Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
4. математика.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.85 Mб
Скачать

Урок 48.

Тема. ЗАКРІПЛЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. САМОСТІЙНА РОБОТА

Мета: удосконалити навички додавання і віднімання двоцифрових чисел; закріпити вміння розв'язувати задачі на дві дії; розвивати математичне мовлення; виховувати інтерес до математики, самостійність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 62, завдання 385;386)

Завдання 385

— Прочитайте складені вирази.

Завдання 386

— Які задачі склали? Прочитайте розв’язання.

2. Гра «Ланцюжок»

3. Математичний диктант

• Зменшуване 50, від’ємник 38. Знайдіть різницю.

• На скільки 78 > 60?

• Яке число додали до 21 та отримали 22?

• Збільшіть 10 на 9.

• Знайдіть різницю чисел 81 і 66.

• На скільки 32 < 33?

• 1-й доданок 19, 2-й доданок 14. Знайдіть суму.

• Скільки треба відняти від 47, щоб вийшло 35?

• Від 61 відніміть 46.

• Зменшіть 92 на 82.

• До якого числа додали 32 та отримали 36?

• На скільки треба зменшити 70, щоб вийшло 69?

Перевірка

— На які 2 групи можна розподілити відповіді математичного диктанту?

• На парні / непарні;

• на двоцифрові / одноцифрові;

• на круглі / некруглі.

4. Хвилинка каліграфії

21 22 23 24 28

— Назвіть «зайве» число й обґрунтуйте свій вибір.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви перевірите навички додавання і віднімання двоцифрових чисел.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 62-63)

Завдання 387. Самостійна робота

Під час перевірки учні читають виписані приклади і пояснюють спосіб обчислення.

23 + 41 = 54 (64)

64 - 12 = 62 (52)                   

52 + 8 = 50 (60)

58 + 28 = 78 (86)                  

70 - 43 = 37 (27)                   

43 + 30 = 83 (73)

Завдання 388

Учні коментують, як виконали обчислення.

— Що дістанемо, якщо додамо від’ємник і різницю?

Завдання 389

Учні «ланцюжком» розв’язують приклади за таблицею.

— Додай попарно числа другого і третього стовпчиків.

— Додай попарно числа першого і четвертого рядків.

Завдання 390. Фронтальне вивчення змісту задачі

Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.

Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.

Завдання 391

Учні коментують, як записали виразами, скільки літрів води стало в кожній бочці.

Завдання 392*

Учні будують прямокутник, який можна відрізком поділити на 2 квадрати. (Довжина вдвічі більша ширини: 2 і 4; 3 і 6; 4 і 8; 5 і 10 см.)

Один учень біля дошки пояснює.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Самостійна робота

1 варіант

1. Задача.

Біля школи учні посадили 24 кущі шипшини, жасмину — на 8 кущів менше, а бузку — на 15 кущів більше, ніж жасмину. Скільки кущів бузку посадили учні?

2. Розв’язати приклади.

3. Уставити потрібні числа.

4. Записати вирази та розв’язати їх.

• Суму чисел 57 і 20 зменшити на 35.

• Різницю чисел 47 і 19 збільшити на 6.

• Число 26 збільшити на різницю чисел 30 і 4.

• Число 60 зменшити на суму чисел 27 і 7.

2 варіант

1. Задача.

Бригада робітників заготовила 47 машин березових дров, соснових — на 9 машин більше, осикових — на 18 машин більше, ніж соснових. Скільки машин осикових дров заготовили робітники?

2. Розв’язати приклади.

3. Уставити потрібні числа.

4. Записати вирази і розв’язати їх.

• Суму чисел 35 і 40 зменшити на 12.

• Різницю чисел 64 і 16 збільшити на 9.

• Число 37 збільшити на різницю чисел 40 і 3.

• Число 80 зменшити на суму чисел 34 і 4.