- •2. Методичні рекомендації щодо проведення заняття
- •Енергетичні засоби
- •Гусеничні трактори
- •2. Поняття про мта. Класифікація мта
- •3. Основні вимоги до мта
- •Опорний конспект
- •Енергетичні засоби
- •Мобільні (рухомі)
- •Стаціонарні
- •Обмежено рухомі
- •Електричні, теплові установки, вітряні, гідравлічні двигуни
- •Канатно-тракторні, електротракторні системи тяги
- •Трактори, самохідні шасі, автомобілі, моторизовані машини
- •Гусеничні трактори
- •Переваги
- •Недоліки
- •Джерело енергії
- •Робочі машини
- •Слайди класифікації мта
- •1. Класифікація мта за призначенням (слайд 9)
- •Класифікація мта за кількістю одночасно виконуваних операцій:
- •3. Класифікація мта за способом виконання операцій: (слайд 11)
- •Навчально методична крта заняття
- •9. Ірформаційний матеріал Випереджальне завдання
- •Перелік слайдів
- •Індивідуальні завдання
- •Висновки
- •Використана література
- •Експлуатація машин і обладнання
- •Т. 1.1. Енергетичні засоби та класифікація машинно-тракторних агрегатів (мта)
Навчально методична крта заняття
“Затверджено”
Зав. відділення _________
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА КАРТА ЗАНЯТТЯ № 2
Дисципліна Експлуатація машин і обладнання Група Дата
Тема заняття 1.1 Енергетичні засоби та класифікація машинно-тракторних М-32
агрегатів (МТА)
Час 90 хвилин Тип Лекція-візоалізація
Мета заняття |
Навчальна: Засвоєння студентами: класифікації енергетичних засобів с.г. виробництва, поняття і загальної класифікації машинно-тракторних агрегатів та основних вимог до них. Виховна: Виховання у студентів вміння проводити аналіз вже накопичених знань, робити висновки на основі цього аналізу, вміння логічно мислити |
|||||
Міжпредметні зв’язки |
- дисципліни, що забезпечують |
Основи агрономії. Сільськогосподарські машини. |
||||
Трактори і автомобілі |
||||||
- дисципліни, що забезпечуються |
Курсове та дипломне проектування з дисципліни «Експлуатація |
|||||
машин та обладнання» |
||||||
Забезпечення заняття: |
||||||
А. Наочні посібники |
Слайди презентації PowerPoint за темою 1.1 |
|||||
Б. Роздатковий матеріал |
Матриці опорних конспектів |
|||||
|
||||||
В. ТЗН |
Комп’ютер, мультимедійний проектор |
|||||
Г. Навчальні місця |
ауд. 29 |
|||||
Д. Література |
основна Л-1. Ружицький М.А, В.І. Рябець, Кіяшко В.М. та ін. Експлуатація машин і обладнання. –Київ, Аграрна освіта, 2011р. Л-2. Фортуна В.І., Миронюк С.К. Технологія механізованих сільськогосподарських робіт. –Київ, Вища школа, 1991р. |
|||||
№ елем занять (хв.) |
Елементи занять, навчальні питання |
Форми і методи навчання |
Форми і методи за особистісно зорієнтованою технологією |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
|||
1...2 хв |
Підготовка групи до навчання: |
огляд, |
|
|||
|
- перевірити підготовку аудиторії та студентів до заняття; |
відмітка в |
|
|||
|
- з'ясувати причину відсутності студентів. |
навч. журналі |
|
|||
5…7 |
Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності |
бесіда |
|
|||
хв. |
1. Назвіть основні напрями прискорення темпів механізації і автоматиза- |
|
|
|||
|
ції виробничих процесів в с.г. |
|
|
|||
|
2. Назвіть прогресивні технології вирощування с.г. культур |
|
|
|||
|
3. Чим, на вашу думку, прогресивні технології відрізняються від |
|
мозкова |
|||
|
традиційних? |
|
атака |
|||
|
4. Від чого залежить, на вашу думку, вибір варіанту технології |
|
|
|||
|
вирощування с.г. культур? |
|
|
|||
|
5. Охарактеризуйте поняття «Комплексна механізація с.г. виробництва» |
|
|
|||
|
Мотиваційний етап діяльності |
|
|
|||
|
Завдання інженера, інженерної служби, в тому числі і техніка-механіка, |
|
|
|||
|
господаря, фермера відносно с.г. техніки полягає, в першу чергу в забез- |
|
|
|||
|
печенні високої якості роботи машин, МТА в цілому. Для забезпечення |
|
|
|||
|
певного рівня якості роботи МТА необхідна оптимізація їх комплектува- |
|
|
|||
|
