Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Urok_4_5 (1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
72.24 Кб
Скачать

V. Перевіримо свої знання

  • Дайте визначення поняттю «аранжування народної музики».

  • Аранжування яких народних пісень ми слухали на уроці? Назвіть їхніх авторів. Охарактеризуйте засоби виразності цих творів.

  • Назвіть спільні та відмінні риси народних пісень та композиторських аранжувань цих мелодій.

  • Що вам відомо про творчість Ніни Матвієнко?

  • Розкажіть про свої враження від уроку.

VI. Підсумок уроку. Оцінювання відповідей учнів.

VII. Домашнє завдання

  • Послухайте кілька народних пісень в сучасній обробці.

  • Спробуйте порівняти їх з оригінальними мелодіями народних .

  • Намалюйте ілюстрацію до пісні «Чом ти не прийшов».

Поповнювати краєзнавчу скриньку новими скарбами музичної культури рідного краю.

VIII. Учні виходять з класу у супроводі звучання пісні «Чом ти не прийшов».

Урок 3.

Тема: Мова музики

Мета.

Навчальна: : пригадати такі поняття як «мелодія», «гармонія», «лад», «тоніка», «динаміка», «темп».

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Щоб навчитися розуміти мову музики, треба відрізняти основні елементи, з яких вона складається, відчувати своєрідні властивості кожного з них

Елементи музичної мови

Найважливішим елементом музичної мови є мелодія – «душа музики». Коли ми наспівуємо без слів та без супроводу улюблений мотив, - звучить лише мелодія. Це – основна думка вокального чи інструментального твору.

Мелодія – музична думка, образний зміст якої виражений одним голосом.

Також дуже важливим елементом музичної мови є гармонія, яку ми чуємо, слухаючи супровід до мелодії

Гармонія – співзвуччя, елемент музичної мови.

Зверніть увагу: музичні звуки, поєднуючись один з одним, сприймаються по-різному. Одні – як стійкі. На них композитор і закінчує піню або інструментальну п’єсу. А інші звуки викликають відчуття незавершеності і вимагають руху до стійкого звуку.

Лад – об’єднання звуків, різних за висотою, що тяжіють один до одного.

Тоніка – це найстійкіший, основний звук ладу.

Пригадайте, які бувають лади? (Мажорний і мінорний)

Звичайно, композитор не може передати всю красу музики, не використовуючи динаміку. Завдяки динамічним відтінкам музика стає виразнішою й емоційнішою. В перекладі з грецької мови слово «динаміка» означає «сила». Отже, цей елемент музичної мови пов'язаний із гучністю звучання.

Виразність музики, її характер і настрій залежить і від швидкості виконання твору – темпу. Основний темп виконання музичного твору позначається італійським терміном на його початку.

Allegro – швидко;

Vivace – жваво;

Andante – спокійно;

Moderato – помірно, стримано;

Adagio – повільно.

Творче завдання

Роздивіться репродукції картин із циклу «Соната весни» видатного литовського художника та композитора Мікалоюса Чюрльоніса. Поясніть, чому одна з них називається «Анданте», а інша – «Алегро». Аргументуйте та обговоріть різні версії.

ІІІ. Вивчення нової теми.

Відомості про композитора

П.І.Чайковський (1840-1893) походив із українського роду Чайок. Прадід композитора народився під Кременчуком.

Свої перші враження композитор отримав від народних пісень, які полонили його своєю красою. Музикою майбутній композитор почав займатися ще в дитинстві. З відкриттям Петербурзької консерваторії Чайковський стає її учнем і закінчує цей заклад із срібною медаллю.

П.І.Чайковський створив велику кількість прекрасних музичних творів найрізноманітніших жанрів. Усю свою творчість він присвячував красі природи, боротьбі людини за щастя.

Творчість Чайковського охоплює опери, всесвітньо відомі казкові балети («Лебедине озеро», «Лускунчик», «Спляча красуня»), симфонії, концерти тощо.

За своє життя П.Чайковський багато подорожував. Він відвідував Італію, Німеччину, Францію, Чехію і, навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні.

Слухання. П.І.Чайковський, «Італійська пісенька», «Старовинна французька пісенька» з «Дитячого альбому»

За своє життя П.Чайковський багато подорожував. Він відвідував Італію, Німеччину, Францію, Чехію і, навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні. Так у «Дитячому альбомі» з’явилися: «Італійська пісенька», «Неаполітанська пісенька», «Старовинна французька пісенька», «Німецька пісенька».

Слухаючи твори П.Чайковського, простежте за елементами музичної мови.

Аналіз прослуханих творів

Як засоби виразності допомагають створити музичні образи, передати настрої творів?

Демонстрація пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової

Розучування пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової

1.За веселковим, за небокраєм

Хтось на сопілці чарівно грає.

А чи то грає, чи то здається,

Чи пісня лине із мого серця?

Приспів:

Над моїм краєм,

Над моїм містом

Пісня лунає

Голосом чистим.

Пісня злітає

У світ широкий.

Веселка грає

На семи нотах.

2.В чарівній пісні слова чудові

Всі кольорові, всі веселкові.

Краплинки сонця у кожнім слові.

Краплинки щастя теж кольорові.

Приспів.

3.За веселковим, за небокраєм

Срібні дзвіночки хтось розсипає.

На тих дзвіночках веселка грає,

Пісня лунає над рідним краєм.

Приспів.

Виконання пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової

Підсумки уроку

Засоби музичної виразності мають важливе значення у створенні образу, настрою, характеру твору. Якщо ви навчитеся аналізувати особливості музичної мови, то навчитеся розуміти те, що хотів донести до слухачів композитор.

Домашнє завдання

Проспівати улюблену пісню, змінюючи такі засоби музичної виразності, як темп, ритм, мелодію, динаміку.

Урок 4

Тема. Мова музики.

Мета.

Навчальна: продовжити знайомство із засобами музичної виразності (тембр), розглянути поняття «вокаліз».

Розвиваюча: Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]