- •Методика навчання біології (загальна біологія)
- •Програма з методики навчання біології
- •Пояснювальна записка
- •Заняття 1.
- •Заняття 2.
- •Заняття 3
- •Р: ♀ аавв х ♂ ааbb f1: ♀ АаВb х ♂ АаВb
- •Заняття 4
- •Література:
- •Заняття 5
- •Заняття 6.
- •Заняття 7.
- •Заняття 8.
- •Заняття 9.
- •Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:
- •Додаток 2 План аналізу підручника
- •Додаток 3 План аналізу робочого зошита
- •Додаток 4 Позиції тематичного плану
- •Додаток 5 Інструкція до розв’язування задач
- •Додаток 6 Типи і види уроків (за м.І.Махмутовим)
- •Додаток 7 Структури уроків розвивального типу
- •Додаток 8
- •Додаток 9 Структура шкільного курсу загальної біології
- •10 Клас
- •52 Години, 1,5 год/тиждень, 5 резервні
- •Розділ 13. Організм енний рівень організації життя
- •70 Год, 2 год/тиж, 10 год. – резервні.
- •1. Ознаки, які спадкуються за типом повного домінування
- •2. Ознаки, які спадкуються за типом неповного домінування
- •3. Ознаки, зчеплені зі статтю
- •4. Групи крові потомків від шлюбу людей з різними групами крові
- •5. Первинна біологічна продуктивність деяких біогеоценозів (маса сухої речовини на 1 кв. М площі за рік)
- •Питання до екзамену з методики навчання біології (загальна біологія)
- •Література:
Заняття 5
Тема: Методика підготовки і проведення уроку-лекції в курсі загальної біології.
Мета: вдосконалювати практичні вміння розкривати методичні особливості змісту, структури і методів викладання уроків-лекцій в системі уроків з окремої теми загальної біології, проводити їх аналіз та самоаналіз.
Література:
3, 4, 11, 13, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 23, 29, 30
Шкільна лекція доцільна: при вивченні нового матеріалу, який мало або зовсім не пов’язаний з попереднім матеріалом; при узагальненні різних розділів вивченого навчального матеріалу з біології; в кінці вивчення цілої теми; при повідомленні учням відомостей про практичне застосування вивчаємих закономірностей; при виведенні складних біологічних закономірностей; при вивченні матеріалу проблемного характеру; а також при вивченні тем, які потребують використання мідпредметних зв’язків.
В залежності від дидактичної мети лекції бувають різних типів, серед яких найбільш поширеними у природничих дисциплінах є
-
Проблемна лекція. Це лекція з моделюванням протиріччя реального життя через їх представленість в теоретичних концепціях. Головна мета такої лекції – набуття знань учнями ніби-то самостійно.
-
Лекція-візуалізація. Основний зміст лекції представлено в образній формі (малюнках, графіках, схемах, тощо). Візуалізація розглядається в цьому випадку як спосіб інформації за допомогою різних знакових систем.
-
Лекція удвох. Ця лекція поєднує роботу двох вчителів, або вчителя і учня, які читають її за однією темою і взаємодіють на проблемно-організаційному матеріалі як між собою, так і між учнями. Проблематизація відбувається за рахунок форми проведення лекції і за її змістом.
-
Лекція-консультація за сутністю наближена до лекції пресс-конференції. Різниця полягає в тому, що її проводить спеціаліст, якого запрошують для професіонального огляду певних питань вивчаємої теми. Консультування через лекцію дозволяє активізувати увагу учнів.
-
Лекція з використанням ігрових методів (методу мозкової атаки, методу конкретних ситуацій тощо). В цьому випадку учні самостійно формулюють проблему і спробують її вирішити.
Умовами ефективного проведення лекції є:
-
створення чіткого плану і повідомлення його слухачам;
-
логічно струнке та послідовне викладання всіх пунктів плану з умовиводами та підсумками після кожного пункту;
-
логічність зв’язків при переході від одного питання теми до іншого;
-
доступність та ясність викладання матеріалу;
-
використання різних засобів наочності і ТЗО;
-
привчання школярів до фіксуючих записів під час лекції, вміння виділяти головне, підкреслювати основну думку, робити висновки тощо;
-
підсумкова бесіда за темою лекції.
