Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Семінарське заняття 1.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
52.21 Кб
Скачать

семінарське заняття № 1 (17-18)

Тема: Особливості навчання освітньої галузі «Суспільствознавство» в початковій школі.

Мета: допомогти майбутнім вчителям зорієнтуватися в концептуальних та теоретичних положеннях педагогічних технологій, сформувати готовність до впровадження сучасних технологій на уроках галузі «Суспільствознавство». Сформувати позитивне ставлення і прагнення майбутнього вчителя початкової школи до творчого оволодіння новими навчальними технологіями; вчити студентів обирати оптимальні технології навчання відповідно до індивідуальних можливостей учнів початкових класів, рівню їх підготовки, умов; орієнтувати студентів до педагогічної творчості, самостійності, дослідницької діяльності.

Знати: концептуальні та теоретичні положення численних технологій навчання, форми, значення та методи проведення інтерактивних технологій;

Вміти: узагальнювати педагогічні технології початкової школи, виявити їх фундаментальну спільність, виділяти істотні ознаки; оволодівати новими навчальними технологіями; обирати оптимальні технології навчання відповідно до індивідуальних можливостей учнів початкових класів, рівню їх підготовки, умов, вміти проводити інтерактивні технології на різних етапах уроку в початковій школі.

Кількість годин: 2

Форма проведення: семінар – дискусія з елементами практичної роботи.

Обладнання: Державний стандарт початкової освіти, підручники «Я у світі» 3 клас, робочі зошити, Програма навчального предмета «Я у світі», календарно-тематичний план.

Література:

  1. Анісімова Г.О., Нікулочкіна О.В. Сучасний урок у початковій школі: традиції та інновації (навчально-методичний посібник) / Г.О.Анісімова, О.В.Нікулочкіна. – Тернопіль: Мандрівець, 2012. – 104 с.

  2. Акпинар Л.Є. Інтерактивні технології навчання в початковій школі: Навчальний посібник/ Л.Є.Акпинар. – К.: Видавничий дім «Слово», 2014. – 288 с.

  3. Луцан Н.І. «Людина і світ» в інноваційних педагогічних технологіях. Навчальний посібник. – К.: Видавничий дім «Слово», 2012. – 184 с.

  4. Савченко О.Я. Дидактика початкової освіти: підручник для вищих навчальних закладів – 2-ге вид. – К.: Грамота, 2013. – 504 с.

Хід семінарського заняття

Структурні елементи заняття

Хід семінарського заняття

  1. Вступна частина: (5 хв).

- організаційний момент;

- повідомлення мети заняття.

  1. Навчально – дискусійна частина: (65 хв.)

Педагогічний диктант (10 хв. + 5 хв. взаємоперевірка), передбачає оцінювання від 1 до 2 балів.

(дискусія за питаннями плану)

план семінару

  1. Особливість сучасних педагогічних та навчальних технологій на уроках курсу «Я у світі»:

  1. Предметно-орієнтована технологія;

  2. Особистісно-орієнтована технологія;

  3. Партнерська технологія навчання;

  4. Технологія диференційованого навчання;

  1. Інтерактивні технології навчання в системі вивчення галузі «Суспільствознавство».

  1. Ознаки, класифікація та роль інтерактивних технологій.

  2. Види інтерактивних технологій, їх ознаки та застосування.

  1. Рефлексія як складова інтерактивного уроку.

  1. Функція та види рефлексії.

  2. Методика організації, прийоми та форми на уроці.

  1. Застосування інтерактивних технологій навчання в навчальному процесі початкової школи, особливості діяльності вчителя на інтерактивному уроці.

  1. Інтерактивні технології у роботі з батьками.

  2. ТЗН та ІКТ на інтерактивних уроках в початковій школі.

  • виступи з основних питань плану доповідачів та їх опонентів;

  • обговорення повідомлень студентів, пояснення і уточнення, виклад інших поглядів з проблеми (за такою схемою):

Тези виступу на семінарі:

Тема: ……………………..

Вступ: Чому ця тема актуальна?

Теза 1: Про що йде мова?

Теза 2: В чому суть проблеми?

Теза3: Ваша особиста думка по суті та ваші пропозиції?

Методичні поради студенту

при підготовці до семінарського заняття

  1. По першому питанню зверніть увагу, як змінювались технології в різні історичні періоди, чим відрізняється стратегія формування від стратегії розвитку.

По пунктам підплану необхідно розглянути суть кожної технології та довести або спростувати «право на життя» кожної в вищеозначених технологій.

  1. По другому питанню зверніть увагу на історико-критичний огляд питання. Хто з методистів, педагогів працював з цієї проблеми.

Розгляньте структуру та методику проведення інтерактивного уроку, підготуйте фрагмент на вибір, будьте готові провести його в групі.

  1. Третє питання слід розглянути використовуючи праці А.В.Хуторського, О.І.Пометун, розгляньте методику застосування інтерактивних технологій під час рефлексії, підберіть 5 на вибір, та будьте готові провести їх в групі.

  2. Розкрийте, які проблеми розглядаються вчителями та батьками учнів у спільній діяльності, які інтерактивні технології можуть бути використані в роботі з батьками учнів.

Зверніть увагу, яку роль виконують ТЗН на інтерактивному уроці, у яких варіантах може застосовуватись ТЗН.

Підготуйте мультимедійний супровід уроку до розділу «Людина серед людей».

ІІІ. Заключна частина: (10 хв.)

  • підведення підсумків, мотивована оцінка роботи студентів та їх доповідей;

  • пояснення завдань наступного заняття.