
- •Методика навчання біології (загальна біологія)
- •Програма з методики навчання біології
- •Пояснювальна записка
- •Заняття 1.
- •Заняття 2.
- •Заняття 3
- •Р: ♀ аавв х ♂ ааbb f1: ♀ АаВb х ♂ АаВb
- •Заняття 4
- •Література:
- •Заняття 5
- •Заняття 6.
- •Заняття 7.
- •Заняття 8.
- •Заняття 9.
- •Додатковий матеріал Додаток 1 План аналізу програми:
- •Додаток 2 План аналізу підручника
- •Додаток 3 План аналізу робочого зошита
- •Додаток 4 Позиції тематичного плану
- •Додаток 5 Інструкція до розв’язування задач
- •Додаток 6 Типи і види уроків (за м.І.Махмутовим)
- •Додаток 7 Структури уроків розвивального типу
- •Додаток 8
- •Додаток 9 Структура шкільного курсу загальної біології
- •10 Клас
- •52 Години, 1,5 год/тиждень, 5 резервні
- •Розділ 13. Організм енний рівень організації життя
- •70 Год, 2 год/тиж, 10 год. – резервні.
- •1. Ознаки, які спадкуються за типом повного домінування
- •2. Ознаки, які спадкуються за типом неповного домінування
- •3. Ознаки, зчеплені зі статтю
- •4. Групи крові потомків від шлюбу людей з різними групами крові
- •5. Первинна біологічна продуктивність деяких біогеоценозів (маса сухої речовини на 1 кв. М площі за рік)
- •Питання до екзамену з методики навчання біології (загальна біологія)
- •Література:
Заняття 8.
Тема: Методика лабораторно-практичних уроків в курсі загальної біології.
Мета: вдосконалювати практичні вміння розкривати особливості методики лабораторно-практичних уроків із загальної біології. Провести фрагмент уроку і дати його аналіз, особливо звернути увагу на етапи підготовки, проведення та оцінювання роботи учнів.
Література:
2, 3, 4, 7, 8, 16, 20, 23, 28, 29
Практичну частину програми становлять лабораторні та практичні роботи. Лабораторні роботи є важливою обов’язковою складовою уроку біології, і, залежно від змісту матеріалу, що вивчається, рівня підготовки учнів, навчально-матеріальної бази, можуть виконуватися різними способами: демонстраційно, фронтально, групою або індивідуально.
Лабораторні роботи на різних етапах навчального процесу виконують різні функції і мають неоднакову структуру. Перед вивченням нового матеріалу лабораторний експеримент проводиться з метою накопичення фактів, необхідних для усвідомленого засвоєння теоретичного матеріалу. Структура такого різновиду лабораторної роботи наступна:
-
повідомлення мети роботи;
-
постановка проблеми, створення проблемної ситуації;
-
визначення способів та етапів її розв’язання;
-
інструктаж про прийоми роботи і фіксацію результатів;
-
контроль за роботою учнів, корекція їх дій;
-
узагальнююча бесіда;
-
підведення підсумків. Теоретична інтерпретація результатів експерименту.
Лабораторні роботи можуть проводитися в процесі вивчення нового матеріалу.
Основна функція таких дослідів – ілюстративна. Після вивчення нового матеріалу лабораторні роботи проводяться з метою комплексного застосування знань, навичок і вмінь, їх узагальнення та систематизації. Така лабораторна робота посилює самостійність учнів під час вирішення проблеми, формулюванні гіпотези, доборі способів її перевірки та етапів роботи, використанні обладнання та фіксації спостережень, аналізі результатів проведених дослідів і теоретичної інтерпретації отриманих фактів.
Лабораторні роботи, позначені зірочкою, виконуються за вибором вчителя з урахуванням матеріально-технічних можливостей, можуть бути замінені демонстрацією.
Демонстраційний експеримент можна проводити за наступною структурою:
-
визначення мети і задач експерименту;
-
відтворення і корекція опорних знань учнів;
-
мотивація навчання;
-
висунення проблеми або пізнавального завдання;
-
демонстрація досліду вчителем (учнем-лаборантом) і спостереження учнями;
-
аналіз фактів;
-
встановлення логічних зв’язків між побаченим і теоретичними знаннями учнів.
Практичні роботи використовуються для застосування знань, навичок в ситуаціях, наближених до реального життя.
