Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Що собою являє організм лишайника?

2. Де поширені лишайники?

3. На які групи поділяються лишайники в залежності від способу кріплення слані?

4. Яка будова лишайників?

5. Яку інформацію про стан навколишнього середовища ми можемо дізнатися від лишайників?

VI. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Урок №65

Тема. Групи грибів: сапротрофні – цвільові гриби.

Демонстрування цвілевих грибів.

Лабораторне дослідження №16. Будова цвілевих грибів (за допомогою оптичного мікроскопа) . «Інструктаж з БЖД».

Мета: cформувати уявлення про різноманітність цвілевих грибів, особливості їх будови, та процеси життєдіяльності; виявити характерні особливості цвілевих грибів; розвивати розуміння еволюційного розвитку живого, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати інтерес до дослідницької діяльності.

Обладнання і матеріали: мукор на харчових продуктах, лупа, мікроскоп, обладнання для виготовлення мікропрепаратів, постійні мікропрепарати з пеніцилом, таблиця « Гриби».

Базові поняття і терміни: білу цвіль, головаста цвіль, мукор, пеніцил, пеніцилін, антибіотик, редуценти.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Актуалізація опорних знань

Біологічний диктант.

Виберіть правильні твердження.

  1. Наука, що вивчає лишайники, називається ліхенологією.

  2. Найбільше видів лишайників є у великому промисловому місті.

  3. У лишайнику гриб отримує від водорості органічні речовини.

  4. Тіло лишайника називається сланню.

  5. Лишайники прикріплюються до субстрату за допомогою коренів.

  6. У лишайнику водорость за допомогою гриба отримує воду й мінеральні солі.

  7. У лишайників переважає нестатевий спосіб розмноження.

  8. Основним джерелом живлення північних оленів є ксанторія.

  9. Лишайники переважають у рослинності тундри.

  10. Деякі лишайники дуже чутливі до забруднення повітря.

Відповідь: 1,3,4,6,7,9,10.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

У людини є багато супутників серед тварин і рослин. А що ви знаєте про гриби, які постійно живуть біля людини? Пригадайте зіпсовані продукти. У каструлі під кришкою зосталася варена картопля й про неї забули. Коли через кілька днів відкрили кришку, то побачили пухнасту «вату» - білу цвіль. Що ж це за живі організми і як вони утворилися? Відповідь на це запитання ми отримаємо на сьогоднішньому уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Поняття про цвілеві гриби.

Розповідь учителя

Гриби різноманітні за зовнішнім виглядом, місцем існуванням та фізіологічними особливостями, але в їх будові є спільні риси. Міцелій цвілевих грибів або зовсім не розвинутий, або представлений неклітинним міцелієм. На рештках рослин і тварин, у грунті та продуктах харчування можна побачити характерні плівочки, утворені добре розгалуженими міцеліями грибів. За цю особливість їх називають цвілевими грибами. Цвілеві гриби – сапротрофи, можуть споживати мертву органіку, очищаючи від неї поверхню землі, розмножуючись на харчових продуктах, псують їх і завдають шкоди людині.