ння, тобто вибір машин певного рівня досконалості, ширини захвату, |
|
|
|||
|
належної продуктивності, вартості… А це в значній мірі залежить і від |
|
|
|||
|
знань техніка-механіка особливостей використання машин, раціональних |
|
|
|||
|
варіантів придбання. Для цього потрібні знання основ комплектування і |
|
|
|||
|
використання машинно-тракторних агрегатів. |
|
|
|||
72...78 |
Повідомлення теми, питань. Зміст і послідовність вивчення |
|
|
|||
хв. |
матеріалу (конспект заняття) |
|
|
|||
|
Тема: 1.1 Енергетичні засоби та класифікація МТА |
повідомлення |
мільтимедійна |
|||
|
1. Енергетичні засоби с.г. виробництва та їх порівняльна характеристика |
розповідь, |
система, |
|||
|
Енергетичні засоби с.г. виробництва поділяються на рухомі (мобільні), |
пояснення, |
слайди 1, 2 |
|||
|
обмежено рухо мі і стаціонарні. |
бесіда, |
|
|||
|
Рухомі засоби енергетики – трактори, самохідні шасі, автомобілі, |
робота з ОК |
робота з |
|||
|
жива тяглова сила. |
|
матрицею ОК |
|||
|
Обмежено рухомими засобами енергетики є канатно-тракторні і |
|
|
|||
32
1 |
2 |
3 |
4 |
|
електротракторні системи тяги |
|
|
|
Стаціонарними засобами енергетики є різні електричні і теплові |
|
|
|
установки, вітряні, гідравлічні та інші двигуни. |
|
|
|
Трактори порівняно з іншими засобами енергетики в рослинництві |
|
|
|
мають певні переваги: вони маневрені, надійні в експлуатації, економіч- |
|
|
|
ні, у них порівняно висока стабільність тягових властивостей. |
|
|
|
Трактори класифікуються за тяговим зусиллям: 0,2; 0,6; 0,9; 1,4; 2; 3; 4; |
|
випереджальні |
|
5; 6; 8 т. |
|
завдання |
|
С.г. трактори класифікуються і за іншими ознаками: за призначенням |
|
робота з |
|
(загального призначення, універсально-просапні, спеціальні); |
|
матрицею ОК |
|
за конструкцію ходової частини (колісні, гусеничні); |
|
ММС, |
|
за типом кістяка (рамні, напіврамні, безрамні) |
|
слайди 3, 4 |
|
|
|
|
|
2. Поняття про МТА. Класифікація МТА. |
розповідь, |
робота з |
|
МТА називається сукупність (раціональне співвідношення) робочих |
пояснення, |
матрицею ОК |
|
машин з джерелом енергії для виконання технологічної операції. |
бесіда |
ММС, слайд 5, |
|
Усі МТА розрізняються: за призначенням, кількістю виконуваних |
робота з ОК |
мозкова атака |
|
операцій, способом виконання їх, характером використання джерела |
|
|
|
енергії і передавального механізму, способом з'єднання з трактором, |
|
|
|
розміщенням машин відносно трактора. |
|
|
|
|
|
|
|
3. Основні вимоги до МТА. |
розповідь, |
робота з |
|
Вимоги: агротехнічні, технічні, економічні, щодо зручності |
пояснення, |
матрицею ОК |
|
обслуговування, охорони праці |
бесіда |
ММС, слайд 6 |
|
|
робота з ОК |
|
|
|
|
|
5…7 |
Рефлексійно-оцінювальний етап |
бесіда |
рефлексія |
хв. |
1. Які енергетичні засоби використовуються у с.г.? |
|
ММС, слайд 8 |
|
2. Що таке машинно-тракторний агрегат? |
|
|
|
3. Як класифікуються МТА? |
|
|
|
4. Назвіть основні вимоги до МТА? |
|
|
|
|
|
|
|
Демонстрація фотографій МТА: |
|
ММС, |
|
дайте повну характеристику МТА, відповідно до їх класифікації |
|
слайди |
|
|
|
|
|
Індивідуальні завдання |
|
ММС, |
|
|
|
слайд |
|
|
|
|
1...2 хв |
Підсумки роботи на занятті та постановка домашнього завдання |
повідомлення |
|
|
- висновок про хід заняття |
|
|
|
- аналіз роботи студентів, групи в цілому |
|
|
|
- повідомлення і мотивація оцінок |
|
|
|
|
|
|
|
Домашнє завдання: Л-1 с. 20…37, Л-2 с. 13...21, 86…87 |
|
|
|
Завдання і вказівки по самостійному вивченню дисципліни. |
повідомлення |
|
|
Тема: Машинно-тракторні агрегати |
|
|
|
|
|
|
|
Підручники: Л-2 с. 86…87, Л-3 с. 39…42 |
|
|
|
|
|
|
|
Форма зворотнього зв'язку: звіт у робочому зошиті, питання до |
|
|
|
екзамену |
|
|
|
|
|
|
|
Питання |
|
|
|
1. Значення багатоопераційних МТА у впровадженні енергозберігаючих |
|
|
|
технологій |
|
|
“ ” 201.. р. Викладач ________________ Семиряжко А.М.