Завдання для самопідготовки:
1 .Підготувати теоретичні питання:
-
особливості розподілення уроків за типами в системі уроків з теми;
-
види уроку-пояснення нового матеріалу за поурочною системою викладання і їх методичні особливості;
-
основні прийоми згортання навчальної інформації, методика складання опорного конспекту з загальної біології.
2. Розподілити матеріал теми за лекційно-семінарським принципом навчання.
3. Скласти поурочний план уроку-лекції з теми загальної біології за вибором. Основну увагу приділити структуруванню етапу засвоєння нових знань і Складання логічно-опорної схеми з обраної теми відповідно дидактичним вимогам, продумати методику його опрацювання учнями на уроці, складання тематичного плану (додаток 4, 6, 7)
4. Підготуватися до представлення логічно-опорної схеми в аудиторії та демонстрації методики її опрацювання на уроці.
Хід заняття:
1.Аналіз складених конспектів поурочного плану за наступними позиціями:
-
формулювання мети та освітніх задач уроку;
-
вибір методів та методичних прийомів вивчення нового;
-
добір необхідних засобів навчання;
-
відповідність типу і виду уроку його структури;
-
мотивація навчальної діяльності учнів;
-
ознайомлення учнів з простим планом змісту теми, планом її викладання, основними проблемами і запитаннями теми;
-
пояснення-викладання навчальної інформації з демонстрацією дослідів, організацією експерименту, яскравими фактами і прикладами. Застосування прийомів активізації уваги учнів під час пояснення теми. Складання опорного конспекту або опрацювання вже готового під час пояснення;
-
логічність переходу до висновків, формулювання основних положень теми, повідомлення літератури для підготовки до семінарського заняття;
-
запитання для закріплення основних знань учнів на репродуктивному рівні.
2.Відтворити урок в аудиторії. В якості учнів – студенти, які виконують всі розпорядження студента-учителя.
3.Дати письмовий аналіз та самоаналіз уроку (Додаток 8). Аналізуючи зміст уроку, звернути увагу на
-
рівень науковості навчального матеріалу;
-
повноту використання, обсяг змістовної інформації, логічні зв’язки між поняттями, термінологічну і орфографічну грамотність, застосування символів при складанні опорного конспекту;
-
методичні підходи до організації процесу навчання (надавання проблемного характеру викладанню, звертання до підручника, застосування елементів бесіди, прийоми актуалізації опорних знань і вмінь учнів);
-
способи організації зворотного зв’язку у навчальному процесі.
Зробити свої зауваження і пропозиції щодо поліпшення методики проведення уроку-лекції.
Питання для контролю та самоконтролю:
1.Методичні особливості шкільного уроку-лекції.
2.Перевага і недоліки цього виду уроків засвоєння нового матеріалу перед іншими.
3.Функції і види діяльності учителя і учня на уроці-лекції.
4.Критерії оцінювання логічно-опорних схем: а) за складанням; б) за застосуванням.
5.Скласти логічно-опорних схеми із тем:
1) “Неорганічний склад живої системи”
2) “Органічний склад живої клітини”
3) “Прокаріотичні та еукаріотичні клітини”
4) “Структурні компоненти еукаріотичної клітини”.
5) “Енергетичний обмін”,
6) “Біосинтез білку”,
7) “Фотосинтез”,
8) “Віруси і пріони”
9) “Одноклітинні форми життя”
10) “Принципи організації багатоклітинних організмів”
11) “Клітина – основа всіх видів розмноження”
12) “Закономірності незалежного успадкування ознак”
13) “Закономірності зчепленого успадкування”
14) “Модифікації та мутації”
15) “Онтогенез рослинного організму”
16) “Онтогенез тваринного організму”
17) “ Селекція та її методи”
18) “Екологічні фактори”
19) “Популяція і вид”
20) “Біогеоценоз”
21) “Обмін речовини та енергії в біосфері”
22) “Охорона природи”
23) “Еволюційні погляди на життя”
24) ”Синтетична теорія еволюції”
25) ”Виникнення життя на Землі”
26) “Мікроеволюція і макроеволюція”.