Їх можна проводити:
- перед вивченням нової теми з метою актуалізації опорних знань і вмінь. Структура такої практичної роботи: відтворення і корекція опорних знань, вмінь та навичок – повідомлення учням роботи – контроль і корекція вчителем діяльності учнів – звіт – оцінка результатів.
- в процесі вивчення матеріалу вони можуть стати джерелом знань, опорою для розв’язування пізнавальних задач. Структура цього різновиду практичних робіт: вивчення нового матеріалу – обговорення застосування вивчаємого поняття на практиці – висунення проблеми або формулювання вчителем завдання – складання плану (моделі, алгоритму) виконання завдання – практичне виконання завдання – аналіз результатів – звіт – теоретична інтерпретація отриманих результатів (при необхідності) – оцінка роботи.
- після вивчення нового матеріалу практичні роботи сприяють зміцненню знань, навичок, вмінь, їх узагальненню і систематизації. Структура цього різновиду практичних робіт відрізняється від структури попереднього тим, що включається творче застосування комплексу знань, навичок та вмінь.
За пояснювальною запискою навчальної шкільної програми урок, на якому проводиться практична робота є різновидом уроку формування вмінь та навичок і сприяє застосовуванню теоретичних знань на практиці. Уміння застосовувати теоретичні знання на практиці мають обов’язково оцінюватися вчителем.
При організації самостійної лабораторної або практичної роботи на уроці вчитель застосовує фронтальну, групову або індивідуальну форми навчальної діяльності учнів. Можна пропонувати школярам різні плани самостійного опрацювання навчального матеріалу:
-
план виконання інтелектуальної діяльності (порівняння біологічних об’єктів, алгоритм ров’язування задачі);
-
план опису об’єкта;
-
план проведення досліду;
-
план виконання лабораторної або практичної роботи;
-
план роботи з мікроскопом;
-
план роботи з літературним джерелом.
Завдання для самопідготовки:
1.Визначити дидактичну мету лабораторної (практичної) роботи, поєднати з певним теоретичним матеріалом.
2.Застосувати проблемний підхід з елементами пошукової діяльності учнів на практичному етапі уроку.
3.Вибрати форму діяльності учнів на етапі виконання лабораторної (практичної) роботи.
4.Скласти інструктивну картку, що включає алгоритм лабораторної (практичної) роботи.
5.Підготуватися до проведення уроку в аудиторії. Студент-вчитель готує необхідну наочність, обладнання, дидактичний матеріал (Додатки 7, 6, 7).
Хід заняття:
1.Обговорення конспекту уроку за наступними етапами:
-
освітні, розвивальні та виховні задачі лабораторної (практичної) роботи;
-
створення мотивації на активну пізнавальну діяльність учнів;
-
питання для актуалізації опорних знань та вмінь учнів;
-
інструктаж класу перед виконанням лабораторної (практичної) роботи;
-
зміст роботи за інструктивною карткою з методичним аналізом її виконання;
-
організація самостійної роботи учнів за інструктивною карткою.
2.Відтворити фрагмент лабораторно-практичного уроку в аудиторії з послідуючим письмовим аналізом (Додаток 8). Звернути увагу на організацію наступних моментів уроку:
-
загальний план організації уроку із проведенням лабораторної (практичної) роботи;
-
розподілення робочого часу на основні етапи уроку;
-
наскільки чітко була сформульована мета лабораторної (практичної) роботи;
-
наскільки ефективно обрана форма її проведення, яка частка самостійної роботи учнів;
-
функції вчителя під час проведення роботи;
-
чи мала робота логічне завершення;
-
на якому рівні (репродуктивному або продуктивному) була проведена робота.
3.Розробити свої рекомендації по усуненню недоліків проведення уроку.
Питання для контролю та самоконтролю:
1.Дидактичні завдання лабораторно-практичного уроку з загальної біології відповідно вимогам до вмінь і навичок учнів.
2.Зміст і структура лабораторних і практичних робіт із загальної біології.
3.Методика поєднання натуральної та образотворчої наочності на лабораторно-практичних уроках.
4.Функції вчителя під час проведення лабораторної (практичної) роботи.
5.Методика проведення лабораторних робіт із застосуванням хімреактивів. 6.Методика використання підручника на лабораторній (практичній) роботі.
7.Оцінювання знань, вмінь і навичок учнів на лабораторно-практичних уроках.