Добавил:
Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
MVB zagalna biologia.doc
Скачиваний:
9
Добавлен:
30.05.2020
Размер:
605.18 Кб
Скачать

Заняття 7.

Тема: Методика викладання уроку-семінару як самостійної форми навчання біології

Мета: формувати практичні вміння організовувати роботу старшокласників щодо самостійного набування знань, вмінь і навичок, а також представляти результати своєї роботи.

Література:

3 - 6, 8, 10, 11, 13, 15 - 23, 29, 30

Семінари як самостійна форма організації навчального процесу відрізняються від уроків:

  1. самостійністю при підготовці до семінару, високою активністю учнів під час його проведення та обговорення результатів, оволодіння навичками роботи з літературою;

  2. зміною організації етапів навчання (за послідовністю та змістом). Наприклад, домашнє завдання має випереджуючий характер, а його перевірка співпадає з вивченням нового матеріалу;

  3. зміною функцій, які виконують вчитель і учні: вчитель – регуляційну та організаційну, а учні – інформаційну та навчальну.

За нової шкільною програмою з загальної біології 12-річної школи передбачено проведення подібних семінарів з різних розділів і тем курсу.

Методика підготовки до семінарського заняття передбачає

  • своєчасну поінформованість учнів про мету, тему і план семінару. Продуманість плану внесення корективів з урахуванням підготовленості учнів та їх побажань;

  • система підготовки включає: добір основної та додаткової літератури, характер консультацій, роботу консультантів, творчі групи, використання матеріалів стенду “Готуємося до семінару”, алгоритмів (як працювати з літературою, як писати тези, як готувати доповіді, як виступати, як рецензувати доповіді однокласників);

  • розробка системи диференційних завдань (підготовка доповідей, рецензування, опонування, завдання для добору матеріалу у музеях, природі, підприємствах, навчально-дослідницькій ділянці, куточку живої природи, виготовлення схем, таблиць, графіків, демонстрацій тощо).

Завдання для самопідготовки:

1.Підготуватися до співбесіди з теоретичних питань:

  • дидактичні задачі, методичні особливості, структура семінарів як самостійної форми навчання;

  • функції вчителя по підготовці до семінару як самостійної форми навчання;

  • різниця між уроками-семінарами в системі уроків з теми від семінарів як самостійної форми організації учнів в класно-урочній системі навчання.

2. Скласти план - конспект семінару з обраної теми у шкільній програмі із загальної біології. Кожен пункт плану представити у вигляді тез з відповідного питання.

3. Чітко виписати етапи проведення семінару, визначити методичні підходи до проведення окремих змістовних дій на уроці.

3. Підготуватися до представлення семінару в аудиторії.

Хід заняття:

1. Обговорення теоретичних питань для самостійної підготовки.

2. Аналіз складених поурочних планів за наступними етапами:

  • визначення освітніх і розвивальних задач уроку-семінару як самостійної форми навчання біології;

  • підготовчий етап семінарського заняття;

  • логічність, актуальність та повнота розкриття змісту семінару;

  • заключний етап семінару;

  • аналіз роботи опонентів та рецензентів виступів на семінарі.

3. Відтворення фрагментів семінару в аудиторії з наступним аналізом та самоаналізом (Додаток 8).

Питання для контролю та самоконтролю:

1.Методичні особливості семінару як самостійної форми навчання біології.

2.Функції і види діяльності учителя і учня на уроці-семінарі як самостійної форми навчання біології.

3.Скласти план проведення семінару з певної теми, що визначена шкільною програмою з загальної біології.

Соседние файлы в предмете Биология