Розглянуто на засіданні циклової комісії__________________________ дисциплін
Протокол № ….. від “__” _________ 201... р.
Голова циклової комісії ____________________________________________ 33
КАРТА ДІЯЛЬНОСТІ ВИКЛАДАЧА
Карта діяльності викладача Семиряжко А.М.
і студентів групи М-32 під час тематичної лекції
за особистісно зорієнтованій технології навчання за темою:
«Енергетичні засоби та класифікація МТА»
Хід заняття |
Діяльність викладача |
Діяльність студентів |
Форми роботи |
Елементи ОЗН і комп’ютеризація відео презентації |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1. Організаційний момент (1/) |
Перевірка підготовки аудиторії і студентів до заняття, з’ясування причин відсутності студента. |
|
Індивідуальна |
|
2. Актуалізація опорних знань (5/) |
Бесіда зі студентами: 1. Назвіть основні напрями прискорення темпів механізації і автоматизації виробничих процесів в с.г. 2. Назвіть прогресивні технології вирощування с.г. культур. 3. Чим, на вашу думку, прогресивні технології відрізняються від традиційних? 4. Від чого залежить, на вашу думку, вибір варіанту технології вирощування с.г. культур? 5. Охарактеризуйте поняття «Комплексна механізація с.г. виробництва». |
Студенти дають відповідь
|
Колективна робота |
Мозкова атака |
3. Мотивація навчальної діяльності (2/) |
Розкрити значення знання даної теми в забезпеченні високої якості роботи машин |
|
Колективна робота |
|
34
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
4. Тема і план діяльності (1/) |
Пропонує ознайомитися з планом діяльності в матриці опорного конспекту |
Отримують матрицю опорного конспекту і знайомляться з темою і планом діяльності |
Індивідуальна робота |
Матриця ОК Слайд 1 |
5. Опрацювання навчального матеріалу
|
пит. 1. Енергетичні засоби с.г. виробництва та їх порівняльна характеристика Пояснює методику заповнення матриці
В пит. 1 : класифікація тракторів |
Студенти заповнюють матрицю ОК
Студенти, які отримали випереджальне завдання виступають з інформацією Студенти заповнюють матрицю ОК за методикою
|
Індивідуальна робота студентів
Індивідуальна робота |
на ПК презентація слайду 2
Випереджальне завдання, презентація слайду 3
презентація слайду 4
|
|
Пит. 2. « Поняття про МТА. Класифікація МТА.» Пояснює методику заповнення матриці ОК
|
Студенти заповнюють матрицю ОК за поясненнями викладача |
Індивідуальна робота Класифікація МТА Самостійна робота |
презентація слайду 5 Заповнення п.2.
|
35
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
3. «Основні вимоги до МТА» |
Пояснення щодо заповнення навчальним матеріалом |
Доповнюють навчальний матеріал матриці ОК за поясненням викладача Інф. за слайдом 6 |
Індивідуальна робота Перевірка якості ОК. |
презентація слайду 6 |
Перевірка якості засвоєного матеріалу
|
Контролює правильність складання ОК
Пропонує провести класифікацію МТА за фотографіями МТА
Пропонує провести класифікацію МТА за марками |
Отримують повну презентацію ОК і перевіряють правильність складання ОК. Студенти отримують завдання і працюють
Студенти отримують індивідуальні завдання і працюють |
Індивідуальна робота
Колективна робота
Індивідуальна робота |
Слайд 8 ОК № 2
Демонстрація фото МТА. слайди
Рефлексія і оцінка знань |
Завершення тематичної лекції
|
Повідомляє оцінку діяльності групи в цілому і окремих студентів.
|
Студенти отримують інформацію про роботу колективу групи.
|
Індивідуальна робота |
Слайд |
Домашнє завдання |
Повідомляє, що домашнє завдання надано в матриці ОК і виконати С.Р. |
Отримують завдання в ОК |
Індивідуальна робота |
|
36
