Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки 1-70 6 кл.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
15.13 Mб
Скачать

2. Значення рослин в житті людини

Особливо велике значення рослин, які вирощуються в сільському господарстві. Людина завдяки зеленим рослинам з найпоширеніших у природі речовин (води, вуглекислого газу і солей), користуючись сонячною енергією, добуває цінні органічні речовини: білки, вуглеводи, жири, вітаміни та ін. Названі рослинні речовини за допомогою тварин переробляються в ще цінніші продукти: м’ясо, сало, масло, молоко, яйця, вовну, шкіру, тобто в усе те, що необхідне для життя людини.

Рослини дають людині їжу, а також будівельний матеріал, сировину для промисловості (смолу, олію, каучук, гутаперчу, дубильні речовини, спирт та ін.). Крім того, з рослин виробляють різноманітні ліки. Звідси зрозуміло, чому людина ще з давніх часів цікавилася рослинами, збирала їх, вивчала і вирощувала.

Необхідно підкреслити, що навіть такі речовини, як кам’яне вугілля і нафта, походять з рослин, які росли на землі в стародавні часи. Енергія сонячних променів, яка колись була уловлена цими рослинами, в процесі горіння вивільняється і використовується людиною. Також і торф, що використовується на паливо і на добрива, походить від рослин, які росли на болотах.

Однак не всі рослини мають зелене забарвлення. Гриби, бактерії і деякі з вищих рослин не мають хлорофілу і тому нездатні самі виробляти для себе органічну поживу 3 речовин неорганічних. Такі не зелені рослини (сапрофіти), які часто невидимі простим оком, у великій кількості ростуть на мертвій органічній речовині, що залишається після загибелі рослин і тварин, використовують її для свого живлення, руйнують, мінералізують і таким чином приводять в стан, придатний для використання зеленими рослинами. В цьому полягає позитивна роль не зелених безхлорофільних рослин.

Людина вивчає рослини і їх властивості ще й тому, що багато з них завдає величезної шкоди, наприклад численні бур’яни (пажитниця, пирій, осот та ін.), які глушать культурні рослини на полях, або багато не зелених — безхлорофільних рослин, в тому числі паразитні гриби (іржа, сажка, ріжки та ін.), що уражають культурні рослини. Найдрібніші не зелені рослини — бактерії, проникаючи в організм людини і тварин, викликають різні заразні хвороби. З усіма рослинами, які завдають шкоди сільському господарству, людина веде систематичну боротьбу.

ІV. Узагальнення і систематизація знань

Бесіда

1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

2. Що вам найбільше сподобалось на уроці?

3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?

V. Домашнє завдання

1.Опрацювати матеріал підручника відповідно до теми уроку.

2. Виконати завдання з теми уроку в робочому зошиті.

Урок 58

Тема. Контрольна робота №2

Мета уроку: виявити рівень навчальних досягнень учнів; здійснити контроль і корекцію їх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах; розвивати навички письмово висловлювати думку; вдосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність.

Тип уроку:урок контролю знань.

Хід уроку.

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку, налаштування на робочий настрій.

2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Визначення основної мети й завдань уроку

3. Контроль знань.

3.1. Роздача індивідуальних карток із завданнями.

3.2. Інструктаж щодо виконання завдань, пояснення шкали оцінювання завдань різних рівнів складності.

3.3. Виконання завдань учнями.

4. Підбиття підсумків уроку

4.1. Підведення підсумків роботи.

4.2. Учитель відповідає на запитання, які виникли в учнів під час написання контрольної роботи.

5. Домашнє завдання

5.1. Завдання для всього класу (не є обов’язковим).

Підручник – повторити терміни та поняття.

Контрольна робота № 2

І варіант

І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)

Позначте одну правильну відповідь.

1. Покритонасінні рослини змогли витіснити голонасінні завдяки наявності:

А квітки й плоду; Б насіння; В розвиненої кореневої системи;

Г розвиненого стебла.

2. Вкажіть науку, яка вивчає водорості:

А бріологія, Б мікологія, В альгологія, Г ліхенологія.

3. Вкажіть назву чоловічих статевих органів у мохоподбних:

А спорангії, Б архегонії, Вантеридії, Г овогонії.

