з методики навчання біології
- •Пояснювальна записка
- •Заняття 1.
- •Заняття 2.
- •Заняття 3
- •Р: ♀ аавв х ♂ ааbb f1: ♀ АаВb х ♂ АаВb
- •Заняття 4
- •Література:
- •Заняття 5
- •Заняття 6.
- •Заняття 7.
- •Заняття 8.
- •Заняття 9.
- •Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:
- •Додаток 2 План аналізу підручника
- •Додаток 3 План аналізу робочого зошита
- •Додаток 4 Позиції тематичного плану
- •Додаток 5 Інструкція до розв’язування задач
- •Додаток 6 Типи і види уроків (за м.І.Махмутовим)
- •Додаток 7 Структури уроків розвивального типу
- •Додаток 8
- •Додаток 9 Структура шкільного курсу загальної біології
- •10 Клас
- •52 Години, 1,5 год/тиждень, 5 резервні
- •Розділ 13. Організм енний рівень організації життя
- •70 Год, 2 год/тиж, 10 год. – резервні.
- •1. Ознаки, які спадкуються за типом повного домінування
- •2. Ознаки, які спадкуються за типом неповного домінування
- •3. Ознаки, зчеплені зі статтю
- •4. Групи крові потомків від шлюбу людей з різними групами крові
- •5. Первинна біологічна продуктивність деяких біогеоценозів (маса сухої речовини на 1 кв. М площі за рік)
- •Питання до екзамену з методики навчання біології (загальна біологія)
- •Література:
Заняття 6.
Тема: Методика проведення уроку-семінару як складової лекційно-семінарської системи навчання.
Мета: формувати практичні вміння розкривати методичні особливості уроків вдосконалення знань, вмінь і навичок на семінарських заняттях, самостійної роботи старшокласників на уроках загальної біології.
Література:
3 - 6, 8, 10, 11, 13, 15 - 23, 29, 30
Семінари – найважливіша форма виробки у школярів самостійності, активності, вміння працювати з літературою, творчо мислити і діяти.
Зазвичай, семінари мають триетапну організацію проведення і включають підготовчий, основний та заключний етапи.
Опрацювання основних положень лекційного матеріалу, поглиблення і поширення знань відбувається на семінарі як обов’язкової складової лекційно-семінарської системи навчання біології. Такий семінар має свої особливості у підходах до реалізації основних задач кожного етапу. В структурі такого семінару виділяють: корегуючу, навчаючу та контролюючу частини.
Корегуюча частина - своєрідний підготовчий етап семінару, що проводиться на уроці. Усно перевіряє засвоєння знань теоретичного матеріалу за темою семінару. Учні користуються літературою без обмежень, допомагають один одному.
Навчаюча частина - основний етап семінару, триває 20 хв., і має на меті виконання різних завдань і вправ спочатку за зразком, а потім у змінених ситуаціях, тобто на рівні аналітико-синтетичної діяльності закріплює, поглиблює знання і доводить їх до рівня вмінь. На цьому етапі семінару переважає письмова самостійна робота учнів за наданими інструктивними картками, що містять завдання з методичним супроводженням до їх виконання. Інструктивна карта для основного етапу включає диференційовані завдання трьох варіантів “А”,”В”,”С”. Варіанти створені за принципом наступності: ”С” – обов’язковий для всіх учнів і включає знання, що передбачені біологічним стандартом і відтворюються на рівні репродукції. Програма ”С” чітко визначає
-
що вивчити, запам’ятати, які схеми, малюнки опрацювати, які зробити висновки;
-
де конкретно прочитати про те, що треба вивчити, яку роботу провести з підручником та іншими інформаційними джерелами;
-
якої послідовність дій дотримуватися при заповненні таблиці, виконанні тесту, лабораторного експерименту, опрацювання практичної навички.
Програма ”В” включає подібний навчальний матеріал, але без вказівок на методику його вивчення. Замість цього надається інструкція щодо формування відповідної навички. Програма ”В” створена для осмислення знань, які закладені у програмі ”С”, та засвоєння певних прийомів розумових дій при порівнянні за зразком.
Програма “А” включає завдання, які передбачають вільне володіння знаннями, вміннями, які містяться в програмі “В”.
Контролююча частина передбачає проведення заключного контролю протягом 15 хв. Це заключний етап, який передбачає перевірку набутих під час основного етапу знань і проводиться за системою подібних, але диференційованих за ступенем складності завдань. Проводиться наприкінці уроку-семінару або на наступному уроці. Письмовий контроль потребує розробки декількох варіантів завдань.
Завдання для самопідготовки:
1.Підготуватися до співбесіди з теоретичних питань:
-
дидактичні задачі, методичні особливості, структура уроків-семінарів в системі уроків з теми;
-
особливості групової форми роботи учнів на семінарах;
-
функції вчителя по підготовці до уроку-семінару як обов’язкової складової лекційно-семінарської системи навчання.
2. Скласти поурочний план із інструктивною карткою до основного етапу уроку-семінару з відповідної теми загальної біології. Основну увагу приділити добору різнорівневих завдань теоретичного і практичного змісту для опрацювання навчального матеріалу, який розглядався на уроці-лекції (Додатки 6, 7, 12).
3. Підготуватися до представлення інструктивної картки в аудиторії.
Хід заняття:
1.Обговорення теоретичних питань для самостійної підготовки.
2.Аналіз складених поурочних планів за наступними етапами:
-
визначення освітніх і розвивальних задач уроку-семінару;
-
підготовчий етап семінарського заняття;
-
зміст і розподілення завдань за рівнями складності для самостійної роботи учнів, методичні рекомендації до їх виконання;
-
форма організації роботи учнів на уроці-семінарі;
-
відповідність а) змісту семінарського заняття змісту лекційного уроку; б) змісту семінарського заняття вимогам до знань, вмінь, навичок, що визначені програмою.
3.Відтворення фрагментів уроку-семінару в аудиторії з наступним аналізом та самоаналізом (Додаток 8).
Питання для контролю та самоконтролю:
1.Методичні особливості уроку-семінару.
2.Функції і види діяльності учителя і учня на уроці-семінарі.
3.Скласти план проведення уроків-семінарів з тем:
