Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
lektsiya_3.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
43.43 Кб
Скачать

Тема: Філософія стародавнього світу (2. Антична філософія).

Мета: охарактеризувати особливості давньогрецької та давньоримської філософії; пояснити проблему людини в західній філософії; ознайомити студентів з ідеями найдревніших філософських шкіл Греції та вченнями Риму; визначити роль християнства для формування світогляду в античні часи;

розвивати уявлення про становлення людської цивілізації та філософської думки в цілому; логічне мислення та вміння абстрагуватись від відомого історичного матеріалу;

виховувати моральність, людяність; повагу до традицій інших народів; толерантне ставлення до поглядів про основи всесвіту в різні історичні часи.

Тип заняття: комбіноване.

Вид заняття: лекція-бесіда.

План.

1. Давньогрецька філософія: періодизація й основні риси

2. Перші філософські (досократичні) школи Древньої Греції

3. Філософія софістів і Сократа

4 Філософія Платона

5. Філософія Аристотеля

6. Філософія Епікура.

Коло питань: антична філософія; мілетська, еллейська, піфагорійська атомістська школа; Фалес, Геракліт, Демокріт, софісти; матеріалістична та ідеалістична теорія; міфологічна основа; антигромадська філософія; декларативний та діалогічно доказовий метод.

Література:

Філософія: Курс лекцій / Під ред. Бичка І.В. та ін. - К., 1993.

Філософія: Підручник / Надольний І.Ф. та ін. - К., 1999.

Ракитов А.И. Философия. Основные идеи и принципи. - М., 1990.

Чанышев А.Н. Курс лекций по древней и средневековой философии. – М., 1991.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Пояснення нового матеріалу та його обговорення.

4. Закріплення нового матеріалу та підведення підсумків заняття.

5. Домашнє завдання.

Теми для рефератів та доповідей:

Філософія кініків і стоїків

Філософські (досократичні) школи Древньої Греції

Філософські вчення Сократа, Платона та Аристотеля

Завдання додому:

Сутність та характерні особливості Античної філософії.

Погляди представників Античної філософії класичного періоду

Філософія Епікура.

Конспект лекції:

Давньогрецька філософія: періодизація й основні риси

1. Давньогрецькою називається філософія (вчення, школи), вироблена грецькими філософами, що проживали на території сучасної Греції, а також у грецьких полісах (торгово-ремісничих містах-державах) Малої Азії, Середземномор'я, Причорномор'я й Криму, в елліністичних державах Азії й Африки, у Римській імперії (нерідко філософія Древнього Рима або безпосередньо ототожнюється з давньогрецькою, або об'єднується з нею під спільною назвою "антична філософія"). Давньогрецька (антична) філософія у своєму розвитку пройшла чотири основних етапи:

• демократичний - VII - V ст. до н.е.;

• класичний (сократичний) - середина V - кінець IV ст. до н.е.;

• елліністичний - кінець IV - II ст. до н.е.;

• римський - I в. до н.е. - V в. н.е.

2. До досократпчного періоду відноситься діяльність так званих філософів-"досократиків":

• мілетської школи - "фізиків" (Фалеса. Анаксимандра. Анаксимена);

• Геракліта Ефеського:

• елейскої школи;

• атомістів (Демокріта, Левкіппа);

• деяких інших філософів.

Основні проблеми, якими займалися "досократики": пояснення явищ природи, сутності Космосу, оточуючого світу, пошуки першооснови всього сущого. Метод філософствування – декларування власних поглядів, перетворення їх у догму.

Класичний (сократичний) період час розквіту давньогрецької філософії ( що збіглося з розквітом давньогрецького поліса). До даного етапу відносяться:

• філолофсько-просвітительська діяльність софістів;

• філософія Сократа;

• зародження "сократичних" шкіл;

• філософія Платона;

• філософія Аристотеля.

