Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Urok_4_5 (1).docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
72.24 Кб
Скачать

Конспекти уроків

Тема. Музика крізь віки.

Мета.

Навчальна: Ознайомити з творчістю Й.С.Баха, аранжуванням академічної музики.

Розвиваюча: розвивати відчуття ритму, на­вички виконання естрадної пісні, інтерес до народної пісні та до творчості українських авторів естрадної пісні;

Виховна: виховувати естетичний смак, почуття патріотизму, любові до шедеврів світової та української музики.

Тип уроку: поглиблення та розширення теми.

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, мультимедійна презентація.

Хід уроку.

І. Вхід до класу під музику. Музичне вітання. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Пригадайте, що таке аранжування?

Сьогодні на вас чекає зустріч з новою цікавою формою зміни музичного твору - інструментальним аранжуванням. Пориньмо у світ симфонічного аранжування!

  • Пригадайте основні групи музичних інструментів та охарактеризуйте притаманні їм темброві звучання

ІІІ. Вивчення нової теми.

«Токката і фуга ре мінор», BWV 565 — твір для органа Йоганна Себастьяна Баха, один з найбільш популярних його творів. Вперше був опублікований у 1833 році завдяки зусиллям Фелікса Мендельсона.

Слухання музики Й.С. Бах «Токата і фуга ре мінор» у класичному виконанні Зінчука (електрогітара), Роберта Тісо (на склянках) фрагмент; Й.С.Бах «Кавова кантат» фрагмент.

Аналіз прослуханого твору

  • Розкажіть про своє враження від прослуханого твору.

  • У чому, на вашу думку, унікальність звучання органу?

  • Охарактеризуйте темброву палітру та засоби музичної виразності твору.

  • Яка мелодія фуги?

Розрізняють аранжування народної музики та аранжування академічної музики. Працюючи над обробкою музичного твору, аранжувальник використовує той вид аранжування, який допоможе найкраще зберегти композиторський задум. Так, можуть змінюватися гармонія, темп, тембр, інші засоби виразності, інколи додаються вступ, кода (завершення твору) тощо.

Запам’ятайте!

Академічна музика — це тип музики, що належить до писемної композиторської традиції та використовує сформовані в XVII—XIX століттях музичні форми і жанри, інструментарій і традиції виконавства. Протиставляється розважальній і народній музиці.

Термін «академічна музика» є спорідненим із терміном «класична музика».

Академічний стиль — стиль у мистецтві, що відповідає традиціям, стійким правилам та встановленим зразкам, які пройшли випробування часом.

Мабуть, ви помічали, що після обробки твору склад інструментів, на яких виконують композицію, може бути абсолютно іншим. Це приклад оркестрування.

Запамятайте!

Інструментування (оркестрування) — це переведення музики з одного інструментального складу на інший, в якому зберігається задум композитора. Так, вокальні твори перетворюються в інструментальні, а сольні (наприклад, написані для фортепіано) — на оркестрові чи ансамблеві номери тощо.

Процес інструментування вимагає від композитора знання специфіки музичних інструментів — їхніх технічних можливостей та виконавських прийомів. Один із найважливіших етапів розвитку оркестрування пов’язаний із творчістю композиторів віденської класичної школи — І. Гайдна, В.А. Моцарта, Л. ван Бетховена. Визнаними майстрами інструменовки були Г.Берліоз, Р. Вагнер, М. Равель, М. Римський-Корсаков, Р. Штраус, С.Прокоф’єв, Д. Шостакович та інші.

Запа’ятайте!

Аранжування академічної музики — це видозмінення творів академічної класичної музики шляхом зміни деяких засобів виразності та додавання нових фрагментів твору. Існує кілька різновидів академічного аранжування:

інструментальне, вокальне (хорове) й електронне.

Слухання музики В.А. Моцарт. Симфонія №40, 1 частина у виконанні естрадно-симфонічного оркестру під керівництвом П. Моріа (Франція).

ІV.Вокально-хорова робота. «Легенда про пісню», слова В.Коваля, музика А.Сердюка.

  1. Розспівування.

  2. Робота над чіткістю виконання ритмічного малюнка мелодії.

  3. Виконання пісні під фонограму (сольно, групами).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]