Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

6.Профілактичні заходи отруєнь грибами.

-Збирати для вживання в їжу можна тільки добре відомі їстівні гриби.

-Всі гриби потрібно добре промивати і кипятити 7 – 10 хв. у підсоленій воді, відвар зілляти і промити чистою водою.

-У старих їстівних грибах можуть накопичуватись отруйні речовини.

-Гриби здатні накопичувати солі важких металів і радіонукліди, тому не можна збирати поблизу великих магістралей.

-Кулінарній обробці піддавати в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута.

-В разі отруєнь звернутись до лікаря.

V. Узагальнення і систематизація знань

Серед запропонованих грибів знайдіть зайвий і поясніть свій вибір.

1.Лисичка, підосичник, мухомор, опеньок, боровик.( зайвий мухомор, тому що це отруйний гриб).

2. Підберезник, маслюк, опеньок, лисичка. (зайвий опеньок, тому що він за способом живлення – гриб-паразит)

3. Печериця, маслюк, сироїжка, білий гриб. (печериця зайва тому що вона не утворює мікоризи).

4.Білий гриб, підберезник, маслюк, підосичник, рижик. (зайвий рижик тому що це пластинчастий гриб).

VI. Домашнє завдання

Вивчити відповідний параграф підручника.

Урок №63

Тема. Практична робота №5:

Розпізнавання їстівних та отруйних грибів своєї місцевості. «Інструктаж з БЖД».

Мета: навчитись розпізнавати, за особливостями будови, їстівні та отруйні гриби своєї місцевості.

Обладнання і матеріали: довідкові видання, таблиці, малюнки, фотографії їстівних та отруйних грибів.

Хід роботи

  1. Із наведеного переліку шапкових грибів випишіть номери:

В-І. Їстівних грибів. В-ІІ. Отруйних і неїстівних грибів.

1)підосичник; 7)мухомор червоний;

2) дощовик; 8)сироїжка ароматна;

3) печериця; 9)лисичка справжня;

4) чортів гриб; 10)польський гриб;

5)білий гриб; 11)несправжні опеньки;

6)несправжні лисички; 12)бліда поганка.

Відповідь: В-І 1,2,3,5,8,9,10.

В-ІІ 4,7,11,6,12.

  1. Розгляньте запропоновані зразки грибів. Визначте їх назви й особливості будови.

  2. Заповніть таблицю та зробіть відповідні висновки.

Назва гриба

Особливості будови

Їстівні, умовно їстівні

Отруйні, неїстівні

- Під час збирання грибів потрібно дотримуватись таких правил:__________________________________________________

- Які гриби є небезпечними для здоровя людини?_________________________________________________

- Що необхідно зробити в першу чергу при отруєнні грибами?________________________________________________

VI. Домашнє завдання

Повторити гриби і водорості.

Урок №64

Тема. Лишайники.

Демонстрування лишайників.

Мета: сформувати уявлення про лишайники як симбіотичний організм, що складається з гриба й водорості; ознайомити з будовою, особливостями життєдіяльності та розмноження лишайників,їх екологічними значеннями у природі та практичним у житті людини; розвивати творче мислення та інтелектуальні здібності учнів; здійснювати екологічне виховання.

Обладнання і матеріали: колекції зразків лишайників, таблиця «Лишайники», презентація.

Базові поняття і терміни: лишайники, життєві форми, листуваті, накипні, кущисті, талом, біоіндикатори.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Заповнення таблиці.

Порівняльна характеристика грибів та водоростей

Ознаки

Гриби

Водорості

Середовище існування

Наземно-повітряне, грунт, вологі місця, живі організми

Водне, грунт, вологі місця

Тип живлення

Гетеротрофний

Автотрофний

Особливості будови клітини:

  • Оболонка

  • Наявність пластид, хлорофілу;

  • Наявність вакуолей

Мають хітин

Не мають

Не мають

Мають целюлозу.

Мають.

Мають.

Особливості метаболізму:

  • Запасний вуглевод;

  • Основні продукти виділення

Глікоген.

Сечовина, вода, вуглекислий газ

Крохмаль.

Вода, вуглекислий газ

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Проблемно-пошукова бесіда

  • Чи знаєте ви організми, які поєднують автотрофний та гетеротрофний тип живлення?

  • Уявіть, що вам запропонували сконструювати організм, який би складався з гриба і водорості. Яким би ви його створили?

  • Які функції виконував би гриб у цьому організмі, а які – водорость?

Такі незвичайні організми на нашій планеті справді існують. Їх називали то мохами, то водоростями, то навіть, «хаосом природи». Це таємничі й загадкові лишайники, які ми сьогодні вивчатимемо. Лишайники надзвичайно витривалі. Деякі види у пустелі нагріваються до +70 градусів і не гинуть. Вони можуть висохнути, але у вологих умовах знову відновлюються. Тривалість життя антарктичних лишайників 10 тис. років. Які ще живі організми здатні до цього.