- •Хід уроку
- •5. «Мозкова атака»
- •6. Робота з ілюстраціями
- •7. Продовження «Мозкової атаки»
- •9. Бесіда за запитаннями
- •10. Повідомлення учня (випереджувальне завдання)
- •12. Фізкультхвилинка
- •13. Читання цитат із Святого Письма
- •16. Виразне читання вірша «Поклін матері» Романа Кузенка
- •V. Узагальнення вивченого
- •2. Визначення поняття «зіркова хвороба»
- •3. Робота з епіграфом
- •Додаток 1 путівник уроку
- •1. Гра в красу
- •2. Теорія літератури
- •3. Словникова робота
- •4. Поради дітям
- •5. Домашнє завдання
- •Додаток 2
- •Додаток 3
5 клас
Тема. О.Уайльд «Хлопчик-Зірка». Безмежна велич людської краси
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, підготувати до сприйняття казки, визначити тематику та її особливості, вчити учнів аналізувати зміст художнього твору, максимально використовувати тексти для обґрунтування власної думки;
розвивати готовність до читацького діалогу у процесі роботи над змістом твору, стимулювати творчий процес пізнання;
виховувати кращі моральні якості учнів, передовсім любові до рідних, близьких, до всього живого в цілому на прикладі введених у творі біблійних мотивів, дати учням поштовх до внесення позитивних змін у повсякденне життя
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма уроку: урок-роздум
Обладнання уроку: портрет О.Уайльда, виставка творів письменника, ілюстрації до казки, фрагмент кінофільму, відеопрезентація, комп’ютер, відеопроектор, карта світу, різнокольорові зірочки і квіточки, гранат
Хід уроку
Кожному воздається по справах його.
Із Біблії
І. Організаційний момент
Діти, один до одного, будь ласка, поверніться.
Доброзичливо та щиро усміхніться.
У світ казковий і прекрасний час вирушати нам
До уроку всі готові? Можемо розпочинати.
Робота на уроці буде оцінюватися за допомогою кольорових фішок (на дошці кольорова шкала оцінювання, щоб діти могли постійно контролювати якість виконання завдань): рожевий – високий рівень; блакитний – достатній рівень; зелений – середній рівень; жовтий – низький рівень.
Учням роздається путівник уроку (Додаток 1)
ІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу
Інтерактивна вправа «Гра в красу»
Вчитель. Давайте разом пограємо гру в красу. Що це за гра? Всі ми часто поспішаємо, заклопотані, вирішуємо свої проблеми і не бачимо краси, яка повсякчас нас оточує. Гра в красу – це коли в будь-якій ситуації можна побачити щось красиве. І запам’ятайте, чим менше зовнішньої красивості, тим
цікавіше грати у пошуки краси (Путівник уроку. Завдання 1).
1. Осінь. Надворі падає дощ, хмарно, брудно… (квітник хризантем, у лісі гриби, в домі затишок)
2. Я побачив кущ обірваної калини (я сумував за багряною красою ягід, але вони покращують здоров’я людині)
3. Я став свідком, як з машини, що проїжджала, викинули мале кошеня… (я підібрав, виріс красивий кіт)
ІІІ. Формування теми і мети уроку
|
Вчитель. Наша мета – зрозуміти, що таке справжня краса уміти розгледіти її, навіть, у не завжди красивому; і в цьому нам допоможе робота з казкою О.Уайльда «Хлопчик-Зірка». Казку полюбляють всі, адже недаремно О.Уайльд говорив: «Мої казки призначені для дорослих дітей від 18 до 80». (Запис теми уроку та епіграфа. Слайд 1).
|
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення учня про Ірландію (випереджувальне завдання). (Слайд 2-3)
Офіційна назва – Республіка Ірландія. Столиця Ірландії – Дублін. Час відстає від київського на 2 години. Офіційно мов в Ірландії дві – англійська та ірландська. Територія 70,3 тис. км2. Населення: 3,8 млн. осіб. Найбільші міста, тис. осіб: Дублін – 481, Корк – 127, Лімерік – 76. Грошова одиниця: євро. Герб Ірландії – це золота арфа зі срібними струнами на синьому фоні. Арфа довгий час |
|
була геральдичним символом Ірландії. У сучасному вигляді герб затверджений 9 листопада 1945 року (Слайд 4).