Філософи сократичного (класичного) періоду також намагалися пояснити сутність природи й Космосу, однак зробили це глибше "досократиків":

• менше приділяли увагу пошуку першооснови:

• допускали участь богів й ідей у створенні природи й Космосу;

• висунули ідеалістичну версію походження сущого (Платон - автор вчення про "чисті ідеї", що передують реальному світу й втіленням яких став реальний світ);

• поклали початок суперечки між матеріалізмом й ідеалізмом;

• виявили цікавість до проблеми людини, суспільства, держави;

• від декларативно-догматичного методу філософствування перейшли до діалогічно-доказового;

• внесли вклад у розвиток логіки;

• вели практичну філолофсько-просвітительську діяльність (софісти й Сократ).

Для елліністичного періоду (періоду кризи поліса й утворення великих держав в Азії й Африці під владою греків і на чолі із соратниками Олександра Македонського і їхніх нащадків) характерно:

• поширення антигромадської філософії кініків;

• зародження стоїчного напрямку філософії;

• діяльність "сократичних" філософських шкіл: Академії Платона. Лікея Аристотеля. кіренської школи ( кіренаїків) і ін.;

• філософія Епікура й ін.

Відмітні риси ) елліністичної філософії:

• криза античних моральних і філософських цінностей:

• зниження страху перед богами й іншими надприродними силами. поваги до них:

• заперечення колишніх авторитетів, зневага до держави і її інститутів;

• пошук фізичної й духовної опори в самому собі;

• прагнення до відмови від дійсності;

• перевага матеріалістичного погляду на світ (Епікур);

• визнання вищим благом – щастя й задоволення окремої людини (фізичне – кіренаїки, моральне – Епікур). Найбільш відомими філософами римського періоду були:

• Сенека;

• Марк Аврелій (імператор Рима в 161 - 180 р.);

• Тит Лукрецій Кар;

• пізні стоїки;

• ранні християни.

Для філософії римського періоду було характерно:

• взаємовплив давньогрецької й давньоримської філософій (давньогрецька філософія розвивалася в рамках римської державності й випробовувала на собі її вплив, у той час як давньоримська філософія виростала на ідеях і традиціях давньогрецької);

• фактичне злиття давньогрецької й давньоримської філософій в одну – античну філософію;

• вплив на античну філософію традицій й ідей філософії скорених народів (Сходу, Північної Африки й ін.);

• близькість філософії, філософів і державних інститутів (Сенека виховував римського імператора Нерона, Марк Аврелій сам був імператором);

• невелика увага до проблем навколишньої природи;

• підвищена увага до проблем людини, суспільства й держави;

• розквіт естетики (філософії, предметом якої були думки й поведінка людини);

• розквіт стоїчної (філософії, прихильники" якої бачили вище благо й сенс життя в максимальному духовному розвитку особистості. ученості. погляді в себе, безтурботності (атараксії, тобто незворушності);

• перевага ідеалізму над матеріалізмом:

• усе більш часте пояснення явищ оточуючого світу волею богів;

• підвищена увага до проблеми смерті й загробного життя;

• ріст впливу на філософію ідей християнства й ранньохристиянських єресей;

• поступове злиття античної й християнської філософій, їхнє перетворення в середньовічну теологічну філософію.

3. У цілому давньогрецька (антична) філософія має наступні особливості:

• матеріальною основою розквіту даної філософії був економічний розквіт полісів;

• давньогрецька філософія була відірвана від процесу матеріального виробництва, а філософи перетворилися в самостійний прошарок, не обтяжений фізичною працею й претендуючий на духовне й політичне керівництво суспільством;

• стрижневою ідеєю давньогрецької філософії був космоцентризм (страх і преклоніння перед Космосом, прояв інтересу насамперед до проблем походження матеріального світу, поясненню явищ навколишнього світу);

• на пізніх етапах – змішання космоцентризму й антропоцентризму (в основі якого були проблеми людини);

• допускалося існування богів;

• давньогрецькі боги були частиною природи й близькі людям;

• людина не виділялася з навколишнього світу, був частиною природи;

• були закладені два напрямки у філософії ідеалістичний ("лінія Платона") і матеріалістичний ("лінія Демокріта"), причому дані напрямки по черзі домінували: у досократичний період – матеріалістичний, у класичний – мали однаковий вплив, в елліністичний – матеріалістичний, у римський – ідеалістичний.