Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11 cынып Алгебра.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.86 Mб
Скачать

Сабақ №__1__

Күні:______

Сынып:_11 __

Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың туындысынаесептер шығару.

Сабақ мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың туынды, туындыны есептеу ережелері, күрделі

тригонометриялық функциялардың туындысы жөнінде алғанбілімдерін еске түсіру, қайталау.

2. Дамытушылық: Ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетінарттыру, теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

3. Тәрбиелілік: Шапшаңдыққа, іздемпаздыққа, тиянақтылыққа, ұқыптылыққа ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: Деңгейлік тапсырмалар, тест жұмыстары.,

Сабақ түрі: топтық және ұжымдық

Сабақты өту әдісі: аралас

Сабақ барысы: Ι. Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу, сабаққа қатысын

тексеру, сабақтың мақсат міндетін түсіндіру.

ΙΙ. Негізгі бөлім.

Ι кезең. Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларға «туынды» тақырыбы бойынша қайталау сұрақтарын қоя отырып, олардың тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеремін.

Қайталау сұрақтары

y=cosx туындысы неге тең?

туындысы неге тең?

Кері тригонометриялық функцияларды ата.

Тригонометриялық функцияларды ата.

y=sіnx функциясының анықталу облысын айтып бер.

y=tgx функциясының туындысы.

tg²x+1=?

cosx=a түріндегі теңдеудің шешімі.

Тұрақты санның туындысы.

х-тің туындысы

Туындыларды есептеу ережелерініңформуласы.

y=ctgx туындысы неге тең?

y=cos3x туындысы неге тең?

Күрделі функция туындысы неге тең?

y=x³+sіnx функциясының туындысы неге тең?

ΙΙ кезең. Оқулықпен жұмыс.

1

а) f(x)=3ctgx-4x³ б) f(x)=4-1/4 tgx

ә) f(x)=sіn2x+tgx в) f(x)=х² ctgx

2 f´(х)=0

а) f(x)=-sіnx-1 ә) f(x)= соs4х+1

3а) f(x)= соsх (соsх-1) б) f(x)= sіnx(ctgx-1)

ә) f(x)=tgx (соsх+2) в) f(x)= (4х-1)· sіnx

ΙΙΙ кезең. Тест жұмысы

Барлық оқушылардың білімін анықтауға мүмкіндік береді, және ойлау, есте сақтау қабілетін дамытады, тапқырлыққа дағдыландырады.

Ι нұсқа

ΙΙ нұсқа

1. y=4sіnx

а) 4sіnx в) -4соsx с) 4соsx d)-4sіnx

  1. y=8sіnx

а) 8sіnx в) 8соsх с) -8соsх d)-8sіnx

2. y=cos²x+sin²x

а) 4sіn2x в) 1 с)0 d)cos²x-sin²x

2. y=3соs²х+3sin²x

а) 3 в) 1 с)3sin²x+3соs²х d) 0

3.у=2sіn+4x²

а) 2соs+8x в) sin2x-4 с) -2cosx-4x d) -2sinx+8x

3 . y=2соsх-4

а)соs2x-20x в) sin2x-20x³ с) 2cosx-5x³

d) -2sinx-20x3

  1. y=4cos²

а) -12sіn6хв) 12sin6xс) 8соs6x

d)24cos6x

4. y=sin3x

а) sin3x в) 3cos3x с) –sin3x

d)-3sin3x

5. y=sіnх(3x-1)

а) cos(3x-1) в) –cos(3x-1) с) -3sin(3x-1)

d) 3cos(3x-1)

5. y=соs(2x-1)

а) cos(2x-1) в) 2соsx(2x-1)с) – 2sіnх(2x-1)

d) 2sin(2x-1)

V кезең. Сабақты бекіту.

Функциялардың туындысын табыңдар.

  1. д y=2соsх+tgх

  2. m y=1-2sіnх

  3. ы y=х+2соsх

  4. у y= tgх+сtgх

  5. н y=1-соsх

  6. ы y=0,5+1,5sіnх

Vι кезең. Оқушыларды бағалау.