Арфа визнається символом Ірландії з XIII ст. Вона зображувалася на ірландських монетах при королі Джоні та Едварді I. Арфа була прийнята як символ нового Королівства Ірландії, створеного Генріхом І Ірландським у 1541 році. Вона з’явилася також на третій чверті королівського герба Об’єднаного Королівства після об’єднання Ірландії, Англії та Шотландії при Джеймсі I Англійському 1603 р.
Арфа була вибрана символом незалежної Ірландії. Вона продовжувала залишатися державною емблемою після прийняття конституції.
Зображення арфи використовується на монетах, паспортах, офіційних документах держави, а також на печатках президента й уряду.
Прапор Ірландії складається з трьох смуг – зеленої, білої і помаранчевої – в послідовності зліва направо. Вперше прапор був використаний у Парижі в 1848 р. Зелений колір символізує Ірландію, яку часто називають «зеленим островом», та католицтво, помаранчевий – протестантизм, білий колір втілює мир між ними. Цей колір протестантів походить від Вільгельма Оранського, ватажка протестантів на Британських островах.
2. Рольова гра «Зустріч з письменником» (Слайд 5)
|
– Де та в якій родині ви народилися? (в країні, яка завжди боролася за свою незалежність – Ірландії, в сім'ї лікаря – окуліста. Батько збирав національний фольклор, мати писала вірші, перекладала художні твори). (Слайд 6-7). – То це, напевно, ваші батьки розвинули у вас талант письменника та захоплення історією (так. Вони дали мені шляхетне ім’я і про себе залишили |
пам’ять в історії країни).
– Нам відомо, що коледж ви закінчили із золотою медаллю. Що це вам дало? (я досконало опанував багато мов, і ця відзнака дала мені право вступити до найпрестижнішого закладу – Оксфордського університету).
– Чому, коли переїхали жити до Лондона, про вас багато говорили і дивувалися? (можливо, через мій вишуканий незвичайний одяг, що вирізняв мене серед інших).
– Чому казку «Зоряний хлопчик ви вмістили у збірку «Гранатовий будиночок» (бо гранат – це один із символів страждання, відродження і воскресіння).
– Чим, на вашу думку, ваші казки відрізняються від фольклорних казок (на це питання відповість клас: багато реального, негативні персонажі стають позитивними, не завжди щаслива кінцівка).
Вчитель. Як ви уже знаєте, письменник досконало володів багатьма мовами, ви в школі вивчаєте 3 мови. Отже прошу звернутися до письменника зі своїми побажаннями на різних мовах (діти говорять російською, польською, англійською приблизно наступні вирази: дякую за цікаву казку, ви чудовий автор, я буду читати ваші твори…)
3. Історія створення казки «Хлопчик-Зірка». Презентація книжкової виставки творів письменника. (Слайд 8)
Повідомлення учня (випереджувальне завдання).
Казка «Хлопчик-Зірка» була вміщена автором у збірку «Гранатовий будиночок» (англ. «A House of Pomegranates») (1891). Чому саме гранатовий? У такій країні, як Ірландія, напрочуд потужними є традиції християнства (Слайд 9).
Символом нашого уроку ми оберемо гранат, тому що гранат (дерево та його плоди) – це один із традиційних символів християнської віри: страждання, відродження і воскресіння. Слово гранат з’являється в найбільш напружені для персонажів моменти випробувань, але водночас немов би вказує їм шлях для відродження.
А чому слово будинок з’явилось у назві збірки? Так в Англії ХІХ ст. називали салон, місце, де зустрічалися високоосвічені люди й говорили про мистецтво, філософію, науку. Деякі салони мали назви. Наприклад, О. Уайльд у той час відвідував салон під назвою «Душа». Кожна з чотирьох казок збірки присвячена одній леді із салону, а в цілому «Гранатовий будиночок» присвячений дружині письменника – Констанції Уайльд.
4. Словникова робота (Путівник уроку. Завдання 3).