4. Хвоя — це:

А пагін; Б видозмінений пагін; В брунька; Г листок.

5.Серед спорових рослин справжні листки мають лише:

А мохоподібні, Б плауноподібні, В хвощеподібні, г)папоротеподібні.

6.Вкажіть як називається чоловічий гамето фіт у голонасінних:

А пилкове зерно, Б ендосперм з архегоніями, В зародковий мішок, Г пилковий мішок.

ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)

7. Розташуйте події в логічній послідовності:

Визначте послідовність відділів водоростей у порядку зростання чисельності видів: А Зерлені водорості, Б Бурі водорості, В Діатомові водорості, Г Червоні водорості.

8.Утворіть логічні пари:

1. Сфагнум. 2.Політрих. 3.Маршанція. Антоцерос.

А сланеві дводомні рослини із підставками на таломі;

Б сланеві рослини із одним хлоропластом і клітині;

В справжні однодомні мохи з диморфізмом клітин;

Г зелені дводомні мохи з зозуле подібною коробочкою.

9. Установіть логічну послідовність між різними таксонами.

А рід Ялина, Б вид Ялина срібляста, В клас Хвойні,Г відділ Голонасінні,Д родина Соснові.

ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)

10. Перелічіть особливості, які відрізняють покритонасінних від голонасінних.

11. Дайте визначення поняття «життєві форми рослин». Наведіть по три приклади до кожної із життєвих форм рослин. Які життєві форми переважають у папоротеподібних.

ІУ рівень. (3 бали)

12. Назвіть ускладнення, які виникли в будові голонасінних рослин порівняно з вищими споровими.

ІІ варіант

І рівень (по 0,5 бала за кожне завдання)

Позначте одну правильну відповідь.

1.До субстрату більшість мохоподібних прикріплюється:

А ризоїдами, Б додатковими коренями, В справжніми коренями, Г зовсім не прикріплюються.

2.Всі водорості містять хлорофіл, який міститься в :

А хлоропластах, Б хромопластах, В лейкопластах, Г цитоплазмі.

3.Вкажіть як запилюються голонасінні:

А вітром, Б комахами, В тваринами, Г самозапилюються.

4.Укажіть, який із класів відділу Голонасінні має найбільшу чисельність: А Хвойні, Б Гінкгові, В Саговникіові, Г Гнетовидні.

5.Вкажіть рослину, яка має життєву форму «трави»:

А липа, Б ковила, В гінкго, Г політрих.

6.Вкажіть чому Голонасінні отримали таку назву, тому що вони не формують:

А насінну шкірку, Бнасіння, В зародок, Г оплодень.

ІІ рівень (по 1 балу за кожне завдання)

7. Розташуйте події в логічній послідовності:

Позначте послідовність стадій відтворення щитника чоловічого (починаючи зі спорофіту): А проростання зиготи в зародок, Б проростання спор у двостатевий гамето фіт, В проникнення сперматозоонів в архегонії та запліднення, Г формування спор у сорусах.

8.Утворіть логічні пари:

1. Сосна звичайна, 2. Ялина звичайна, 3. Ялівець, 4. Тис ягідний.

А дводомний світлолюбний кущ, Б однодомне світлолюбне дерево, В дводомний отруйний кущ або дерево, Г однодомне тіневитривале дерево.

9.Втсановіть відповідність між відділом вищих спорових рослин та їх представниками:

А баранець звичайний, молодильник; Б хвощ великий, хвощ лісовий; В орляк звичайний, листовик; Г фукус, макроцистіс.

1 Мохоподібні. 2.Плауноподібні. 3.Хвощеплдібні. 4.Папоротеподібні.

ІІІ рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)

10. Що таке фітонциди? Які рослини їх утворюють? Яке це має значення для людини?

11.Які бувають екологічні групи рослин по відношенню до світла, води та температури? Наведіть по три приклади кожної з екогруп рослин.

ІУ рівень. (3 бали)

12.   Існує легенда про квітку папороті, що розкривається напередодні свята Івана Купала і вогняним світлом указує на скарби. Чи пішли б ви на пошуки квітки папороті? Чому?