Vιι кезең. Үйге 191 (а,ә )

197 (а)

Сабақ №__2__

Күні:______

Сынып:__11б

Сабақтың тақырыбы:Туынды тарауын қайталау

  1. Білімділік мақсаты:Туынды туралы толық білімдерін қайталау

  2. Дамытушылық мақсаты:Туынды туралы білімдерін қалыптастыру

  3. Тәрбиелік мақсаты: Жылдам қозғалуға, есте тез сақтауға тәрбиелеу

Сабақтың типі:Қайталау сабағы

Тексеру формасы: Сұрақ-жауап, есеп шығарту арқылы

Сабақтың кезеңі:

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, туынды туралы туралы қысқаша сұрау, үй тапсырамасын тексеру.

І. Карточкадағы сұрақтарға жауап беру.

ІІ. Есептер шығару

IІІ. Бағалау

І. Кайталау сұрақтары:

    1. Екі функцияның қосындысының туындысы

    2. Екі функцияның айырмасының туындысы

    3. Екі функцияның көбейтіндісін туындысы

    4. Екі функцияның бөліндісін туындысы

    5. Тұрақты санның туындысы

    6. Дәрежелік функцияның туындысы

    7. n-ші дәрежелі функцияның туындысы

    8. Косинус және синус функцияларының туындысы

    9. Тангенс және котангенс функцияларының туындысы

    10. Күрделі функцияның туындысы

ІІ. Есептер шығару:

  1. ( )

  2. ( )

  3. , х= 2,02. (f(2,02)≈ 14,57995)

  4. функциясының өспелі және кемімелі болатын аралықтарын анықтау қажет. ( (-1; 1)аралығында функция өспелі, ал (-∞; -1)U(1; +∞) аралығында функция кемімелі болады)

  5. , х=2 болатыннүктеде жүргізілгенжанаманың теңдеуін тап. ( )

  6. туындысын тап ( )

  7. туындысын тап ( )

  8. туындысын тап ( )

  9. функциясының екінші ретті туындысын тап.

( )

  1. туындысын тап ( )

ІІІ. Бағалау

Үй тапсырмасы: Функцияның туындысын табыңдар (Қатесін тап)

1. ;

2. ;

3. ;

4. ;

функциясының нүктесіндегі туындысының мәнін табыңдар: (Қатесін тап)

1. ;

;

Сабақ жоспары

№3

Пән: алгебра

Сынып: 11 б

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: Туындыны қолданып функцияны зерттеу

Сабақтың мақсаты:

1.Білім берушілік: Оқушыларды функцияны туындының көмегімен зерртеу алгоритмін пайдаланып есептер шығару.

2.Дамытушылық: Алгоритмді қолдану арқылы функцияныңең үлкен және ең кіші мәндерін табу және есеп шығару дағдыларын дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Сабақтың көрнекілігі: Карточкалар

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау

ІІ Қайталау:

Кез келген f(x) функциясының туындысының көмегімен зерттеп, оның графигін салу алгоритмі еске түсіріңдер .

  • Функцияның анықталу облысын табу

  • Функцияның жұп, тақ және периодтылығын анықтау

  • Функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау

  • Таңба тұрақтылығы аралықтарын анықтау

  • Өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу

  • Кесте құру

  • Функцияның графигін салу

ІІІ Есептер шығару:

1 Функцияның анықталу облысын табыңдар:

У=0.7x+5; у=х2 +х-2; у= ; у=

2 Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:

У=3-2х; у=4х-2,5; у= ; у=-

3Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:

у=-6х2 +1; у=3х-7х; у=(х+2)2-3

4Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:

у= ; у= ;

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма:Қайталау,

Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:

у= ; у= ;

Сабақ №__4__

Күні:

Сынып: 11

Сабақтың тақырыбы: 1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі:Алғашқы функция мен анықталмаған интегралдың анықтамасы, алғашқы функцияның негізгі қасиетімен және алғашқы функциянытабудың ережелерімен таныстыру.Алғашқы функцияны және анықталмаған интегралды табу бойынша білім, білік, дағдыларын қалыптастыру.

2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардыңқұзыреттерін қалыптастыру.

3.Тәрбиелік: Оқушылардыңөз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достыққарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақ түрі:Жаңа сабақты меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Оқытудыңәдісі: теориялық және практикалық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Жаңа сабақты меңгерту:

1).Алғашқы функцияның анықтамасы мен негізгі қасиетімен таныстыру.

2). Алғашқы функцияның геометриялық мағынасымен таныстыру

3).Кейбір функциялардың алғашқы функцияларының кестесімен таныстыру

4).Мысалдар қарастыру

3.Есептер шығару

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]